Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Jaką funkcję w Internecie rzeczy pełnią czujniki?

Maciej Markowski

13 czerwca 2019

Urządzenia, należące do Internetu rzeczy służą do pozyskiwania informacji, ich przetwarzania oraz generowania właściwych odpowiedzi. By możliwe było wykonywanie tych wszystkich funkcji, inteligentne systemy opierają swoje działanie na czujnikach. Przejmują one część zadań, dostarczając urządzeniom informacje o otaczającym świecie.

Ich zadanie jest bardzo proste: zmierzyć i wykryć zmiany w otoczeniu. Czujniki same w sobie są całkowicie bezużyteczne, jednak przekazywanie danych, które zebrały do systemu elektronicznego, sprawia, że stają się bardzo ważnym narzędziem. Są traktowane jako zwiadowcy działający na rzecz inteligentnych gadżetów w celu przeprowadzania analizy otoczenia i dostosowywania go do wstępnych ustawień.

Te niewielkie urządzenia tworzą pierwszą linię automatyzacji i zajmują istotną pozycję w ekosystemie Internetu rzeczy. Czujniki mogą być powiązane z tym samym urządzeniem, które zainicjowało dane działanie lub przekazywać je do przetwarzania przez bardziej skomplikowane urządzenie, w ramach dedykowanego systemu. Niezależnie od sposobu połączenia, czujniki stanowią siłę napędową podłączonego urządzenia.

Czujniki otaczają nas ze wszystkich stron. Kilka z nich masz zapewne w kieszeni, ponieważ są wbudowane w twój smartfon i ustalają lokalizację (GPS, żyroskop), prędkość (czujnik przyspieszenia), odległość, natężenie światła, wykrywają głos, dotyk, odciski palców, mierzą ciśnienie atmosferyczne (barometr), wilgotność bądź temperaturę urządzenia czy pomieszczenia. Standardowo, telefony wyposażone są w większość z nich, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem dane są dostarczane do aplikacji.

Czujniki wykorzystywane są w wielu dziedzinach, zapewniając automatyzację licznych działań, w celu zwiększenia wydajności systemu i ograniczenia kosztów. W rolnictwie stosuje się je do określania ph oraz poziomu wilgotności gleby; w przemyśle czujniki pomagają w wykrywaniu substancji chemicznych lub radioaktywnych. Za pośrednictwem tych niewielkich gadżetów mierzona jest także jakość powietrza.

  • Obecnie technologia otacza nas wszechobecna. Czujniki w odkurzaczach skanują nasze mieszkanie, a te w oknach samoczynnie zasłaniają rolety. Jednak większość tego typu urządzeń wymaga podłączenia do sieci Wi-Fi. Jeśli jest ona zabezpieczona w nieodpowiedni sposób, osoba z zewnątrz, która się do niej włamie, może przejąć kontrolę nad naszym domem — stwierdza Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Wyobraź sobie działania z zakresu ochrony osób i mienia, gdy nie ma możliwości stosowania czujników ruchu czy nacisku albo życie bez termometru. Czujniki optyczne, mierzące jakość promieni świetlnych, wykorzystywane są do uruchamiania wielu funkcji: od automatycznego załączenia domowej kamery monitoringu, w przypadku wykrycia ruchu, po dostosowanie natężenia światła w zależności od stopnia oświetlenia pomieszczenia.

Najprościej rzecz ujmując, czujniki to punkt kontaktowy pomiędzy inteligentnym urządzeniem, a otoczeniem, na które mają wywrzeć wpływ, w celu zapewnienia komfortu użytkownikowi.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy