Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Jaki jest główny cel cyberprzestępców?

Piotr R

29 kwietnia 2024

Ludzie mocno wierzą, że wiedzą, do czego dążą cyberprzestępcy, ale rzeczywistość jest taka, że zwykli internauci i hakerzy cenią zupełnie inne rzeczy, co prawdopodobnie jest jednym z powodów, dla których cyberprzestępczość odnosi takie sukcesy. Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, konsumenci posiadają wiele danych osobowych, które wymagają ochrony, ale możemy nie być wystarczająco dobrzy, aby rozpoznać, co jest tak naprawdę istotne i na czym powinniśmy skupić naszą uwagę i wysiłki. Dlatego w tym artykule zastanowimy się nad tym, jaki jest główny cel cyberprzestępców oraz nad tym, w jaki sposób postrzegają to zwykli użytkownicy sieci.

Cyberprzestępcy

Jeśli myślisz, że wiesz, na czym tak naprawdę zależy cyberprzestępcom, to po lekturze tego artykułu możesz poczuć silny dysonans poznawczy, ponieważ raport oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender 2024 ujawnia inny obraz celów hakerów od tego, co intuicyjnie uważamy za prawdziwe. Warto jednak wykorzystać te informacje, jako wskazówki przy przyszłych decyzjach dotyczących ochrony naszych danych.

Jaki jest prawdziwy cel cyberprzestępców – intuicja w tym wypadku nie pomaga

Podejmując decyzje dotyczące cyberbezpieczeństwa, często kierujemy się zdrowym rozsądkiem, ale nie zawsze jest on właściwy. To, czego naprawdę chcą od nas przestępcy i to, czego według nas jest ich celem, zaskakująco różni się pod kilkoma względami.

Bitdefender zadał swoim konsumentom proste pytanie: „Co najbardziej chciałbyś uchronić przed hakerami i jakich cyberprzestępczych działań najbardziej chciałbyś uniknąć?”

Zgodnie z oczekiwaniami, informacje finansowe zostały podane przez 47,8% respondentów, następnie kradzież tożsamości (17%), e-mail (17%), zdjęcia (6,4%), doxxing/wymuszenie (5,4%), przejęcie konta (4,9%), zdrowie informacyjne (3,4%) i inne (0,4%).


Nie można zaprzeczyć, że informacje finansowe to gorący towar, jeśli przyjrzymy się najczęstszym atakom, jakie obserwujemy obecnie w telemetrii zespołu Bitdefender. Na przykład jesteśmy bombardowani wiadomościami SMS, których celem jest kradzież informacji finansowych poprzez kampanie phishingowe lub namawianie potencjalnych ofiar do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Łatwo zrozumieć, dlaczego ludzie umieszczają dane finansowe i kradzież na pierwszym miejscu wśród swoich zmartwień.

Jednak jest też druga strona tego medalu. Co przyciąga napastników? Jeśli niemal codziennie przyglądamy się temu, co dzieje się na całym świecie, zauważamy, że informacje zdrowotne są niezwykle popularnym towarem wśród przestępców. Szpitale, kliniki i inne organizacje z branży zdrowotnej często stają się ofiarami ataków oprogramowania ransomware, których wstępem jest kradzież danych. Informacje o zdrowiu ludzi są wykorzystywane jako dźwignia do wymuszania płatności za oprogramowanie ransomware i często trafiają do ciemnej sieci.

Ankieta Bitdefender pokazuje coś zupełnie odwrotnego. Informacje dotyczące zdrowia zajmują ostatnie miejsce, ponieważ respondenci ankiety nie przywiązują do nich dużej wagi. Wydaje się, że ludzie nie przywiązują dużej wagi do swoich kont w mediach społecznościowych ani nawet do swoich zdjęć. Nawet swojej cyfrowej tożsamości nie uważa się za wartościowej – jedynie 17% respondentów uważa, że jest ona rzeczywiście zagrożona.

Zdrowy rozsądek może również doprowadzić nas do wyciągnięcia błędnych wniosków, jeśli przyjrzymy się bliżej grupom wiekowym. Młodsze pokolenia nieco bardziej martwią się kradzieżą zdjęć, ale nadal nie wymieniłyby tego jako swojej największej obawy. Ponad połowa respondentów w wieku 55+ stwierdziła, że jeśli chodzi o to, co jest dla nich najniebezpieczniejsze w Internecie, to jest to ochrona obszaru „finansowego” (konta bankowego, kart kredytowych, rachunków inwestycyjnych i/lub kradzieży pieniędzy) przed hakerem – w porównaniu z ponad jedną trzecią (35%) osób w wieku 16–24 lat, która stwierdziła to samo.

Informacje na temat zdrowia prawie zawsze znajdują się na ostatnim miejscu, niezależnie od grupy wiekowej, co oznacza, że ludzie mają tendencję do niedoceniania zagrożeń.

Jak uchronić się przed cyberprzestępcami?

Dbanie o bezpieczeństwo cyfrowego życia to proces wymagający warstw ochrony w trybie dla wielu graczy. Bezpieczeństwo na wszystkich urządzeniach jest przydatne, a istnieje szereg produktów Bitdefender, które obejmują wszystkie platformy i potrzeby. Przykładem może być Bitdefender Total Security, dzięki któremu będziesz mógł zabezpieczyć do 10 urządzeń z Windowsem, Androidem, macOS-em, i iOS-em. Pakiet ten został wyposażony w skuteczny silnik antywirusowy, moduł antyspamowy, antyphishingowy, antyransomware, a także w wiele innych narzędzi, które są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej cyberochrony.

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy