Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogCiekawostki

Malware na MSBuild – Platforma Microsoftu dostarczała złośliwe oprogramowanie

Szymon Czudowski

17 maja 2021

Malware na MSBuild

MSBuild jest platformą programistyczną firmy Microsoft o otwartym kodzie źródłowym, która służy do opracowywania aplikacji. To narzędzie może tworzyć programy w dowolnym systemie Windows, jeśli zostanie dostarczone z plikiem projektu schematu XML informującym go, jak zautomatyzować proces kompilacji (kompilacja, pakowanie, testowanie i wdrażanie).

Badacze z Anomali Threat Research odkryli, iż cyberprzestępcy przygotowali złośliwe ładunki za pomocą Microsoft Build Engine umieszczając je w środku pliku konfiguracyjnego XML. Analitycy Anomali Threat przyznali, że choć nie potrafili określić metody dystrybucji pliku proj., jego celem było uruchomienie trojanów Remcos lub RedLine Stealer. Cyberprzestępcy zapoczątkowali atak w ubiegłym miesiącu i byli aktywni jeszcze we wtorek, dwa dni przed ujawnieniem kampanii przez Anomali Threat Research. Po zainstalowaniu trojana RAT w systemie docelowym, może on być wykorzystany do zbierania poświadczeń, migawek ekranu, rejestrowania naciśnięć klawiszy czy wyłączania antywirusa chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem.

Malware na MSBuild – zagrożenia

Korzystanie z narzędzia programistycznego MSBuild firmy Microsoft przez cyberprzestępców jest wyjątkowo niebezpiecznym procederem, ponieważ złośliwe pliki są ładowane bezpośredniego do pamięci atakowanego komputera.

Bezplikowe szkodliwe oprogramowanie nie zapisuje na urządzeniach ofiar rzeczywistych plików, a na dyskach twardych zainfekowanych urządzeń nie pozostawia fizycznych śladów po złośliwych ładunkach. Nie wszystkie programy antywirusowe radzą sobie z wykrywaniem tego typu zagrożeń. Dlatego podczas wyboru aplikacji bezpieczeństwa warto zapoznać się z wynikami niezależnych badań przeprowadzanych przez AV-Test czy AV-Comparatives właśnie pod kątem wykrywalności bezplikowego malware’u. – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.

Według VirusTotal próbki złośliwego oprogramowania użyte w kampanii ujawnionej przez Anomali Threat Research nie są wykrywane, albo są odnajdywane przez nieliczne silniki chroniące przed złośliwym oprogramowaniem.

Jak wynika z raportu WatchGuard Internet Security opublikowanego pod koniec marca, dostawa bezplikowego szkodliwego oprogramowania odnotowała w latach 2019-2020 wzrost o 888 proc.

BEZPIECZEŃSTWO TWOICH KOMPUTERÓW Z BITDEFENDER

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ


Autor


Szymon Czudowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy