Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Kod źródłowy GTA 5 został udostępniony po wycieku danych Z sieci Rockstar

Piotr R

27 grudnia 2023


Nieznane ugrupowanie cyberprzestępcze zaczęło ujawniać kod źródłowy gry Grand Theft Auto 5 po szeroko nagłośnionym ataku hakerów i wycieku danych we wrześniu 2022 r. na twórcę gry, firmę Rockstar Games.

Wyciek danych z GTA V

Wyciek danych z firmy Rockstar Games

Zeszłoroczne naruszenie Rockstar nadal przynosi korzyści społeczności hakerskiej. Po wyciekach danych dotyczących GTA 6, najnowszej i jeszcze niewydanej wersji popularnej serii, cyberprzestępcy zwrócili teraz uwagę na starszą odsłonę serii gier.

Jak donosi BleepingComputer, kod źródłowy GTA 5 wyciekł w Wigilię Bożego Narodzenia. Za ten cyberincydent odpowiada użytkownik, który przedstawia się, jako „Phil” na kanale Telegramu.

Właściciel kanału zamieścił linki do skradzionego kodu źródłowego, a także zrzut ekranu jednego z folderów.

Rockstar Games na celowniku hakerów

W osobnym poście „Phil” składa hołd Arionowi Kurtajowi, członkowi ekipy hakerskiej Lapsus$, który wypuścił przedpremierowe filmy z GTA 6, a ostatnio został skazany na pobyt w szpitalu na czas nieokreślony.

Kurtaj, który według doniesień cierpi na ciężki autyzm, odegrał kluczową rolę w atakach gangu na wielu gigantów technologicznych, w tym na Ubera, Revoluta i Nvidię, a także we wrześniowym ataku na Rockstar Games. Według doniesień ataki spowodowały, że ofiary przedsiębiorstwa poniosły łącznie szkody w wysokości około 10 milionów dolarów.

Kurtaja uznano za osobę agresywną. Ze względu na swoje zaawansowane umiejętności hakerskie i ciągłą chęć popełniania cyberprzestępstw Kurtaj jest uważany za osobę obarczoną wysokim ryzykiem recydywy. Lekarze uznali Kurtaja za niezdolnego do stawienia się przed sądem ze względu na stan zdrowia.

Według BBC haker pozostanie w bezpiecznym szpitalu, dopóki lekarze nie uznają go już za zagrożenie.

Jeśli chciałbyś uchronić swoje dane przed hakerami i innymi zagrożeniami związanymi ze złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, to zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu swoich urządzeń za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy