Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ransomware

Północnokoreańscy hakerzy opóźniają dostawę alkoholu w Szwecji za pomocą oprogramowania ransomware

Piotr R

30 kwietnia 2024

Północnokoreańscy hakerzy zaatakowali szwedzkiego dostawcę alkoholu, co z kolei ograniczyło ogólnokrajową dystrybucję napojów alkoholowych o 15%. Ataki ransomware zwykle mają poważny wpływ na firmy. Jednak internauci słyszą o nich, dopiero gdy mają one realny wpływ na rynek i życie ludzi. Na przykład, gdy hakerzy uderzą w szpital, skutki są natychmiastowe i mogą zagrozić życiu ludzi. Globalne ceny ropy naftowej bezpośrednio ucierpiały, gdy przestępcy zaatakowali system rurociągów naftowych. Ransomware zawsze wiąże się z bezpośrednimi kosztami dla konsumentów.

Hakerzy ransomware

Atak ransomware na dystrybutora alkoholu

W Szwecji północnokoreańscy hakerzy włamali się do wewnętrznych systemów firmy dystrybucyjnej o nazwie Skanlog, co z kolei wpłynęło na ogólnokrajową dostępność dystrybucji napojów alkoholowych. Musimy pamiętać, że miało to bardzo duży wpływ na sytuację na rynku, ponieważ w Szwecji istnieje tylko jeden sprzedawca detaliczny alkoholu, Systembolaget, który opiera się na wielu dostawcach, w tym na Skanlogu.

„Cyberincydent dotyczy około 15% naszej sprzedaży. Przede wszystkim wina i innych alkoholi” – powiedziała Sofia Sjöman Waas, rzeczniczka Systembolaget, według Euronews. „Jesteśmy przyzwyczajeni do radzenia sobie z zakłóceniami na małą i dużą skalę, chociaż rzadko są one na taką skalę. Wiele innych produktów dostarczamy wam jak zwykle za pośrednictwem różnych dystrybutorów. Dlatego w naszych sklepach będzie stale dostępnych wiele alternatyw”.

Atak miał miejsce 22 kwietnia, a firma nie wznowiła jeszcze dystrybucji, ponieważ wciąż nie wie, w jaki sposób systemy zostały zhakowane.

„Zostaliśmy ofiarą cyberataku, w wyniku którego cały nasz system przestał działać do czasu, aż uda nam się go naprawić i przywrócić do działania” – wyjaśniła dyrektor generalna Skanlog Mona Zuko w wywiadzie dla Dagens Industri.

Nie ma informacji na temat wysokości okupu ani tego, czy napastnicy ukradli również informacje przed zablokowaniem systemów, co jest typową strategią w takich sytuacjach.

W jaki sposób uchronić się przed atakami ransomware?

Ataki ransomware są obecnie jednym z najgroźniejszych internetowych cyberniebezpieczeństw. Dlatego poniżej zamieszczamy kilka rad od zespołu Bitdefender, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko stania się ofiarą złośliwego oprogramowania ransomware.

 • Unikaj pirackich i nielegalnych treści. Cyberprzestępcy często zamieszczają złośliwe oprogramowanie w plikach pirackich treści. Jeśli pobierzesz i zainstalujesz nielegalne treści, to istnieje spore ryzyko, że zainfekujesz swój system złośliwym oprogramowaniem.
 • Uważaj na podejrzane załączniki. Phisherzy i inni cyberprzestępcy często wysyłają wiadomości e-mailowe do innych użytkowników sieci. Wiadomości te mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub niebezpieczne linki.
 • Twórz regularne backupy. Tworzenie kopii zapasowych do bardzo dobry zwyczaj, który uchroni Cię przed następstwami infekcji złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security został wyposażony w specjalny moduł antyransomware, który uchroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy