Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogMedia Społecznościowe

Messenger nareszcie pozwala zaszyfrować wiadomości. Wyjaśnimy jak to zrobić.

Kuba / is8.pl

10 października 2016

Komputer

Najistotniejszą rzeczą w szyfrowaniu end-to-end jest to, że rozmowy są poufne. Naprawdę poufne. Facebook nie może ich czytać. Hakerzy i organy ochrony porządku publicznego nie mogą ich przechwycić. Jedyne osoby, które byłyby w stanie czytać zaszyfrowane wiadomości to ty sam i osoba, dla której wiadomość jest przeznaczona. Możesz nawet ustawić timer w rozmowie, decydując o tym jak długo każda wiadomość pozostanie widoczna wewnątrz serwisu czatowego.

Plusy i minusy ‘poufnych rozmów’

To dobra wiadomość odnośnie “Poufnych rozmów” Facebook. Zła zaś jest taka, że w przeciwieństwie do innych szyfrowanych metodą end-to-end komunikatorów do czatowania jak Signal, Apple iMessage czy WhatsApp, Facebook zmusza nas za każdym razem, by wybrać to czy chcemy uruchomić opcje “poufne rozmowy”. Jak łatwo możemy zgadnąć, większość osób będzie ignorować ważność szyfrowania rozmów bądź będzie po prostu zbyt leniwa aby to zrobić. Oczywistym jest to, że jeśli nasi znajomi nie korzystają z najnowszej wersji Messengera to nie będziemy w stanie korzystać z opcji “poufnych rozmów” w czasie komunikowania się z nimi. Można tylko mieć nadzieję, że Facebook załączy opcje szyfrowania end-to-end jako domyślną. Tym bardziej, że rosną obawy w związku z nadużywaniem prawa przez organy ścigania albo opresyjne reżimy i ,,węszenia” w komunikację niewinnych ludzi. Powód dla którego Facebook nie ustawił jeszcze opcji szyfrowania domyślnie może być taki, aby nie wdawać się w otwartą walkę z organami ścigania, które muszą wykorzystać dobrze czas zanim gasnący obraz rozmów będzie już całkowicie poza ich zasięgiem.

Jak zaszyfrować wiadomości

Poniżej instrukcje jak można ustawić szyfrowanie wiadomości w Messengerze w 4 prostych krokach:

1. Otwórz Messengera. Zostaniesz powitany przez listę ostatnich rozmów które miały miejsce. Jeśli miałeś jakiekolwiek szyfrowane wiadomości w przeszłości to powinieneś zobaczyć małą czarną kłódkę obok avatara twojego znajomego. Jeśli nie masz, to upewnijmy się, że poprawisz to w następnych rozmowach na Messengerze.  

Wybierz ikonę utwórz nową wiadomość w prawym górnym rogu ekranu.

Powinna ci się pojawić lista twoich kontaktów w Messengerze.

2. Wybierz opcje “Poufne”/ “Secret” w prawym górnym rogu ekranu i wybierz osobę do której chcesz wysłać kodowaną wiadomość. (Jeśli osoby nie mają wersji Messengera który wspomaga szyfrowanie end-to-end nie będziesz w stanie wysłać tym osobom szyfrowanej wiadomości).

3. Następnie wprowadź swoją wiadomość tak jak w dotychczasowy sposób.

4. i już, proste prawda? Jeśli chcesz możesz ustawić timer, który dokona samozniszczenia wiadomości po czasie jaki wybierzesz.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Bitdefender jako źródła.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy