Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Niebezpieczeństwo pirackich licencji oprogramowania

Kuba / is8.pl

28 kwietnia 2015

Niebezpieczeństwo pirackich licencji

Zasadniczym ryzykiem jest zainfekowanie naszego komputera osobistego. Cracki, które używane są do aktywacji nielegalnej licencji bardzo często zawierają kod złośliwego oprogramowania. Można pomyśleć, że większość z użytkowników tego typu programów, na alerty nie zareaguje wcale lub komunikat o zagrożeniu potraktuje, jako fałszywy alarm. Całe szczęście to tylko generalizowanie. Wszyscy wiemy, jakie szkody może wywołać złośliwe oprogramowanie. Spowalnia ono pracę systemu naszego komputera, wysyła poufne dane i informacje, uszkadza pliki. Do najbardziej zagrożonych informacji wliczamy numery kont bankowych, kart kredytowych, hasła dostępu oraz książki adresowe, wszystkie, które mogą niezwłocznie zostać pozyskane i wykorzystane przez złodziei tożsamości.

Drugą odsłoną ryzyka jest korzystanie z programu, który nie działają prawidłowo lub w ogóle. Niektórzy producenci oprogramowania implementują moduł sprawdzający stan licencji programu, który to może działać jakiś czas, po czym dostaje polecenie blokady funkcji głównych programu w celu wywarcia nacisku, by zakupić oryginalną wersję licencji.

Niebezpieczeństwo pirackich licencji – brak aktualizacji

Załóżmy, że uda nam się zablokować automatyczne aktualizacje. To niesie za sobą podwyższone ryzyko wykorzystanie przez hackerów luk posiadanej wersji oprogramowaniu, których poprawki w legalnych wersjach są przepychane wraz z regularnymi aktualizacjami produktów.

Jeżeli rozważasz instalacje nielegalnej kopii systemu operacyjnego Windows, musisz wiedzieć, że w 1 na 3 kopie systemu kryją się elementy kodu złośliwego oprogramowania z otwartymi lukami bezpieczeństwa. Wszystkie mają domyślnie wyłączoną aktualizację, a polityki zapory sieciowe są zmienione. Trzeba mieć świadomość, że poprawki Microsoftu wydawane są po to, by umacniać poziom bezpieczeństwa systemu Windows, a prawidłowo skonfigurowana Zapora Sieciowa Windows, może w pewnym stopniu utrudnić dostęp złośliwemu oprogramowaniu nacierającemu z zewnątrz.

Dodamy na koniec jeszcze historię opisaną przez jej bohatera na forum, która próbowała sprzedać podrobioną kopię oprogramowania:

„W lipcu 2013 zakupiłem na eBay używaną kopię programu do nauki języka za 150$. Nigdy jej nie użyłem ani nie instalowałem z tego względu, że krótko po tym dokonałem zakupu nowej kopii, najnowszej wersji na Amazon.

 

Kilka miesięcy temu, zdecydowałem się sprzedać nieużywaną, starszą wersję z powrotem na eBayu. Dwa dni później, przedmiot został ściągnięty z eBay, ponieważ był podróbką, a prawnik z firmy produkującej to oprogramowanie zadzwonił do mnie i kazał zwrócić oprogramowanie i zapłacić odszkodowanie za straty moralne w wysokości 800$.

 

Przekonywałem go, że nie miałem pojęcia o tym, że oprogramowanie może okazać się podrabiane. Powiedział jedynie, że w świetle prawa sprzedaż nielegalnych kopii, nawet bezwiednie jest wbrew prawu.

 

Jestem w stanie uświadomić sobie to rozumowanie, ale jest to nieco zbyt szorstkie podejście, by karać w ten sposób osoby, które działały nieświadomie na czyjąś niekorzyść i przydarzyło, im się to po raz pierwszy. Może to brzmieć naiwnie, ale nie było w tym moich złych zamiarów. Nie skończyło się jednak na ostrzeżeniu, a kara została wykonana.”

LEGALNE LICENCJE BITDEFENDER W NASZYM SKLEPIE

MASZ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy