Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

Pytacie, my odpowiadamy 9. Jak działa Internet rzeczy

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Urządzenia Internetu rzeczy to niewielkie systemy elektroniczne, które automatycznie działają z korzyścią dla użytkownika. Aby zrealizować postawiony przed nimi cel, pracują w oparciu o określone komponenty, z których każdy jest niezbędny do wykonania określonej części zadania: od gromadzenia podstawowych danych do interpretowania ich celem podjęcia właściwych decyzji.

Proces automatyzacji działania rozpoczyna się od czujników — czyli najmniejszych trybików w ekosystemie Internetu rzeczy, których zadaniem jest odczytywanie danych o świecie fizycznym wokół nich. Ich impuls wyzwala reakcję łańcuchową, która często obejmuje wiele urządzeń. Czujniki są także odpowiedzialne za zatrzymanie działań, które mają wpływ na środowisko otoczenia.

Czujniki wykrywające ruch wywołują rozpoczęcie nagrywania przez system dozoru i wysyłanie komunikatów alarmowych; inteligentne termostaty wykorzystują czujniki do wykonywania pomiarów temperatury i decydowania o tym, czy włączyć ogrzewanie czy chłodzenie; żarówki reagują na intensywność światła naturalnego na podstawie wyników pomiarów prowadzonych przez fotodetektory.

Aby takie inteligentne działanie służyło użytkownikowi, dane z czujników muszą zostać przetworzone. Taki proces może być realizowany lokalnie — na podobieństwo technologii asystentów jazdy w przemyśle motoryzacyjnym — lub zewnętrznie, przez potężniejsze systemy w chmurze. Uwzględniając wszystkie składowe, informacja może stanowić podstawę do stworzenia szerszego kontekstu dla bardziej wydajnego zarządzania zasobami lub tworzenia raportów z użytkowania.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Ponieważ najważniejszym atrybutem Internetu rzeczy jest łączność, te urządzenia komunikują się z ich użytkownikami, systemami przetwarzania danych lub urządzeniami tego samego poziomu za pośrednictwem sieci. Mimo iż dostęp do Internetu nie jest konieczny, jest jednak niezbędny dla celów zdalnego sterowania lub przetwarzania bardziej kompleksowych zestawów danych.

Sposób otrzymywania komunikatów, współdziałania i zarządzania podłączonymi systemami jest czwartym najważniejszym komponentem urządzeń Internetu rzeczy. Ponieważ nie wszystkie urządzenia są wyposażone w ekran, do weryfikacji bieżącego stanu, uzyskiwania dostępu do menu konfiguracji i wprowadzania tymczasowych regulacji potrzebne jest dodatkowe narzędzie.

Powyższe jest uproszczonym podsumowaniem zasad działania Internetu rzeczy. Mimo iż taki system może na pierwszy rzut oka wydawać się nieskomplikowany, niektóre spośród takich systemów mogą być wspierane przez skomplikowaną sieć węzłów gotowych na odbiór, interpretację i wykorzystanie informacji przesyłanych przez podstawowe elementy systemu.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy