Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Jak zachować bezpieczeństwo płacąc kartą przez internet?

Marcin Jabłonka

23 stycznia 2020

Zakupy online należą już do naszej codzienności i ciężko nam wrócić pamięcią do czasów, kiedy pojęcie sklepów internetowych, było czystą abstrakcją i zwykłym żartem. W sieci kupujemy dziś wszystko – odzież, obuwie, kosmetyki, książki, sprzęty, a nawet produkty spożywcze. Rynek e-commerce rozwija się w ekspresowym tempie, a my kupujemy coraz więcej i coraz częściej. Nie ma się co dziwić – to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Składamy zamówienie, nie wychodząc z domu, a kilka dni później, nasze zakupy pukają do naszych drzwi! Jedyne co budzi w nas niepokój, to nierozerwalne z zakupami, internetowe płatności kartą. Nurtują nas liczne pytania na ten temat. Wpisując w przeglądarkę jednoznaczne hasła: “płacenie kartą przez internet bezpieczeństwo”, “bezpieczne płatności internetowe”, “bezpieczne płatności kartą przez internet”… udowadniamy, że jesteśmy świadomi istnienia cyberprzestępczości, martwimy się o nasze dane osobowe i dbamy o nasze bezpieczeństwo. Dlatego ustalmy, czy płatności kartą przez internet są bezpieczne? Czy nasze dane są dostatecznie chronione?

Zalety płatności kartą przez Internet

Korzystanie z kart płatniczych jest wygodne i łatwiej nam wydać pieniądze, które są jedynie cyfrą na naszym koncie, a nie fizycznym banknotem, który trzymamy w dłoni. Podczas robienia zakupów przez Internet, mamy zazwyczaj do wyboru płatność gotówką przy odbiorze, przelew tradycyjny lub płatność poprzez serwis internetowy. Mimo kilku dostępnych opcji do wyboru i tak najczęściej decydujemy się na płatności kartą. Jakie są główne zalety tego rozwiązania?

 • szybkość i wygoda – możemy płacić kartą o każdej porze dnia i nocy, a płatność zostanie od razu zaksięgowana. Realizacja tradycyjnego przelewu może zająć nawet dobę, albo kilka dni roboczych;
 • uniwersalność – kartą płatniczą, możemy posługiwać się zarówno w polskich sklepach stacjonarnych, jak i w zagranicznych serwisach.
 • dodatkowe zabezpieczenia – istnieją usługi, które umożliwiają nam odzyskanie pieniędzy, w razie jeśli zamówiony towar nie zostanie nam dostarczony;
 • kontrola nad finansami – możemy ustawić na karcie limit dzienny, miesięczny albo na transakcje online. Dzięki temu, nie wydamy zbyt dużo, a w razie kradzieży, stracimy mniej pieniędzy;
 • promocje i programy partnerskie – karty płatnicze są objęte wieloma promocjami i programami partnerskimi, dzięki czemu, możemy otrzymywać atrakcyjne zniżki i rabaty.

Płacenie kartą przez internet – bezpieczeństwo

Używając karty płatniczej, musimy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dane, które znajdują się na karcie, w zupełności wystarczą oszustom, aby mogli się nią posłużyć, nawet jeśli nie trzymają jej fizycznie w dłoni. A to oznacza, że możemy nawet nie wiedzieć, kiedy ktoś za pomocą naszej karty, wydaje nasze pieniądze, gdyż w tym czasie, może się ona znajdować w naszym portfelu! Musimy jednak wiedzieć, że jest niewielkie prawdopodobieństwo, aby doszło do kradzieży i przejęcia naszych danych. Płatności kartą przez internet są silnie chronione, przez zastosowanie zaawansowanych zabezpieczeń bankowych, a ponadto, my sami również możemy zaopatrzyć się w dodatkowe programy chroniące. Jak działają zabezpieczenia?

Autoryzacja płatności kartą – Kiedy podamy swoje dane, numer karty, datę jej ważności oraz kod CVV2 na stronie sklepu online, dane zostaną przekazane do agenta rozliczeniowego, dalej do sieci Visanet lub Banknet (w zależności od posiadanej karty), a następnie, do naszego banku trafi zapytanie, czy na naszym koncie znajdują się odpowiednie środki lub wystarczający limit, by dokonać zakupu. Odpowiedź wraca tą samą drogą, z banku do sieci, z sieci do agenta i w końcu do sklepu, z wynikiem autoryzacji. Choć droga wydaje się długa i skomplikowana, wszystko to odbywa się w ciągu kilkunastu sekund. Jedno jest pewne – kiedy płacimy kartą, żaden sprzedawca nigdy nie ma wglądu do żadnych naszych danych, więc nie mamy się czego obawiać. Pracownik sklepu online nie ma możliwości nas okraść.

Automatyczne zabezpieczenia – Istnieją również automatyczne systemy, które korzystając z mechanizmów behawioralnych, dodatkowo zabezpieczają nasze dane. Automaty uczą się naszego zachowania i wykrywają te, które są dla nas nietypowe. Jeśli zapłacimy kartą z jednej lokalizacji, a niedługo potem z innej, zbyt odległej, abyśmy mogli ją w tym czasie pokonać, to system zwróci na to uwagę. Nawet będąc na wakacjach, możemy otrzymać telefon z banku, z prośbą o potwierdzenie płatności, gdyż nasza lokalizacja, zostanie uznana przez system za nietypową. Kiedy wykonamy kilka transakcji w krótkim czasie, albo przy każdej z nich podamy inny adres do wysyłki, to również zaalarmuje system. Jest więc duża szansa, że automatyczne zabezpieczenia wykryją, każdy fałszywy ruch pochodzący z naszej karty.

Programy chroniące i zabezpieczenia internetowe – Oprócz tego, chronią nas zabezpieczenia internetowe, takie jak protokół SSL, który jest często stosowany na stronach internetowych. Poza tym, również i my sami, możemy zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie antywirusowe, które zainstalowane w systemie naszego urządzenia, skutecznie ochroni nas przed atakiem i kradzieżą naszych danych. Innowacyjne rozwiązania i zaawansowane mechanizmy, stosowane w oprogramowaniach ochronnych, stanowią silną zaporę, uniemożliwiającą dostęp do naszych wrażliwych danych.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Mimo najlepszych zabezpieczeń chroniących nas przed kradzieżą, musimy zachować wszelką ostrożność i dbać o nasze bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo płacąc kartą przez internet?

 • korzystaj tylko z zaufanych serwisów internetowych,
 • przed podaniem danych, sprawdź, czy strona używa protokołu SSL. Adres bezpiecznej strony, powinien zaczynać się od „HTTPS” i posiadać ikonę zamkniętej kłódki w pasku adresowym,
 • używaj tylko prywatnych urządzeń, nie korzystaj z komputera ani sieci publicznej,
 • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, które blokuje próby przechwycenia danych,
 • nie podawaj nikomu danych swojej karty i przechowuj ją w bezpiecznym miejscu, bez dostępu osób trzecich,
 • powiadom bank, kiedy tylko zauważysz brak karty;
 • korzystaj z opcji ustawienia limitów. Możesz to zmienić w każdej chwili, logując się na swoim koncie.

Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy