Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPhishing

Nigeryjski przekręt – Scam po polsku.

Kuba / is8.pl

16 marca 2015

Gazeta

Nigeryjski przekręt (Nigerian Scam) – jest znany również pod nazwami afrykańskiego szwindlu, (ang.) Nigerian scam oraz 419 scam – wywodzącej się od numeru artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącym tego przestępstwa. Jest to oszustwo polegające na wyłudzeniu środków finansowych oraz danych osobowych wysyłanych dobrowolnie przez ofiary prosto do oszusta. 

Różnego rodzaju chwytające za serce historie wysyłane są w formie spamu na pocztę e-mail. Historii i sposobów na wyłudzanie od nas informacji osobowych oraz pieniędzy z każdym rokiem przybywa coraz więcej, co może świadczyć o tym, iż oszuści cały czas mają się bardzo dobrze.   

Przekręt z konsekwencjami  

Oszust z reguły proponuje ofierze podział sporej kwoty pieniędzy na różnych warunkach, ale dopiero po dokonaniu przelewu na jego konto. Operacjom tego typu często towarzyszą dodatkowe wymagania np. w postaci założenia fikcyjnych działalności gospodarczych.   

Jesteśmy zawsze wabieni szybkim i dużym zyskiem, przy teoretycznie niewielkim wkładzie własnym. Zgubne w tym wypadku są braki w znajomości struktur i praw urzędniczych danego państwa, z którego mamy otrzymać rzekome pieniądze oraz godzenie się na wykonywanie przelewów pieniężnych i ponoszenie kosztów własnych. W rzeczywistości pieniądze przesyłane na cele operacyjne są przechwytywane przez oszusta, który znika z nimi nie dokonując obiecanej wcześniej wpłaty / udziału na rzecz ofiary.  

Modeli scenariuszy, którymi raczą nas oszuści jest wiele. Najpopularniejszymi tematami są historie o spadkach, które mogą trafić w nasze ręce w zamian za pomoc w opłaceniu prowizji dla firmy ubezpieczeniowej lub jakiejś jej części.  

Były również mniej prawdopodobne historie, z których dowiadujemy się, iż zwraca się do nas skorumpowany urzędnik lub przedstawiciel dużej nigeryjskiej korporacji oferujący duże pieniądze za pomoc w przekręcie.  

Pojawiają się również opowieści o chorych dzieciach, żyjących w niedostatku oraz ich rodziców, których nie stać na ich leczenie i hospitalizację, a ich rzekome choroby ich dzieci wymagają podjęcia natychmiastowych zabiegów lekarskich. Na dowód starają się przesyłać spreparowane rachunki za dokonane leczenie oraz oferują podzielenie się pieniędzmi z ubezpieczenia, które mają otrzymać.  

Rozwój nigeryjskiego przekrętu

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu nowych historii, co świadczyć może o dochodowości i opłacalności takiego działania. Sposoby uwiarygodniania zawiłości opowieści, aby przekonać o ich autentyczności jak największą grupę osób, poszły jeszcze o krok dalej i tego typu spam dostępny jest już nawet w języku polskim. Rozsyłany z różnych źródeł, powielany i czasami zmieniany (udoskonalany) o szczegóły trafia do polskiego odbiorcy. Jest on tłumaczony na język polski w nieskładny sposób przy pomocy prostych aplikacji tłumaczących. Jest niegramatyczny i zawiera wiele błędów. Wysyłający jednak zaznaczają to na początku swojej wiadomości, w celu okazania swojej determinacji w próbach odnalezienia pomocy oraz dotarcia do grona osób niemówiących dobrze w innych językach. Przykładem może być poniższy e-mail, który w ostatnim czasie został przesłany przez jednego z użytkowników programu Bitdefender w celu jego sprawdzenia:  

„Najdroższy w Chrystusie,Jestem z Kuwejtu. Jestem żoną pana Davida Williamsa, który pracował dla ambasady Kuwejtu u Wybrzeży Kości Słoniowej przez dziewięć lat zanim zmarł w 2004 roku. Byliśmy małżeństwem od jedenastu lat bez dziecka. Zmarł po krótkiej chorobie, która trwała tylko cztery dni.

Przed śmiercią, oboje na nowo narodziliśmy się chrześcijanami. Po jego śmierci postanowiłam nie żenić się ponownie lub urodzić dziecko poza moim domem małżeńskim, któremu Biblia jest przeciwko. Gdy mój mąż żył złożył on sumę (2.500.000 dolarów) w banku tutaj w Abidżanie na koncie przejściowym.

Obecnie fundusz jest nadal w banku. Ostatnio, mój lekarz powiedział mi, że mam poważną chorobę, która jest rakiem. Co mnie niepokoi najbardziej, to mój wzmożenie choroby. Znając mój stan postanowiłem darować ten fundusz na kościół lub na tych, którzy wykorzystują te pieniądze w ten sposób, jaki polecam tutaj. Chcę kościoła, który będzie korzystał z tego funduszu dla domów dziecka, wdów, promowanie słowa Bożego i wysiłku, że dom Boży jest zachowany.

Biblia jest dla nas, aby zrozumieć, że błogosławiony jest ręka, która daje. Podjęłam tę decyzję, bo nie mam żadnego dziecka, które odziedziczy te pieniądze, a rodzina męża nie jest chrześcijańska i nie chcę zmarnować starań mojego męża, aby były używane przez niewiernych. Nie chcę sytuacji, w której te pieniądze będą wykorzystywane w sposób bezbożny. Dlatego podejmuję taką decyzję. Nie boję się śmierci, więc wiem, gdzie idę. Wiem, że mam zamiar być na łonie człowieka. Exodus 14 vs 14 mówi, że Pan będzie walczył o mnie i utrzyma mnie w pokoju.

Nie potrzebuję komunikacji telefonicznej w tej kwestii, z powodu mojego zdrowia krewni mojego męża są zawsze wokół mnie i nie chcę, by wiedzieli o tym rozwoju. W Bogu wszystko jest możliwe. Jak tylko otrzymam odpowiedź dam ci kontakt z bankiem tutaj w Abidżanie. Chcę, żebyś ty i kościół zawsze modlili się za mnie, bo Pan jest moim pasterzem. Moje szczęście jest tym, że żyłam życiem godnym chrześcijanina. Kto chce służyć Panu musi służyć Mu w duchu i prawdzie. Zawsze modląc się za całe życie.

Odpowiedz mi, aby uzyskać więcej informacji na, w odpowiedzi daj mi pokój w zaopatrywaniu innego kościoła lub osobę z tym samym celem. Zapewniam, że będą odpowiednio działać w określony sposób. Mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź

Wyślij mi następujące informacje, jak na poniżej.

Twoje imię i nazwisko ……….

Adres ……………………..

Wiek……..

Adres zamieszkania …………………..

Zdjęcia”  

W powyższej historii nie tylko możemy stracić finanse, tożsamość, ale odpowiedź na e-maila może spowodować, że oszust oznaczy nasz e-mail, jako aktywny i będzie przesyłał nam jeszcze więcej spamu i niechcianych reklam.  

Jak ochronić się przed takim przekrętem?  

Tego typu historie, wysyłane masowo poza samymi znamionami oszustwa, są zwykłym spamem. Warto się przed nim chronić korzystając z oprogramowania antywirusowego z opcją antyspamu, np. Bitdefender Internet Security. Bitdefender Antyspam, wykorzystuje filtr heurystyczny, aby przeprowadzić testy na wszystkich składnikach wiadomości, (czyli nie tylko w nagłówku, ale także w całej wiadomości w formacie HTML lub formacie tekstowym), szukając słów, zwrotów, linków lub innych cechy spamu.  

Jednak musimy pamiętać, że najlepszą ochroną jest rozwaga – to znaczy, że powinniśmy ostrożnie podchodzić do wiadomości przesyłanych do nas z nieznanego źródła. 


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy