Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Podstawowe zasady bezpieczeństwa użytkowników przeglądarek

ideo

29 listopada 2019

Bezpieczne korzystanie z przeglądarki internetowej to najprostsza i skuteczna metoda ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Bardzo często brak zachowania zasad bezpieczeństwa, w trakcie korzystania z Internetu, prowadzi do zainfekowania nie tylko komputerów, ale także narzędzi mobilnych – smartfonów i tabletów. Jak bezpiecznie korzystać z przeglądarki internetowej i jakie przeglądarki są bezpieczne?

Przeglądarki internetowe a wirusy

Wirusami i złośliwym oprogramowaniem, jakie można spotkać w przeglądarkach internetowych, są głównie:

  • adware – programy wyświetlające niechciane reklamy
  • hijacker BHO – porywacze przeglądarek, oferują instalację wygaszaczy ekranów lub pasków czy zakładek w przeglądarkach, przy czym umożliwiają hakerom śledzenie użytkownika, kradzież danych, przekierowania na szkodliwe witryny.

To jednak niejedyne zagrożenia. Cyberprzestępcy ciągle szukają luk bezpieczeństwa w przeglądarkach, aby za ich pomocą przemycić i zainstalować złośliwe oprogramowanie na komputerze użytkownika, a później dokonać kradzieży loginów, haseł oraz innych newralgicznych danych. Mogą to robić na wiele różnego rodzaju sposobów, nie tylko za pomocą ściągnięcia zainfekowanego pliku, ale także poprzez np.:

  • Phishing – wyłudzanie haseł i loginów do banków lub kart kredytowych poprzez wysyłanie linków do fałszywych stron.
  • Pharming – automatyczne przekierowanie na fałszywą stronę po wpisaniu właściwego adresu URL w wyszukiwarce.
  • Drive-by Pharming – zagrożenie łączące pharming z socjotechnikami, które mają skusić użytkownika do wejścia na stronę zainfekowaną szkodliwym kodem (zmieniającym ustawienia DNS na routerze ofiary).
  • Inżynierię społeczną – wyłudzanie informacji i dostępu do danych za pomocą socjotechnik.

Bezpieczne korzystanie z przeglądarek, oprócz zabezpieczeń systemowych, polega na świadomym użytkowaniu Internetu. Podstawą jest poruszanie się po bezpiecznych stronach, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Informacja o tym jest widoczna na początku paska adresu URL. Nie powinno się również ściągać plików z niepewnych źródeł ani podawać swoich danych czy e-maila, na podejrzanych stronach internetowych.

Jakie przeglądarki są bezpieczne?

Bezpieczne przeglądarki charakteryzują się częstymi aktualizacjami, które mają na celu zapewnić pełną ochronę przed ingerencją złośliwego oprogramowania w ich kod. Przy czym oferują one użytkownikom nie tylko ochronę, ale także prywatność np. w postaci możliwości uruchomienia sieci Tor, za pomocą dodatku o tej samej nazwie lub VPN-a. Pod względem ochrony przed infekcją, najbezpieczniejsze przeglądarki proponują takie rozwiązania jak:

  • ochrona przed śledzeniem
  • ad-blocker
  • informowanie o ewentualnym zagrożeniu
  • sandboxing – separowanie uruchomionych aplikacji od systemu operacyjnego użytkownika, co zapobiega instalacji złośliwego oprogramowania.

W rankingu na najbezpieczniejsze przeglądarki od dłuższego czasu na prowadzeniu jest Google Chrome. Zaraz za znajduje się Firefox. Dużym zaufaniem cieszy się także Opera, nieco mniejszym Internet Explorer. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepsza przeglądarka internetowa, jeśli jest użytkowana w sposób niewłaściwy, staje się szerokimi wrotami dla różnego rodzaju wirusów i złośliwych programów. Dlatego zawsze, w trakcie korzystania z Internetu, należy zachować czujność. Zwłaszcza podczas logowania do systemów transakcyjnych i bankowych oraz pobierania jakichkolwiek plików na swój komputer.


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy