Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPhishing

Ostrzegamy: Użytkownicy Allegro znowu celem ataków!

Kuba / is8.pl

28 września 2015

Po raz kolejny użytkownicy korzystający z portalu aukcyjnego Allegro narażeni są na wyłudzenia danych. Kolejna wersja spamu oznajmia, ze konto użytkownika zostało zawieszone ze względu na użytkowanie go jednocześnie z kilku adresów IP. W celu weryfikacji, czy użytkownik jest właścicielem konta, powinien on niezwłocznie zalogować się danymi z konta Allegro. Jednak lepiej tego nie robić – link umieszczony w e‑mailu przekierowuje na stronę, która nie jest częścią serwisu Allegro, a oprogramowanie antywirusowe kwalifikuje ją, jako potencjalnie niebezpieczną.

Sama wiadomość jest doskonale podrobiona – dociera do nas z adresu powiadomienia@allegro.pl, a w treści umieszczono logo i wszystkie elementy zwykle używane w e-mailach kontaktowych: stopkę, linki do kontaktu (które również przenoszą na potencjalnie niebezpieczną stronę) oraz podpowiedzi dla użytkowników. Niestety, nie wszyscy użytkownicy mogą wychwycić te drobne szczegóły odróżniające fałszywe od prawdziwych wiadomości i w rezultacie przejść na niebezpieczną stronę.

Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy e-mail na pewno prowadzi do odpowiedniej strony. W kliencie pocztowym wystarczy najechać kursorem na link, a wyświetli się adres strony docelowej:

Przypominamy również, że każdy podejrzany e-mail możemy wysłać do Allegro w celu weryfikacji poprzez formularz kontaktowy– obsługa portalu może potwierdzić, czy informacja w e-mailu jest prawdziwa. Jeśli informacja okaże się fałszywa, należy ją niezwłocznie przekazać (przy użyciu opcji „prześlij dalej jako załącznik” lub „prześlij dalej”) na adres phishing@allegro.pl.

Allegro na swoich stronach ciągle ostrzega przed próbami wyłudzenia danych do logowania:

„Zachowaj czujność zwłaszcza wtedy, gdy e-mail oprócz odnośnika do logowania zawiera:

 •              groźbę zablokowania konta,
 •              prośbę o potwierdzenie swoich danych,
 •              groźbę usunięcia konta,
 •              informację o podejrzanych transakcjach na Twoim koncie,
 •              informację o prywatnej wiadomości,
 •              zapytanie o niewystawianą przez Ciebie ofertę.”
ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Dodatkowo przed każdym logowaniem na koncie Allegro należy upewnić się, że połączenie jest szyfrowane. Warto również zaopatrzyć się w oprogramowanie antywirusowe sprawdzające e-maile pod kątem spamu i filtrujące strony internetowe – wtedy nawet po kliknięciu w feralny link strona zostanie zablokowana i oznaczona, jako potencjalnie niebezpieczna.

Strona z powyższego e-maila już nie działa i nie powinna stanowić zagrożenia. Jednak za każdym razem powinniśmy mieć świadomość, że nawet najlepiej wyglądający e-mail może być niebezpieczny.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy