Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Jak ustawić i skonfigurować VPN na routerze?

Marcin Jabłonka

4 czerwca 2020

Kiedy surfujesz po Internecie, można Cię śledzić. Można sprawdzić, kim jesteś, jakie strony odwiedzasz, a nawet gdzie się znajdujesz. Dla cyberprzestępców jest to dziecinnie proste, więc jeśli będą chcieli, bez problemu Cię namierzą i zapukają do Twoich drzwi. Chyba że masz sieć VPN… to już zmienia postać rzeczy! VPN pozwala łączyć się z siecią w sposób szyfrowany i bezpieczny. Dzięki niej pozostaniesz w Internecie zupełnie anonimowy. Nikt Cię nie zauważy i nie namierzy.

Sieć VPN automatycznie kojarzy nam się z komputerem, który każdego dnia służy nam do przeglądania Internetu, opłacania rachunków czy robienia zakupów. Szyfrowanie na telefonie również nikogo nie dziwi, gdyż on również służy nam do łączności z siecią. Jednak nie każdy z nas bierze pod uwagę telewizor, który dostarcza nam seriale z Netflixa, również przez połączenie internetowe… Jeśli więc nie objąłeś ochroną wszystkich swoich urządzeń, router VPN jest rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczyć wszystkie te sprzęty w ramach jednej sieci. Sieć VPN zainstalowana na routerze zabezpiecza każde urządzenie, które jest z nim połączone, nawet jeśli nie ma ono oprogramowania do obsługi VPN. Dlatego jest to świetny sposób na zwiększenie ochrony, który pozwala na zaszyfrowane połączenie i anonimowość, przekierowując wszystkie urządzenia przez inny kraj.

Jak ustawić VPN na routerze?

Jak ustawić VPN? To proste! Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Najpierw musisz zarejestrować się u swojego dostawcy. W przypadku Bitdefender dostęp do aplikacji Bitdefender VPN wbudowany jest w moduł antywirusa. Jeśli masz zainstalowany nasz program antywirusowy, bez problemu możesz wesprzeć router ochroną VPN.

Następnie musisz przeprowadzić tzw. flashowanie, czyli zainstalować na routerze oprogramowania firmware DD-WRT, które pozwala na konfigurację urządzenia. Bez niego konfigurowanie usługi VPN na routerze jest niemożliwe. Zaloguj się do interfejsu routera i sprawdź, czy w jego ustawieniach jest możliwość konfiguracji VPN. Jeśli taka opcja istnieje, program będzie zbędny, jeśli nie, musisz go zainstalować. Na koniec nie pozostaje już nic innego, jak skonfigurować VPN na routerze i połączyć go z usługą.

Jak zainstalować firmware DD-WRT na routerze?

Aby sprawdzić, czy na Twoim routerze można zainstalować firmware DD-WRT, wejdź na stronę programu i wpisz nazwę swojego urządzenia. Jeśli model widnieje na liście, kliknij nazwę i pobierz odpowiednie oprogramowanie. Jeśli programów pojawi się kilka, wybierz ten z najwyższym numerem, gdyż jest to wersja najnowsza.

Przed instalacją programu zresetuj router w celu przywrócenia ustawień fabrycznych. Jak przeprowadzić reset routera? Przepis znajduje się zapewne w instrukcji obsługi producenta, ale hmm… gdzie ona jest?! 😉 Jeśli nurtuje Cię to pytanie, spróbuj resetu metodą 3 x 30, która bardzo często się sprawdza. Istnieje więc nadzieja, że nie będziesz musiał przerzucać całego mieszkania do góry nogami…

Metoda

3 x 30:

 • 1×30 – naciśnij przycisk zasilania i trzymaj przez 30 sekund,
 • 2×30 – odepnij router od zasilania na 30 sekund,
 • 3×30 – ponownie przytrzymaj przycisk przez 30 sekund.

Po przywróceniu ustawień fabrycznych możesz przejść do instalacji programu. Postaraj się wykonać ją poprawnie, gdyż nie odpowiadamy za żadne szkody powstałe w wyniku przeprowadzania tych czynności. Robisz to na własną odpowiedzialność! Informujemy też, że flashowanie routera za pomocą programu innego producenta, może również skutkować unieważnieniem gwarancji, jeśli wciąż obowiązuje. Jeśli lubisz wyzwania, możesz przejść dalej.

Każdy router jest inny, więc i instalacja może wyglądać różnie, ale zawsze wyszczególniamy podstawowe czynności:

 • Otwórz interfejs routera, wpisując w przeglądarkę jego adres,
 • Zaloguj się w panelu administratora,
 • Wejdź w ustawienia i znajdź opcję aktualizacji firmware,
 • Wskaż plik z ściągniętym oprogramowaniem DD-WRT,
 • Załaduj i poczekaj, aż się zainstaluje,
 • Po wszystkim sprawdź w interfejsie, czy program został zainstalowany. Jeśli tak, zobaczysz nowy interfejs.

Jak skonfigurować VPN na routerze?

Aby sieć VPN na routerze działała prawidłowo, po instalacji oprogramowania, musisz jeszcze dokonać konfiguracji. Potrzebujesz do tego dostępu do panelu administratora.

Ogólnie wygląda to następująco:

 • ustal adres serwera domyślnego oraz swoją wirtualną lokalizację
 • wybierz rodzaj szyfrowania
 • wpisz nazwę użytkownika i hasło
 • ustal parametry

Po ustawieniu parametrów i zapisaniu zmian, przez cały czas działa ruch szyfrowany, który przechodzi przez router, a Ty pozostajesz anonimowy. Jeśli masz jakieś wątpliwości, warto skontaktować się ze swoim dostawcą sieci.

Dlaczego warto ustawić VPN na routerze?

Skoro wiemy już jak korzystać z VPN, jak skonfigurować VPN i jak ustawić VPN na routerze, dowiedzmy się jeszcze, dlaczego warto to zrobić. Korzyści jest wiele. Sieć VPN na routerze pozwala nam:

 • Zmienić IP i ominąć blokady regionalne – Dzięki zmianie IP możesz uzyskać dostęp do stron, usług i materiałów, które są zablokowane w danym kraju. Wystarczy zmienić swoją lokalizację, aby z powodzeniem ominąć wszelkie blokady regionalne. Polska nie ma licencji na dostęp do interesujących Cię materiałów? Przekieruj sieć na kraj, który ją ma i oglądaj!
 • Zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci – Nie tylko sieci publiczne narażają nas na kradzież danych i cyberataki. Używając sieci domowej, również nie możemy czuć się do końca bezpieczni. Publiczna sieć Wi-Fi jest dla hakera wesołym miasteczkiem z bezproblemowym dostępem do wszystkich atrakcji – sama przyjemność! Zabezpieczenia sieci domowej bez dobrego antywirusa porównajmy do zadania na poziomie szkoły podstawowej – odrobina zachodu, ale wysiłek niewielki! Kradzież danych, które chronione są przez sieć VPN to natomiast próba rozszczepienia atomu przez humanistę! – rzecz tak trudna, że praktycznie niemożliwa!
 • Zapewnić sobie nieprzerwaną ochronę – Jeśli VPN szyfruje połączenie routera z internetem, to każde urządzenie połączone z routerem również jest automatycznie chronione. Zapewnia to bezpieczeństwo wszystkim urządzeniom jednocześnie i chroni też każde nowe urządzenie. Oznacza to, że nie tracimy ochrony nawet przy zmianie sprzętu.

Router VPN nie jest specjalistycznym sprzętem. Wystarczy jedynie odpowiednia konfiguracja, aby dostawca objął ochroną również router. Instalacja i konfiguracja sieci VPN na routerze nie zmienia jego podstawowych funkcji, gdyż wciąż pozostaje on pośrednikiem rozdzielającym sygnał internetowy na komputery, tablety i smartfony, ale nadaje im jeden, nowy adres IP. Sieć VPN ukrywa Twój prawdziwy, a wszystkie urządzenia są na zewnątrz widoczne pod jednym identyfikatorem, który nadaje dostawca internetu. Pozostajesz więc anonimowy, nie można Cię namierzyć, ani zidentyfikować! VPN na routerze to rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i w firmie!


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy