Radiohead publikuje muzykę w Internecie zamiast ulec żądaniom szantażysty

Radiohead stało się celem cyberataku, ale zamiast zapłaty okupu, angielski zespół rockowy podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu w sklepie Bandcamp kolekcji 18 godzin wcześniej niepublikowanych nagrań Gitarzysta zespołu, Jonny Greenwood, ogłosił to we wtorek na Twitterze.

Według Greenwooda, ktoś „mniej więcej w czasie wydania płyty OK Computer, skradł archiwum w formacie MiniDisc (MD) należące do Toma [Yorka]” (wspomniany album został wydany w późnych latach 90-tych ubiegłego wieku) i zażądał 150 tysięcy dolarów USA w zamian za powstrzymanie się przed opublikowaniem nagrań w Internecie. Radiohead nie poddał się szantażowi i zamiast tego udostępnił utwory w Internecie przez 18 dni. Fani mogą zakupić je za 18 brytyjskich funtów lub posłuchać ich za darmo w usłudze streamingowej, mimo iż — jak zaznaczył Greenwood — większość treści „nigdy nie była przeznaczona do wydania”.

Przeglądaj obraz na Twitterze

Jonny Greenwood

Informacje o reklamach i prywatności na Twitterze

BBC napisało, że 18 dysków MD obejmuje alternatywne wersje popularnych utworów, takich jak Paranoid Android, jak i nagrania demo, na żywo, niewydane i niedokończone utwory, alternatywne wersje tekstów niektórych piosenek i nagrania występów beatboxowych wokalisty zespołu.

Zespół Radiohead twierdzi: „nie ma tam wiele [bardzo] interesujących rzeczy… a ponieważ znalazły się już w sieci, równie dobrze mogą tam być do czasu, aż wszyscy się znudzą i przejdą nad tym do porządku dziennego”.

Zespół postanowił przekazać pieniądze organizacji zajmującej się ochroną środowiska — Extinction Rebellion.

„Z głębi naszych serc i w imieniu ruchu Extinction Rebellion — działającego już w 59 krajach, od USA po Indie i Chiny, zorganizowanego w 348 grupach w 248 miastach i miasteczkach — dziękujemy Radiohead za okazane nam wsparcie, abyśmy mogli kontynuować budowę naszego prężnie działającego ruchu nieposłuszeństwa obywatelskiego odrzucającego przemoc”. Tak organizacja Extinction Rebellion skomentowała całą sprawę na swojej witrynie internetowej.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments