Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Jak usunąć zdjęcia dzieci opublikowane przez inne osoby w Google, TikTok i Facebooku?

Piotr R

22 lutego 2024

Wielu rodziców jest dziś w pełni świadomych zagrożeń związanych z udostępnianiem zdjęć i filmów swoich dzieci na TikToku i Facebooku, ponieważ może to narazić je na wyzysk i niewłaściwe wykorzystanie. Pojawia się jednak nowe i niepokojące zagrożenie: pojawienie się narzędzi sztucznej inteligencji zdolnych do generowania wysoce realistycznych „głębokich podróbek”.

Jak usunąć dane?

Niebezpieczeństwo związane z narzędziami opartymi na AI

Narzędzia AI potrzebują zaledwie jednego zdjęcia lub kilku sekund próbki głosu, aby stworzyć przekonujące, głębokie podróbki. Potrafią dokładnie odwzorowywać rysy twarzy, dzięki czemu możliwe jest tworzenie filmów, które wyglądają całkowicie autentycznie. Przerażające jest wyobrażanie sobie wszelkiego rodzaju scenariuszy, w których obrazy dzieci są wykorzystywane i manipulowane w zupełnie inny sposób, np. do fabrykowania fałszywych sytuacji lub narracji.

To doskonały moment, aby przejąć kontrolę nad cyfrowym śladem swojej rodziny. Choć nadzieja, że uda Ci się usunąć wszystkie dane swoich dzieci z Internetu, może nie być realistyczna, kolejną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zminimalizowanie ich obecności w Internecie.

Zacznij od usunięcia zdjęć i filmów ze swoich kont w mediach społecznościowych. Wyszukaj wszelkie treści, które mogły zostać opublikowane, udostępnione przez inne osoby, lub organizacje, np. członków rodziny, szkoły lub klubów, z których korzystasz i poproś o ich usunięcie. Możesz wyszukać w Google ich nazwę lub wyszukać obraz odwrócony.

Gdy Twoje dzieci osiągną wiek 13 lat, będą mogły tworzyć własne konta na różnych platformach mediów społecznościowych, dlatego upewnij się, że przekazujesz im wszystkie informacje i wsparcie, których będą potrzebować do podejmowania dobrych decyzji.

Jak usunąć zdjęcia dzieci z Google, TikTok, Facebooka?

Największe firmy technologiczne oferują systemy lub formularze umożliwiające żądanie usunięcia obrazów.

Oto kilka linków i skrótów, jak to zrobić w Google, TikTok, Facebooku i Instagramie:

Google

Jako rodzic lub opiekun prawny możesz poprosić Google o usunięcie obrazu, filmu lub tekstu z wyników wyszukiwania Google, korzystając z tego formularza .

Wypełnij formularz, aby zgłosić obraz, który chcesz usunąć. Pamiętaj, o sekcji „Chcę usunąć zdjęcia osoby poniżej 18 roku życia” . W formularzu podaj takie informacje, jak adresy URL obrazów, które chcesz usunąć, adresy URL stron wyników wyszukiwania zawierających te obrazy oraz wszelkie wyszukiwane hasła pojawiające się przy zdjęciach.

Kliknij przycisk Prześlij, aby wysłać żądanie.

Google sprawdzi to i może skontaktować się z Tobą, aby uzyskać dodatkowe informacje. Po zatwierdzeniu Google powiadomi Cię. Jednak pamiętaj, że chociaż treść nie pojawi się w wynikach wyszukiwania, pozostanie w Internecie.

W przypadku innych produktów Google, takich jak Blogger, Witryny, Dysk, Zdjęcia i Grupy, możesz tutaj poprosić o ograniczenia udostępniania zdjęć.

Youtube

Jeśli znajdziesz w YouTube film przedstawiający Twoje dziecko, możesz podjąć działania, aby go usunąć.

W pierwszej kolejności skontaktuj się z osobą, która opublikowała film i poproś o jego usunięcie. Jeśli osoba zamieszczająca film nie miała złych zamiarów, to powinna go natychmiast usunąć na Twoją prośbę.

Jeśli osoba zamieszczająca post odmówi usunięcia filmu lub jeśli został on opublikowany w złośliwy sposób, możesz skorzystać z funkcji Flaga YouTube.

YouTube ma jasne wytyczne dla społeczności dotyczące monitorowania treści udostępnianych w ich serwisie, a prośbę o ich usunięcie możesz wypełnić tutaj.

Facebook i Instagram

W tych serwisach społecznościowych rodzic może zażądać usunięcia treści przeznaczonych dla osób nieletnich poniżej 13 roku życia. Jeśli dziecko ma od 13 do 17 lat, musi samodzielnie złożyć wniosek.

Aby usunąć zdjęcia z Facebooka, wypełnij ten formularz.

Aby zgłosić konto na Instagramie, na którym udostępniono zdjęcia Twojego dziecka bez Twojej zgody, wypełnij ten formularz kontaktowy. Aby wypełnić formularz, nie potrzebujesz konta na Instagramie, ale musisz podać link do zgłaszanego zdjęcia lub filmu.

Tik Tok

Aby poprosić o usunięcie filmu przedstawiającego osobę nieletnią na TikTok, wykonaj następujące kroki:

1. W aplikacji TikTok znajdź film i dotknij przycisk Udostępnij z boku filmu lub naciśnij i przytrzymaj film.

2. Kliknij „Zgłoś” i wybierz powód zgłoszenia. Jeśli pojawi się monit o wybranie podtematu, wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twojemu raportowi.

3. Kliknij „Prześlij”.

Alternatywnie możesz poprosić TikTok o usunięcie filmu wideo osoby nieletniej, zgłaszając naruszenie prywatności tutaj

Jak zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi następstwami dzielenia się danymi?

Łatwiej jest udostępniać mniej niż usuwać dane z poszczególnych platform, dlatego rozważ ustalenie wytycznych dotyczących tego, co udostępniasz w Internecie na temat swoich dzieci. Więc warto, abyś zastanowił się, zanim postanowisz wrzucić nowe zdjęcie na Facebooka lub Instagrama.

Ponadto pamiętaj o tym, abyś zawsze korzystał ze skutecznego systemu antywirusowego, dzięki któremu zminimalizujesz ryzyko stania się ofiarą phishingu po wycieku Twoich danych.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy