Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogWirusy

Podejrzane linki w wiadomości od znajomego! Jak pozbyć się wirusa Skype?

Kuba / is8.pl

19 kwietnia 2017

Czy wiesz, że tak chętnie używany na całym świecie Skype, znajduje się w czołówce programów najbardziej podatnych na ataki cyberprzestępców? Twórcy Skype’a, w trosce o użytkowników, chwalą się dokonaną ostatnio aktualizacją, dzięki której Twój adres IP stanie się (od teraz) niewidoczny dla pozostałych użytkowników. Co to w praktyce oznacza?

Laptop z stetoskopem na klawiaturze, z wyświetlonym na ekranie ostrzeżeniem o wykryciu wirusa

Do tej pory program Skype pozwalał na znalezienie adresu IP swojego rozmówcy. Miało to ułatwić komunikację i usprawnić odnalezienie odpowiedniej osoby w gąszczu kontaktów w bazie użytkowników. Niestety, ułatwiało to również odnalezienie nas przez hakerów, którzy mając nasz adres IP mogą z łatwością zainfekować nasz komputer, uniemożliwić jego działanie, a nawet przejąć nad nim kontrolę!

Czy po najnowszej aktualizacji nic już nam nie grozi i bez obaw możemy dalej korzystać z komunikatora? Nie możemy!

Choć nasze IP jest już niewidoczne, nie wiemy, kto już wcześniej je znalazł i jak zamierza ten fakt wykorzystać. Hakerzy tylko czekają na łatwowiernych, ciekawskich lub po prostu roztargnionych użytkowników, klikających w zainfekowane linki. Przykładem chociażby ostatni atak na Skype.

Przestępcy skierowali masę użytkowników na zainfekowane strony, przekonując ich, że wtyczka Adobe Flash wymaga zaktualizowania. Po zalogowaniu do komunikatora pojawiało się okienko z prośbą o pobranie „FlashPlayer.hta”, który miał być domniemaną aktualizacją, ale w rzeczywistości okienko było przekierowaniem do strony ze złośliwym oprogramowaniem, atakującym komputer niczego nieświadomych użytkowników.

Co zrobić, jeśli sami zostaniemy przekierowani do nieznanej strony?

 • Przede wszystkim należy natychmiast ją opuścić i sprawdzić komputer pod kątem ewentualnej infekcji przy użyciu programu antywirusowego takiego jak Bitdefender Internet Security. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nigdy nie byliśmy celem ataku cyberprzestępców, warto dla spokoju ducha zmienić hasło do konta Skype i przeskanować urządzenia, na których mamy zainstalowany komunikator.
 • Kolejny ważny krok: Zaktualizować posiadaną wersję Skype’a. Jak to zrobić? Klikając „Sprawdź aktualizacje” w menu Pomocy. Następnie udaj się do Narzędzia > Opcje > Zaawansowane > Połączenie i upewniając się, że „Zezwól na połączenia bezpośrednie tylko dla swoich kontaktów” jest zaznaczone.  Ochroni to nasze IP przed osobami spoza listy kontaktów.
 • Ostatnia rada wydaje się banalna, lecz warta jednak przypomnienia: nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia. Nawet jeżeli otrzymujemy link w prywatnej wiadomości z zaufanego źródła, lecz sam link wydaje się podejrzany, warto zapytać nadawcę, czy to na pewno on wysłał tą wiadomość. Zdarza się bowiem, że użytkownicy rozsyłają zainfekowane linki nawet o tym nie wiedząc, ponieważ ich konto zostało przejęte.

Jeżeli będziemy świadkiem jakiejkolwiek powyżej sytuacji, powinniśmy poinformować o tym pozostałych użytkowników na naszej liście kontaktów, by wzbudzić ich czujność i ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Źródło:
https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/social-engineering-leads-to-ransomware-for-skype-users-17870.html

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy