Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Poważna luka w zabezpieczeniach systemów Linux została znaleziona i zabezpieczona

Jakub T.

21 października 2019

W jądrze Linuxa została odkryta potencjalnie niebezpieczna luka, wpływająca na układy Realtek Wi-Fi, które mogły zostać użyte do wywołania awarii lub naruszenia bezpieczeństwa dowolnego systemu z Linuxem. 

Edytor tekstowy z kodem HTML i PHP strony internetowej.

Badacz ds. Bezpieczeństwa, Nico Waisman, odkrył lukę, która została nazwana CVE-2019-17666. Przepełnienie bufora może zostać wywołane przez dowolne maszyny korzystające z układu Realtek Wi-Fi i dowolnego jądra Linuksa, co może spowodować przynajmniej awarię systemu operacyjnego. Najgorszy scenariusz przewiduje, że atakujący może przejąć kontrolę nad systemem. 

„Znalazłem ten błąd w poniedziałek. Przepełnienie sterownika linux rtlwifi na P2P (Wifi-Direct), podczas analizowania protokołu Notice of Absence. Błąd ten występuje od co najmniej 4 lat,” wyjaśnił Waisman na Twitterze. 

Odkąd jest to luka w zabezpieczeniach na poziomie jądra, wymagana jest łatka, która ją naprawi i będzie ona dostępna wkrótce. „Nicolas Waisman zauważył, że chociaż noa_len jest sprawdzany pod kątem kompatybilnej długości, nadal można przekroczyć bufory p2pinfo, odkąd nie ma żadnej kontroli w górnej granicy noa_num. Granice sprawdzają liczbę noa_num w stosunku do P2P_MAX_NOA_NUM,” powiedziała Laura Abott, programista jądra. 

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Rozwój jądra Linux następuje szybko, a łatka zostanie udostępniona we wszystkich gałęziach w najbliższych dniach. Dystrybucja w ekosystemie zajmuje trochę czasu, a niektóre systemy zawsze pozostaną niezałatane. 

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ luka została odkryta przez badacza bezpieczeństwa, a nie hakera. Nie jest używana w sposób naturalny. Waisman wciąż próbował opracować atak oparty na weryfikacji koncepcji i powiedział, że może to zająć trochę czasu. Według raportu Ars Technica ta luka dotyczy tylko urządzeń korzystających ze sprzętu Realtek Wi-Fi, ale może również dotyczyć niektórych urządzeń z Androidem. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy