Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBez kategoriiBezpieczeństwo w InternecieBlogRansomwareWycieki DanychZagrożenia Internetowe

LockBit automatyzuje szyfrowanie domen systemu Windows

Redaktor

30 listopada 2021

Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają przez nową wersją złośliwego oprogramowania LockBit 2.0, która automatyzuje interakcję i późniejsze szyfrowanie domeny Windows przy użyciu zasad grupy Active Directory. Wcześniej żaden z programów ransomware nie wykorzystywał tej metody.

Drukarka i komputer na stole

LockBit po raz pierwszy pojawił się we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu ransomware jest cały czas rozwijany, a niedawno pojawiła się jego najnowsza wersja. Badaczy cyberbezpieczeństwa szczególnie zainteresowała, a jednocześnie zaniepokoiła, możliwość automatycznej dystrybucji oprogramowania ransomware w domenie Windows bez używania skryptów.

Jak działają hakerzy

Do tej pory napastnicy włamujący się do sieci i przejmujący kontroler domeny wykorzystywali do wdrażania skryptów oprogramowanie firm trzecich, które uruchamiały ransomware na komputerach. Z próbek oprogramowania wykrytych przez MalwareHunterTeam wynika, iż złośliwe oprogramowanie zaraz po uruchomieniu tworzy nowe zasady grupy na kontrolerze domeny, które zostają następnie rozesłane do każdego urządzenia w sieci.

Kolejne funkcje tego ransomware

W czasie tego procesu ransomware używa Windows Active Directory API w celu wykonywania zapytań LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) do kontrolera domeny ADS by uzyskać listy komputerów. Korzystając z tej listy, plik wykonywalny ransomware jest skopiowany na pulpit każdego urządzenia. Zaplanowane zadanie uruchamia złośliwe oprogramowanie przy użyciu poniższego obejścia UAC (Kontrola Konta Użytkownika):

Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ICM\Calibration „DisplayCalibrator”

W związku z tym, że ransomware jest uruchamiany w ten sposób, program działa po cichu w tle bez wysyłania ostrzeżeń z szyfrowanego urządzenia.

Przykład ataku

Znamy przypadek, kiedy MountLocker używał interfejsów Windows Active Directory API do wykonywania zapytań LDAP. Jednakże po raz pierwszy mamy do czynienia z automatyzacją dystrybucji złośliwego oprogramowania za pomocą zasad grupy. Jest to pierwsza operacja ransomware, która zautomatyzowała ten proces i umożliwia cyberprzestępcy wyłączenie programu Microsoft Defender i uruchomienie ransomware w całej sieci za pomocą jednego polecenia. – tłumaczy Dariusz Woźniak z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

LockBit 2.0 zawiera również funkcję wykorzystywaną wcześniej przez operację Egregor Ransomware, która polega na wydrukowaniu listu dotyczącego okupu na wszystkich drukarkach sieciowych należących do ofiary ataku.

Odwiedź blog Marken

Kup antywirus w atrakcyjnej cenie


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy