Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Jak zabezpieczyć konto w mediach społecznościowych?

Piotr R

26 czerwca 2023

Media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w życiu ludzi na całym świecie. Twitter, Facebook, Instagram i Tik Tok to platformy, które możemy wykorzystać nie tylko do prywatnych kontaktów ze znajomymi, lecz także jako skuteczne narzędzia do prowadzenia rozmów biznesowych i kampanii marketingowych. Niestety ich popularność sprawiła także, że użytkownicy mediów społecznościowych stali się celami ataków hakerskich. Dlatego w tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z platform takich jak Facebook, Instagram i Twitter.

Ekran smartfona

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Zanim przedstawimy najważniejsze rady dotyczące bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych, skupmy się na tym, w jaki sposób cyberprzestępcy mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu w sieci.

Na co zwracać uwagę podczas korzystania z Facebooka i Instagrama

Hakerzy po włamaniu się na nasze konto mogą przez długi czas nie ujawniać żadnych niepokojących aktywności. Dlatego bardzo istotne jest to, aby regularnie sprawdzać w ustawieniach naszego profilu, czy nie zostały dodane do niego jakieś treści, np. dodatkowe numery telefonu albo nowy adres email. Jeśli coś takiego zaobserwujemy, to powinniśmy natychmiast automatycznie wylogować się ze wszystkich urządzeń i zmienić hasła na wszystkich kontach powiązanych z naszym adresem e-mail.

Warto także regularnie monitorować to, czy na naszej tablicy nie pojawiają się dziwne wpisy, z którymi nie mamy nic wspólnego i natychmiast reagować, gdy otrzymamy informację od naszych znajomych, że dostali od nas dziwną wiadomość. W takich przypadkach powinniśmy zmienić hasło na naszym koncie.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli korzystamy z mediów społecznościowych w celach komercyjnych, to powinniśmy stworzyć protokoły bezpieczeństwa w razie przejęcia naszego konta. W tym celu uzgodnijmy z pracownikami obsługującymi konto, w jaki sposób odetną oni dostęp do poufnych danych w razie wystąpienia ataku hakerskiego.

Jak uniknąć ataku na nasze konto?

Aby uniknąć włamania na nasze konta w mediach społecznościowych, warto przestrzegać kilku prostych zasad przygotowanych przez zespół Bitdefender.

Używaj silnych i unikalnych haseł

Korzystanie z silnych i unikalnych haseł jest kluczowym elementem skutecznej strategii cyberochrony naszego konta. Pamiętajmy, żeby zawsze tworzyć nowe hasła dla nowych kont – składające się z wielu znaków, w tym liter, cyfr i znaków specjalnych. Warto także rozważyć zakup licencji na menadżera haseł, w którym będziemy mogli w bezpieczny sposób przechowywać swoje wszystkie hasła.

Korzystaj z wieloskładnikowego uwierzytelniania

Wieloskładnikowe uwierzytelnianie znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa Twojego konta, ponieważ nawet jeśli haker przejmie Twoje hasło, to nadal nie będzie mógł dostać się do konta. To rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku profili komercyjnych.

Śledź komunikaty wysyłane na konto e-mail

Jeśli chcesz mieć pewność, że nic niepokojącego nie dzieje się z Twoim kontem na Facebooku, Instagramie i Twitterze, to regularnie obserwuj powiadomienia, które przychodzą z tych profili na Twoją pocztę. Firmy oferujące usługi mediów społecznościowych zawsze wysyłają komunikaty, jeśli zaobserwują na Twoim koncie nietypową aktywność. Dlatego nigdy nie wrzucaj tego typu wiadomości do spamu.

Używaj VPN podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Jeśli korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi na mieście lub w kampusie uczelni, to zawsze połącz się z prywatną siecią VPN. Jeśli tego nie zrobisz, hakerzy będą mogli w łatwy sposób monitorować Twoją aktywność w sieci, m.in. poznać dane do logowania, które zabezpieczają wszystkie Twoje konta.

Nie loguj się do innych kont z wykorzystaniem danych z Facebooka

Podczas tworzenia nowych kont w niektórych aplikacjach mamy możliwość połączenia ich z naszymi profilami na Facebooku i Instagramie. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zalecają jednak, aby tego nie robić z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że zasady bezpieczeństwa w sklepie Google Play nie są zbyt restrykcyjne i wiele aplikacji zostało tam zamieszczonych tylko po to, aby wykraść nasze cenne dane. Więc jeśli nadamy takim aplikacjom dodatkowe uprawnienia dostępu do naszych danych na koncie na Facebooku, to potencjalny haker może je przejąć.

Drugim powodem, dla którego nie warto zezwalać na połączenie innych aplikacji z naszym kontem na Facebooku, jest to, że ich bazy danych mogą stać się celami ataków grup hakerskich. W takich przypadkach cyberprzestępcy mogą przejąć nie tylko te dane, które wpisaliśmy do dodatkowej aplikacji, lecz także informacje związane z naszym kontem na Facebooku i Instagramie.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy