Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Radiohead publikuje muzykę w Internecie zamiast ulec żądaniom szantażysty

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Radiohead stało się celem cyberataku, ale zamiast zapłaty okupu, angielski zespół rockowy podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu w sklepie Bandcamp kolekcji 18 godzin wcześniej niepublikowanych nagrań Gitarzysta zespołu, Jonny Greenwood, ogłosił to we wtorek na Twitterze.

Według Greenwooda, ktoś „mniej więcej w czasie wydania płyty OK Computer, skradł archiwum w formacie MiniDisc (MD) należące do Toma [Yorka]” (wspomniany album został wydany w późnych latach 90-tych ubiegłego wieku) i zażądał 150 tysięcy dolarów USA w zamian za powstrzymanie się przed opublikowaniem nagrań w Internecie. Radiohead nie poddał się szantażowi i zamiast tego udostępnił utwory w Internecie przez 18 dni. Fani mogą zakupić je za 18 brytyjskich funtów lub posłuchać ich za darmo w usłudze streamingowej, mimo iż — jak zaznaczył Greenwood — większość treści „nigdy nie była przeznaczona do wydania”.

Przeglądaj obraz na Twitterze

Jonny Greenwood

Informacje o reklamach i prywatności na Twitterze

BBC napisało, że 18 dysków MD obejmuje alternatywne wersje popularnych utworów, takich jak Paranoid Android, jak i nagrania demo, na żywo, niewydane i niedokończone utwory, alternatywne wersje tekstów niektórych piosenek i nagrania występów beatboxowych wokalisty zespołu.

Zespół Radiohead twierdzi: „nie ma tam wiele [bardzo] interesujących rzeczy… a ponieważ znalazły się już w sieci, równie dobrze mogą tam być do czasu, aż wszyscy się znudzą i przejdą nad tym do porządku dziennego”.

Zespół postanowił przekazać pieniądze organizacji zajmującej się ochroną środowiska — Extinction Rebellion.

„Z głębi naszych serc i w imieniu ruchu Extinction Rebellion — działającego już w 59 krajach, od USA po Indie i Chiny, zorganizowanego w 348 grupach w 248 miastach i miasteczkach — dziękujemy Radiohead za okazane nam wsparcie, abyśmy mogli kontynuować budowę naszego prężnie działającego ruchu nieposłuszeństwa obywatelskiego odrzucającego przemoc”. Tak organizacja Extinction Rebellion skomentowała całą sprawę na swojej witrynie internetowej.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy