Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogCiekawostki

Porady dotyczące bezpieczeństwa publicznych sieci Wi-Fi na siłowni

Damian S

9 czerwca 2022

Praca w domu doprowadziła niektórych z nas do siedzącego trybu życia, więc pójście na siłownię jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi.

Telefon komórkowy

Na szczęście większość nowoczesnych siłowni oferuje bezpłatny dostęp do Internetu w postaci publicznych sieci Wi-Fi, co jest plusem, jeśli zawsze musisz być online. Z drugiej strony przypadkowe skorzystanie z jakiejkolwiek okazji do bezpłatnego dostępu do Internetu może spowodować poważne problemy z prywatnością, zwłaszcza jeśli pracujesz z wrażliwymi danymi..

Chociaż korzystanie z danych mobilnych do pozostawania w kontakcie jest bezpieczną alternatywą, jest również droższe, dlatego większość użytkowników woli publiczne połączenie Wi-Fi.

Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi w siłowni nie jest z natury złe, ale może narazić Cię na wiele zagrożeń, w tym ataki typu Man in The Middle (MiTM), przechwytywanie ruchu, śledzenie i profilowanie oraz phishing. Oto jak możesz odstraszyć większość z nich.

Użyj HTTPS

HTTPS to pierwszy krok, który powinieneś zrobić, aby chronić swoją prywatność, niezależnie od tego, czy korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi, czy nie. HTTPS ma kluczowe znaczenie dla zachowania Twojej anonimowości w Internecie, ponieważ szyfruje dane między Tobą a odwiedzaną witryną (pod warunkiem, że ma HTTPS).

Łączenie się z witryną HTTP (niezabezpieczoną) może narazić na ataki. Zagrożone są informacje o płatnościach, informacje bankowe, dane karty kredytowej, dane uwierzytelniające (nazwy użytkownika i hasła) oraz prywatną komunikację (e-maile, wiadomości błyskawiczne).

Natomiast łączenie się wyłącznie ze stronami HTTPS zapobiega takim incydentom; Witryny HTTPS szyfrują poufne dane, uniemożliwiając szpiegom ich odszyfrowanie i wykorzystanie przeciwko Tobie.

Pamiętaj, że szpiedzy nadal mogą zobaczyć, jakie witryny odwiedzasz, nawet jeśli korzystasz z protokołu HTTPS. Jednak nie będą wiedzieć dokładnie, co tam robisz, czy to logujesz się na swoje konto, wysyłasz wiadomość, czy dokonujesz płatności online.

Ponadto HTTPS szyfruje tylko dane przeglądarki. Dlatego jeśli korzystasz z innych aplikacji połączonych z Internetem podczas połączenia z publiczną siecią Wi-Fi siłowni, powinieneś uważać na ich możliwości szyfrowania.

Użyj VPN

Usługi VPN to doskonałe, wszechstronne narzędzia do ochrony prywatności, które zapewniają anonimowość nawet w publicznych sieciach Wi-Fi, które można znaleźć na siłowni, na lotniskach w kawiarniach i w innych miejscach w mieście.

Solidne rozwiązanie VPN przekierowuje Twój ruch z dala od sieci dostawcy usług internetowych, co utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, przechwytywanie i monitorowanie danych przez Twojego dostawcę usług internetowych i innych szpiegów.

Szyfruje również Twoje dane, więc nawet jeśli atakujący znajdą sposób na przechwycenie Twojego ruchu, nie będą w stanie nic z nimi zrobić. Algorytmy szyfrowania VPN sprawiają, że odszyfrowanie przy użyciu obecnej technologii jest prawie niemożliwe, co znacznie zniechęca potencjalnych napastników.

W przeciwieństwie do korzystania wyłącznie z protokołu HTTPS, VPN ukrywają również odwiedzane strony internetowe, więc Twój dostawca usług internetowych nie może już widzieć Twojego miejsca pobytu online. Gdy masz połączenie z serwerem VPN, Twój dostawca usług internetowych może znać tylko adres serwera, z którym jesteś połączony, a nie odwiedzaną witrynę.

Usługi VPN przekierowują również i szyfrują dane z całego urządzenia, nie tylko z przeglądarki. Dzięki temu możesz bezpiecznie przeglądać, wysyłać wiadomości e-mail, a nawet przesyłać strumieniowo multimedia, nie martwiąc się o naruszenie prywatności podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi siłowni.

Co nie mniej ważne, nowoczesne rozwiązania VPN, takie jak Bitdefender VPN, obejmują również moduły zapobiegające śledzeniu i blokowaniu reklam, pomagając bez wysiłku unikać śledzenia i profilowania online. Dzięki tym funkcjom nie musisz się martwić, że zobaczysz niepokojące reklamy, ogłoszenia i artykuły.

Ćwiczenie i zachowanie prywatności idą w parze

Najważniejsze jest to, że łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi, w tym zaufanymi, takimi jak ta na siłowni, stanowi zagrożenie dla Twojej prywatności.

Zachowanie anonimowości w Internecie może pomóc w łatwym odpieraniu oszustw, szpiegów, śledzenia i profilowania.

Chociaż korzystanie z protokołu HTTPS jest bardzo wydajne, jeśli utrzymujesz aktywność internetową w przeglądarce, skorzystanie z narzędzia VPN, takiego jak Bitdefender VPN, może zapewnić ochronę prywatności w całym systemie.

Jednak HTTPS i VPN nie wykluczają się wzajemnie, dlatego zalecamy używanie obu, jeśli to możliwe.

Bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi

Bitdefender – rozwiązanie dla telefonów

Marken – blog specjalistyczny


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy