Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo i wydajność systemu Windows

Awatar

Krzysztof B.

19 lipca 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera z systemem Windows. Podpowiemy też jakie czynności warto regularnie wykonywać, aby utrzymać system w optymalnym stanie, aby zachować wirtualny porządek.

Dlaczego regularna konserwacja jest ważna

Regularne dbanie o porządek na komputerze jest bardzo ważne. Im dłużej korzystasz z systemu tym więcej gromadzi on rzeczy teoretycznie zbędnych. Ich nadmiar może mieć realny wpływ na wydajność całego systemu, na jego prawidłowe działanie, a nawet na bezpieczeństwo. Warto przeprowadzić od czasu do czasu konserwację i upewnić się, że Twój sprzęt działa prawidłowo i jest dobrze zabezpieczony.

Jak zadbać o porządek w systemie

Regularna konserwacja systemu nie musi być wcale trudna. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

Oczyszczanie dysku

Narzędzie oczyszczania dysku jest wbudowane w system Windows i pomaga w pozbyciu się zbędnych do działania plików. Zapchanie dysku plikami tymczasowymi, starymi aktualizacjami, historią przeglądarki i innymi może mieć odczuwalny wpływ na całkowitą wydajność komputera. 

Warto wiedzieć, że oprogramowanie Bitdefender Total Security posiada wbudowane narzędzie do optymalizacji wydajności komputera. Pomoże uno w usunięciu zbędnych plików z dysku, w tym tymczasowych, aktywności przeglądarek, czy niepotrzebnych kluczy z rejestru.

szybka optymalizacja komputera przez bitdefender total security

Aktualizacja oprogramowania

Aktualizacje ogólnie dzielą się na dwa rodzaje. Poprawki dotyczące bezpieczeństwa i te, które usprawniają działanie. Warto zadbać, aby system operacyjny razem z zainstalowanymi na komputerze aktualizacjami były zawsze aktualne. Załata to większość podatności, które narażają na ataki oraz zapewni najlepszą wydajność aplikacjom.

Bitdefender posiada specjalny moduł, którego celem jest wykrywanie podatności na komputerze z Windows. Luki te dotyczą braku zainstalowania aktualizacji oraz sugestii zmian konfiguracji systemu, aby zwiększyć bezpieczeństwo. 

bitdefender okno ustawień modułu luki

Nowa wersja systemu operacyjnego

Pamiętaj, producenci systemów operacyjnych co jakiś czas wydają nowe produkty. Pozostanie przez dłuższy czas na starej wersji zdecydowanie nie jest bezpieczne. Stare systemy np. Windows XP, Vista od bardzo dawna już nie są wspierane przez producenta dlatego warto pójść z duchem czasu i zainwestować w nowocześniejsze rozwiązania.

Jest to bardzo mocno związane z bezpieczeństwem, ponieważ po oficjalnym zakończeniu wsparcia nie są już dostarczane nowsze aktualizacje, które łatają podatności. Stary system znacznie łatwiej jest zaatakować np. wykraść znajdujące się na nim dane. Oprócz tego popularne aplikacje też kończą wsparcie i często już nie są kompatybilne ze starymi systemami operacyjnymi.

Bezpieczne hasła

Pamiętaj, aby do każdego serwisu wymagającego logowania stosować inne hasło. Powinno być odpowiednio długie (min. 12 znaków) i skomplikowane (wielkie i małe litery, cyfry, znaki specjalne), aby jak najbardziej utrudnić złamanie. Gdzie jest to możliwe pamiętaj, aby stosować podwójne uwierzytelnienie, które dodatkowo zabezpieczy konto. Nie zapisuj haseł w przeglądarce. Każdy kto ma dostęp do komputera jest w stanie je bardzo łatwo uzyskać

Jeśli obawiasz się, że nie zapamiętasz tych wszystkich skomplikowanych haseł, możesz skorzystać z tzw. menedżerów haseł. Bitdefender posiada dedykowane narzędzie, które jest multiplatformowe, dzięki czemu będziesz miał dostęp do wszystkich swoich danych zarówno z komputera jak i telefonu.

Kopie zapasowe

Dla bardzo ważnych danych warto rozważyć możliwość przechowywania ich na zewnątrz komputera w formie tzw. kopii zapasowych (backup). Regularnie wykonywany backup danych w przypadku awarii, bądź zaszyfrowania umożliwi ich proste przywrócenie. Istnieje wiele rozwiązań na czele z chmurowymi, gdzie dane są przechowywane w sposób zaszyfrowany i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu.

Bezpieczeństwo aplikacji

Pamiętaj, aby zawsze pobierać aplikacje z zaufanego źródła. Mogą to być oficjalne sklepy jak Microsoft Store, Google Play czy Apple App store ale też oficjalne strony producentów. Nigdy nie pobieraj oprogramowania ze stron nieoficjalnych, ponieważ może się okazać, że jest do złośliwe oprogramowanie, które chce wykraść dane lub uszkodzić Twój sprzęt.

Oprogramowanie antywirusowe

Zabezpiecz swój komputer sprawdzonym rozwiązaniem antywirusowym jak Bitdefender Total Security. Będzie ono pierwszą i najważniejszą barierą chroniącą przed wszelkimi zagrożeniami. Dobry antywirus poza bazą sygnatur posiada ochronę opartą o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, zaporę sieciową, moduły antyphishingowe i zabezpieczenia przed najbardziej zaawansowanymi atakami.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy