Podstawowe zasady bezpieczeństwa użytkowników przeglądarek

Bezpieczne korzystanie z przeglądarki internetowej to najprostsza i skuteczna metoda ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Bardzo często brak zachowania zasad bezpieczeństwa, w trakcie korzystania z Internetu, prowadzi do zainfekowania nie tylko komputerów, ale także narzędzi mobilnych – smartfonów i tabletów. Jak bezpiecznie korzystać z przeglądarki internetowej i jakie przeglądarki są bezpieczne?

Przeglądarki internetowe a wirusy

Wirusami i złośliwym oprogramowaniem, jakie można spotkać w przeglądarkach internetowych, są głównie:

  • adware – programy wyświetlające niechciane reklamy
  • hijacker BHO – porywacze przeglądarek, oferują instalację wygaszaczy ekranów lub pasków czy zakładek w przeglądarkach, przy czym umożliwiają hakerom śledzenie użytkownika, kradzież danych, przekierowania na szkodliwe witryny.

To jednak niejedyne zagrożenia. Cyberprzestępcy ciągle szukają luk bezpieczeństwa w przeglądarkach, aby za ich pomocą przemycić i zainstalować złośliwe oprogramowanie na komputerze użytkownika, a później dokonać kradzieży loginów, haseł oraz innych newralgicznych danych. Mogą to robić na wiele różnego rodzaju sposobów, nie tylko za pomocą ściągnięcia zainfekowanego pliku, ale także poprzez np.:

  • Phishing – wyłudzanie haseł i loginów do banków lub kart kredytowych poprzez wysyłanie linków do fałszywych stron.
  • Pharming – automatyczne przekierowanie na fałszywą stronę po wpisaniu właściwego adresu URL w wyszukiwarce.
  • Drive-by Pharming – zagrożenie łączące pharming z socjotechnikami, które mają skusić użytkownika do wejścia na stronę zainfekowaną szkodliwym kodem (zmieniającym ustawienia DNS na routerze ofiary).
  • Inżynierię społeczną – wyłudzanie informacji i dostępu do danych za pomocą socjotechnik.

Bezpieczne korzystanie z przeglądarek, oprócz zabezpieczeń systemowych, polega na świadomym użytkowaniu Internetu. Podstawą jest poruszanie się po bezpiecznych stronach, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Informacja o tym jest widoczna na początku paska adresu URL. Nie powinno się również ściągać plików z niepewnych źródeł ani podawać swoich danych czy e-maila, na podejrzanych stronach internetowych.

Jakie przeglądarki są bezpieczne?

Bezpieczne przeglądarki charakteryzują się częstymi aktualizacjami, które mają na celu zapewnić pełną ochronę przed ingerencją złośliwego oprogramowania w ich kod. Przy czym oferują one użytkownikom nie tylko ochronę, ale także prywatność np. w postaci możliwości uruchomienia sieci Tor, za pomocą dodatku o tej samej nazwie lub VPN-a. Pod względem ochrony przed infekcją, najbezpieczniejsze przeglądarki proponują takie rozwiązania jak:

  • ochrona przed śledzeniem
  • ad-blocker
  • informowanie o ewentualnym zagrożeniu
  • sandboxing – separowanie uruchomionych aplikacji od systemu operacyjnego użytkownika, co zapobiega instalacji złośliwego oprogramowania.

W rankingu na najbezpieczniejsze przeglądarki od dłuższego czasu na prowadzeniu jest Google Chrome. Zaraz za znajduje się Firefox. Dużym zaufaniem cieszy się także Opera, nieco mniejszym Internet Explorer. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepsza przeglądarka internetowa, jeśli jest użytkowana w sposób niewłaściwy, staje się szerokimi wrotami dla różnego rodzaju wirusów i złośliwych programów. Dlatego zawsze, w trakcie korzystania z Internetu, należy zachować czujność. Zwłaszcza podczas logowania do systemów transakcyjnych i bankowych oraz pobierania jakichkolwiek plików na swój komputer.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments