Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Ochrona poczty elektronicznej i szyfrowanie załączników

Marcin Jabłonka

27 maja 2020

Z poczty mailowej korzystamy codziennie. Służy nam ona zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Drogą mailową przesyłamy rachunki, faktury i inne poufne dokumenty. Poczta jest jednym z ulubionych celów cyberprzestępców, dlatego należy zapobiegać szkodliwym wyciekom, zapewniając ochronę zarówno korespondencji firmowej, jak i prywatnej.

Ochrona poczty elektronicznej i szyfrowanie załączników poczty – dlaczego to takie ważne?

Ochrona poczty elektronicznej i szyfrowanie załączników to dwie bardzo ważne kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa w sieci. Szyfrowanie poczty elektronicznej minimalizuje ryzyko wycieku poufnych danych i przechwycenie ich przez osoby niepowołane. Jest to bardzo ważne, ponieważ poczta e-mail, ani jej załączniki nie są domyślnie zabezpieczone protokołami SSL i TLS. Wszystkie wiadomości przesyłane są jako zwykły tekst, co oznacza, że zarówno zawartość wiadomości, jak i dołączone do niej załączniki, można bardzo łatwo przechwycić i odczytać. Wiadomości przechowywane w archiwum na serwerze również. Co więcej, nieważne czy przesyłasz wiadomość do osoby w pokoju obok, czy na drugim końcu świata. Odległość nie ma znaczenia, wystarczy jeden zawirusowany host, aby email został przechwycony wraz z całą zawartością.

Jeszcze jakiś czas temu szyfrowanie poczty i szyfrowanie załączników wiadomości e-mail było dość trudne. Sprawiało to użytkownikom problemy, gdyż posługiwanie się kluczami kryptograficznymi do łatwych zadań nie należało. Kto nie lubił takich wyzwań, leciał przez pół miasta, żeby dostarczyć poufną korespondencję osobiście. Niestety nie zawsze było to możliwe. Sporo zachodu i pracy wymagało to, aby procesy szyfrowania wystarczająco uprościć i znaleźć rozwiązania, którymi dysponujemy dziś. W tej chwili szyfrowanie poczty i jej załączników odbywa się w tle i nie wymaga od użytkowników szczególnego zaangażowania. Szyfrowanie poczty thunderbird, szyfrowanie poczty outlook, szyfrowanie poczty gmail i wszystkich załączników jest dziś proste, jak nigdy dotąd!

Szyfrowanie poczty i szyfrowanie załączników dla firm

Poczta jest jednym z ulubionych celów cyberprzestępców, dlatego szyfrowanie poczty elektronicznej i szyfrowanie załączników powinno być jednym z najważniejszych aspektów ochrony każdego przedsiębiorstwa. W związku ze zmianami, jakie zaszły odnośnie ochrony danych osobowych, przesyłanie poufnych informacji otwartym tekstem maila, nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Firmy kolejno wdrażają szyfrowanie, które obejmuje każdą poufną wiadomość i każdy poufny załącznik. Szyfrowanie załączników i całej poczty skutecznie zapewnia ochronę danym, które nie powinny trafić w niepowołane ręce.

Aplikacja szyfrująca zabezpiecza wiadomości i załączniki, aby nikt poza nadawcą i odbiorcą nie uzyskał do nich dostępu. Firmy mające własną pocztę, mogą skorzystać z oprogramowania, które sprawia, że szyfrowanie poczty i szyfrowanie załączników poczty odbywa się automatycznie w tle. Adresat wiadomości dostaje e-mail z adresem URL, gdzie może on ją pobrać, odszyfrować i odczytać. Z punktu widzenia nadawcy cały proces szyfrowania przebiega niezauważalnie, a dla odbiorcy system nie sprawia żadnych problemów.

Oprogramowanie do szyfrowania poczty e-mail cieszy się dużą popularnością, nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Inwestycja w oprogramowanie do szyfrowania poczty to dla firm duża oszczędność! Oprogramowanie nie wymaga skonfigurowania infrastruktury kluczy publicznych (PKI) ani szkolenia dla użytkowników, a jedyne koszty to licencjonowanie, a następnie utrzymanie oprogramowania i wsparcie techniczne. To wszystko. Koszt wciąż jest dużo niższy niż w przypadku rozwiązań opartych na PKI i nieporównywalny ze skutkami wycieku poufnych danych.

Szyfrowanie załączników poczty dla użytkowników prywatnych

A co z naszymi prywatnymi mailami? W wyszukiwarce wciąż pojawiają się hasła: “thunderbird szyfrowanie załączników”, “gmail szyfrowanie załączników”, “szyfrowanie poczty outlook”, “szyfrowanie załączników outlook”… Prywatni użytkownicy również pamiętają, że należy dbać o bezpieczeństwo.

Szyfrowanie załączników poczty to nic trudnego! Jeśli korzystasz z usług hostingu, masz do dyspozycji szyfrowanie poczty elektronicznej za pomocą kryptografii asymetrycznej, która polega na wykorzystaniu klucza publicznego do szyfrowania danych i prywatnego, który je deszyfruje lub szyfrowanie załączników poczty przy pomocy programów do kompresji. W kilka minut wdrożysz darmowe i skuteczne rozwiązanie. Jednym z takich narzędzi jest darmowy program 7-ZIP do kompresji z możliwością zabezpieczania archiwum hasłem.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Szyfrowanie załączników w 4 prostych krokach:

1. Pobierz program 7-ZIP w wersji, która współgra z Twoim systemem operacyjnym.

2. Po zainstalowaniu kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zobaczyć funkcje dodatkowe programu.

3. Wybierz plik, który chcesz zaszyfrować i kliknij opcję “Dodaj do archiwum”. Pojawi się wówczas możliwość ustawienia hasła, które zabezpieczy plik przed otwarciem. Do wyboru będą dwie opcje:

 • Format archiwum – czyli standardowy sposób archiwizacji systemu Windows, który rozpoznawany jest również przez inne systemy.
 • Metoda szyfrowania – Metoda AES-256 jest bezpieczniejsza, jednak jeśli odbiorca nie posiada programu do obsługi archiwum, tylko standardowe rozwiązania Windows, to nie będzie w stanie rozpakować pliku.

4. Ustaw i potwierdź hasło, a następnie otrzymasz gotowy zaszyfrowany plik, który można odczytać tylko po wpisaniu klucza…

To wszystko! Prawda, że proste? Program pozwoli Ci zaszyfrować każdy plik, a dodatkowo zawiera możliwość archiwizowania i tworzenia paczek składających się z kilku plików. Jest to szybka, łatwa i skuteczna metoda, dzięki której przesyłane załączniki będą niedostępne dla osób trzecich! Metoda umożliwia szyfrowanie załączników poczcie thunderbird, poczcie gmail i wielu innym platformom! Warto spróbować!


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy