Bezpieczeństwo w Internecie • Blog
Kilka rozwiązań bezpieczeństwa na tym samym komputerze.
27 maja 2015
Wielu użytkownikom komputerów wydaje się, że im więcej zainstalowanej ochrony posiadają, tym bardziej chroniony będzie ich komputer. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. W poniższym artykule postaramy się rzucić światło na to dlaczego tak się dzieje.
Każde rozwiązanie bezpieczeństwa posiada swój własny interfejs gdzie można ustawić różne opcje. Za tym interfejsem kryją się procesy oraz sterowniki, które są aktywnymi komponentami rozwiązania bezpieczeństwa uruchamianego za każdym razem wraz z komputerem. Nawet jeżeli wyłączymy wszystkie moduły z interfejsu, procesy sterowników pozostaną załadowane na komputerze. Jeśli zaś aplikacja nie podejmie żadnych decyzji i nie będzie chroniła komputera, cały ruch i uruchamiane pliki będą filtrowane, jedynie nie będą podejmowane decyzje o ich blokowaniu.
Ponieważ rozwiązania tego typu przeznaczone są do ochrony komputerów, powinniśmy pozwolić im na wykonywanie ich podstawowych funkcji w sposób prawidłowy i niezakłócony. Jeżeli posiadamy więcej niż jedno rozwiązanie bezpieczeństwa, będą one wykorzystywały te same sterowniki, których użycie umożliwia im całkowity dostęp do wszystkich plików. Sterowniki mogą doprowadzić również do konfliktu silników skanowania. Może wystąpić sytuacja w której każdy z nich, będzie próbował zablokować ten sam plik w tym samym czasie, co technicznie może udać się tylko jednemu. W tym czasie drugi program może się zawiesić lub wywołać większy konflikt. To tylko jedna z niewielu sytuacji, w których rozwiązania bezpieczeństwa mogą wykazywać tego typu konflikty.
To nie jest kwestia marketingu, to tylko prosty fakt dotyczący rozwiązań bezpieczeństwa, ponieważ posiadają te same funkcje i muszą dokonywać tych samych czynności. Zawsze będzie dochodziło do konfliktów i mówimy w tym momencie o całej gamie rozwiązań bezpieczeństwa. W wyniku nieprawidłowo działającego systemu ochrony narażamy się na nieprawidłowy zakres ochrony, utrudnioną i obciążoną pracę z komputerem oraz często pojawiającymi się fałszywymi alarmami. Konfiguracja tego typu niesie za sobą również ryzyko uszkodzenia rejestrów i plików systemowych, co może skończyć się całkowitą immobilizacją komputera.
Autor
Artykuły które mogą Ci się spodobać
Bezpieczeństwo w Internecie • Ciekawostki
Ile Twój inteligentny odkurzacz wie o Tobie?
20 sierpnia 2024