Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBez kategoriiBezpieczeństwo w InternecieBlog

Najczęściej spotykane ataki sieciowe

Redaktor

3 października 2021

Ataki sieciowe są jedną z najczęstszych sposobów kradzieży danych użytkowników. Są często na początku niezauważalne. Dlatego zwykły użytkownik nie może sam poradzić sobie z odpieraniem ich i skutecznym zabezpieczeniem się przed nimi. Do niedawna ofiarami ataków padały małe lub średnie przedsiębiorstwa. Na szeroką skalę dokonywano ataków na duże firmy. Teraz kuszącymi dla cyberprzestępców stali się również prywatni użytkownicy. Każdy z nich gromadzi tak dużą ilość wrażliwych danych, że przynosi całkiem niezły dochód. Wielu użytkowników prywatnych nie zabezpiecza swoich laptopów czy smartfonów antywirusami, w związku z tym zdobycie wrażliwych danych i wykorzystanie ich w celu pozyskania korzyści majątkowych nie stanowi najmniejszego problemu dla przestępców internetowych. Łączenie z internetem za pomocą routera jest wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, ale niebezpiecznym, jeśli pomijamy kwestię bezpieczeństwa. Wówczas sieć narażona jest zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Najczęstsze ataki sieciowe:

Malware – jest to szkodliwe oprogramowanie, które krąży po sieci i czyha na odpowiedni moment, aby zainfekować komputer. Malware atakuje w momencie, kiedy w naszym urządzeniu pojawi się luka. Jest typem wirusów komputerowych, które możemy w bardzo prosty sposób dostać się na nasz komputer- podczas pobierania aplikacji, zainfekowanych plików, czy zaakceptowaniu regulaminu zainfekowanej witryny.

Trojany – bardzo łatwo mogą dostać się do naszego urządzenia, ponieważ podszywają się pod często przez nas otwierane pliki i używane aplikacje. Ich pojawienie się nie wzbudza naszych podejrzeń. Dopiero skutki ich działania są bardzo groźne.

Spyware – jest rodzajem złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest zbieranie informacji na nasz temat i przesyłanie ich- oczywiście bez naszej zgody- do autora oprogramowania szpiegującego.

Najgroźniejsze ataki komputerowe:

Ransomware – bardzo groźne oprogramowanie, trudne do wykrycia przez zwykłego użytkownika. Potrafią zamienić strony najczęściej odwiedzane przez użytkownika, np. strony bankowe na zainfekowane i łudząco podobne do oryginału. Oprogramowanie to blokuje strony, wyłudzając okup od ofiary, w zamian za odblokowanie dostępu.

Phishing – narzędzie opracowane przez cyberprzestępców polegające na podszywaniu się pod osoby lub aplikacje znane użytkownikowi w celu pozyskania od niego wrażliwych danych.

Pharming – jest to odmiana phishingu. Często, wpisując znaną stronę www, zostajemy przekierowani na na identycznie wyglądającą, ale fałszywą. Wskutek takiego ataku użytkownik traci loginy i hasła do kont bankowych.

Spam– to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne najczęściej rozpowszechniane za pomocą poczty elektronicznej.

Jakie stosować zabezpieczenia sieciowe?

Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia sieci przed atakami jest sprawdzone i skuteczne stosowanie zabezpieczeń. Należą do nich:

Antywirusy– są najskuteczniejsze, kiedy posiadają najnowsze narzędzia do zwalczania wirusów. Doradzamy wybranie płatnych, gdyż posiadają dostateczna ilość sygnatur. Są to regularnie uaktualniane wzorce wirusów, które pojawiają się w sieci. Dzięki temu, że znajdują się w bazie skutecznego antywirusa, poradzą sobie ze zniwelowaniem potencjalnych ataków. Zanim zaopatrzymy się w odpowiedni antywirus, prześledźmy aktualne rankingi. Zapoznajmy się z wynikami najnowszych testów antywirusowych, które przeprowadzają niezależne laboratoria. Wybierzmy taki, który otrzymuje maksymalne noty za skuteczność, wydajność i znikomy wpływ na działanie urządzenia.

Oprogramowanie antyszpiegowskie – polega na ochronie sieci przed śledzeniem ruchu internetowego użytkownika i gromadzeniu jak największej ilości cennych danych. Przestępca internetowy wykorzystuje je do własnych celów albo czerpie finansowe korzyści z przesyłania ich innym osobom. Jeśli nie masz odpowiedniego zabezpieczenia, nie jesteś sam w stanie sprawdzić, czy zadomowił się w sieci, z której korzystasz. Oprogramowanie szpiegujące typu spyware zbiera informacje, monitoruje twój ruch sieciowy, przybierając przy tym różną formę. Najczęściej pojawia się pod postacią fałszywych linków albo stron, które są łudząco podobne do tych, z których korzystasz.

Oprogramowanie antyreklamowe– to jedno z najczęściej stosowanych prób przejęcia wrażliwych danych użytkownika prywatnego albo firmy. Polega na „nękaniu” go niechcianymi reklamami. Nieświadomego zagrożeń internetowych użytkownika może jedynie irytować nadmierna ich ilość, która utrudnia korzystanie z przeglądarek internetowych. Świadomy ataków sieciowych wie, że ich celem jest podszywanie się pod pożądane przez nas aplikacje. Te sfałszowane są na tyle atrakcyjne, że nieświadomy niczego użytkownik bez zastanowienia wpuści je do swojego komputera.

Oprogramowanie antyspamowe– spam jest nie tylko regularnie pojawiającymi się niechcianymi przez nas wiadomościami mailowymi. Często pod postacią niewinnie wyglądających załączników kryje się złośliwe oprogramowanie.

Zapora sieciowa– zwana jest często zaporą sieciową (firewall). To jedna z najbardziej skutecznych sposobów blokowania prób włamania do naszego urządzenia. Jest to program filtrujący, który chroni ruch internetowy. Przed zakupem antywirusa sprawdźmy czy oprogramowanie posiada to narzędzie.

Pakiet VPN– pozwala utworzyć bezpieczny kanał. Sprawia, że użytkownik nie pozostawia śladów serfowania w sieci. Zatem żaden z cyberprzestępców nie jest w stanie śledzić ruchu internetowego użytkownika. Ten może w bezpieczny sposób korzystać z poczty elektronicznej, dokonywać płatności online czy być niezauważalnym podczas otwierania stron WWW.

Polecane oprogramowania antywirusowe:

Bitdefender Family Pack 2021

  • idealne zabezpieczenie dla całej rodziny, posiadającej sprzęty z różnymi systemami operacyjnymi (iOS, Windows, Android),

  • bardzo wysoki poziom wykrywania i blokowania zagrożeń,

  • ochrona mikrofonu i kamery internetowej,

  • optymalne zabezpieczenie przed atakami online,

  • bardzo małe wymagania systemowe – możliwość instalacji już przy Windows 7,

  • brak negatywnego wpływu na żywotność baterii,

  • kompleksowa kontrola rodzicielska,

Bitdefender Internet Security 2021

  • najlepsze zabezpieczenie przed wszystkimi zagrożeniami internetowymi,

  • ochrona kamery internetowej i mikrofonu – niezastąpiona podczas nauki zdalnej,

  • rozbudowana kontrola rodzicielska,

  • skanowanie sieci wi-fi,

  • możliwość limitowania czasu, jaki dzieci spędzają przed komputerem,

  • funkcja bezpiecznego przeglądania sieci,

  • opcja Safe Check-in monitoruje bezpieczeństwo Twojego dziecka w sieci,

Bitdefender Mobile Security 2021

  • idealne zabezpieczenie dla dzieci, które korzystają z komórek i tabletów podczas nauki zdalnej,

  • szybka lokalizacja, blokowanie i czyszczenie urządzenia z danych w wypadku kradzieży,

  • minimalny wpływ na żywotność baterii,

  • skanowanie sieci,

  • blokada przed pobraniem lub uruchomieniem niechcianych aplikacji,

Bądź ostrożny podczas korzystania z internetu!

Aktualizuj oprogramowanie komputera bądź smartfona– nie odkładaj na poźniej aktualizację systemu. Nawet jeśli nie masz antywirusa, to aktualizując oprogramowanie minimalizujesz ataki internetowe.

Ogranicz liczbę instalowanych aplikacji– zastanów się, czy każda wizualnie atrakcyjna aplikacja jest ci niezbędna. Nie kupuj takich, które są atrakcyjne cenowo. Korzystaj tylko z legalnego źródła.

Sprawdzaj sieć- nie podłączaj się do przypadkowej. Konfiguruj połączenia z siecią, zwłaszcza te bezprzewodowe.

Zainstaluj antywirusa– sprawdź cenę antywirusów. Nie kupuj takiego, który jest znacznie tańszy od tego, który jest obecnie na rynku. Pamiętaj, że antywirus, który pochodzi z niewiadomego źródła może być oprogramowaniem szpiegującym. Przed zakupem sprawdź, jakie funkcje posiada antywirus. Czasem warto dołożyć parę złotych, aby mieć optymalną ochronę. Pamiętaj również o odnowieniu licencji.

Chroń konta użytkowników– zabezpiecz swoje urządzenia trudnym do złamania hasłem. Pamiętaj, aby twoje loginy i hasła zawierały kombinację liter, cyfr i symboli. Nie twórz takich, które kojarzą się z twoim imieniem lub nazwiskiem. Nie przechowuj ich w pliku na komputerze bądź smartfonie. Zmieniaj je co jakiś czas. Najlepiej utwórz takie z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym.

Zabezpiecz dane i wiadomości– szyfruj ważne informacje, które wysyłasz drogą elektroniczną. Zachowaj szczególną ostrożność podczas pracy zdalnej. Pamiętaj, że wiadomości, które wysyłasz możesz zaszyfrować.

Obserwuj pracę urządzenia– jeśli zorientujesz się, że twoje urządzenie pracuje inaczej, niż dotychczas, zachowaj środki ostrożności. Sprawdź raporty bezpieczeństwa twojego antywirusa. Może ten, który aktualnie posiadasz, nie jest już wystarczający. Pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie da ci stuprocentowej gwarancji.

Twórz kopie zapasowe– w ten sposób zabezpieczysz swoje dane przed bezpowrotną utratą.

Podsumowanie:

Najnowsze badania donoszą, że w okresie pandemii znacznie wzrosła liczba ataków płynących z sieci. W marcu aż o 30 % w stosunku do lutego 2021 roku. Poniekąd wynika to też z tego, że większość pracy wykonujemy na prywatnych komputerach. Z ankiet wnioskujemy, że ponad połowa z nich nie posiada żadnego zabezpieczenia. Często przyłączamy się do przypadkowej sieci, nie sprawdzamy wcześniej czy jest zabezpieczona. Nie zastanawiajmy się nad zakupem antywirusa. Nie jest to duży wydatek a korzyści ogromne. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki wybrać, skorzystajmy na początek z wersji bezpłatnej. Pamiętajmy jednak o jednym. Nawet jeśli zainstalujemy na swoim urządzeniu najlepszego antywirusa, to i tak nic nie zastąpi naszej czujności i ostrożności.


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy