Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak wyłączyć wygaszanie ekranu i uśpienie komputera

Awatar

Krzysztof B.

26 września 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób wyłączyć wygaszanie ekranu i uśpienie komputera. Dostosuj ustawienia zasilania do własnych potrzeb.

Czym jest wygaszanie ekranu i stan wstrzymania komputera

Wygaszanie ekranu i uśpienie to dwie funkcje systemu Windows, które odpowiadają za zmniejszenie zapotrzebowania na energię. 

Wygaszanie ekranu włącza się po wskazanym w systemie czasie bezczynności. Gdy odpowiednia liczba minut upłynie ekran się wyłączy do momentu gdy użytkownik wykona jakąś czynność np. kliknie jakiś klawisz.

Stan wstrzymania (uśpienia) komputera następuje również po określonym przez użytkownika czasie wykrytej bezczynności. Różni się od wygaszania ekranu tym, że wyłączone zostają zbędne funkcjonalności i podzespoły (nie używane dyski twarde, procesor wykorzystuje mniej mocy itp.). Aktualny stan całego komputera jest zapisany w pamięci operacyjnej (RAM), a później jest przywracany po wykonaniu jakiejś czynności. Dochodzi wtedy do tzw. wybudzenia.

Obie funkcje wbudowane w system Windows mają na celu przede wszystkim oszczędzanie energii. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych (np. laptopów), ponieważ wydłuży czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.

Jak wyłączyć czasowe wygaszanie ekranu w Windows

Funkcje systemu Windows dotyczące wygaszania ekranu oraz przejścia w tryb uśpienia są domyślnie włączone. Możesz łatwo zmienić swoje ustawienia zasilania wykorzystując do tego poniższe sposoby.

Pierwszym jest przejście do odpowiedniej zakładki z poziomu ustawień systemu. Aby to zrobić wciśnij klawisz z logiem Windows na klawiaturze i kliknij menu Ustawienia obok ikony koła zębatego.

Następnie kliknij kafelek System.

ustawienia systemu windows

Następnie przejdź po lewej stronie do sekcji Zasilanie i uśpienie.

ustawienia systemu Windows, przejście do zakładki zasilanie i uśpienie

W nowym oknie wybierz z rozwijanej listy czas, po którym komputer ma wyłączyć ekran oraz przejść w tryb uśpienia. Jeśli chcesz wyłączyć te funkcje, wybierz pozycje Nigdy.

okno ustawień zasilania w windows

Drugim sposobem jest wykorzystanie wyszukiwarki wbudowanej w system.

Wciśnij klawisz z logiem Windows i wpisz Edytuj plan zasilania. Otwórz ten element Panelu sterowania.

windows wyszukiwanie edytuj plan zasilania

Podobnie jak w poprzednim przypadku, wybierz czas bezczynności komputera, po którym nastąpi wyłączenie ekrany oraz przejście do stanu wstrzymania.

windows edytuj plan zasilania w panelu sterowania


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy