Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Rewolucyjna przyszłość? Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku – raport Gartnera

Kuba / is8.pl

12 stycznia 2018

Dopiero od kilku lat, jak wnioskuje Gartner, czujemy się bezpiecznie, ponieważ możemy zapomnieć o kłopotliwych hasłach, których używamy do zabezpieczenia i odblokowywania naszych urządzeń.

Nowatorska teoria dotycząca sztucznej inteligencji!

Analitycy Gartnera wierzą, że sztuczna inteligencja na urządzeniach, w przeciwieństwie do tej – opartej na chmurze, będzie oznaczać zmianę paradygmatu w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego i nastąpi to szybciej, niż prognozuje to większość ludzi.

Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu „premium”, co zapewnia lepszą ochronę danych i zarządzanie energią, niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze. Dzieje się tak dlatego, że dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie – mówi Gartner w raporcie opublikowanym 4 stycznia 2017.

Firma badawcza przedstawia rozwiązania sztucznej inteligencji, które będą działać w 80% smartfonów w 2022 roku. Szacuje się, że co najmniej kilka z nich wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Digital Me

„Smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch – czytamy w raporcie. Będą personalizować każdego użytkownika. Zapamiętają, kim jesteś, czego potrzebujesz oraz w jaki sposób chcesz wykonać zadania na twoim autorytecie. Ta umiejętność nie tylko zapewni, że twoje urządzenie cyfrowe będzie działało pod twoją władzą, ale również pozwoli przewidzieć, czego możemy się od niego spodziewać pod względem funkcjonalności i zachowania.

Profilowanie osobiste

Smartfony nowej generacji będą zbierać dane behawioralne, aby dokładniej profilować użytkownika, torując drogę dynamicznej ochronie i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Korzyści z tego będą czerpać nie tylko użytkownicy urządzeń ale też ubezpieczyciele. Gartner spekuluje, że firmy ubezpieczeniowe będą mogli dostosować stawki ubezpieczeń samochodów w oparciu o zachowanie kierowcy.

Biometria behawioralna to nowa technologia, która analizuje zachowania użytkowników (w tym dynamikę klawiszy, analizę chodu, identyfikator głosu, sposób korzystania z myszy, analizę podpisu oraz biometrię kognitywną) i tworzy unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie nie jest zgodne z szablonem, (domniemanym), oszust jest zablokowany przed dostępem lub urządzenie wymaga uwierzytelnienia dodatkowego (na wypadek gdyby popełnił błąd).

Cenzura treści / wykrywanie

Urządzenie z wbudowaną sztuczną inteligencją może automatycznie wykryć nieodpowiednie treści – takie jak niepożądane obrazy, filmy lub tekst i oznaczać je flagą lub całkowicie je blokować.

Oprogramowanie, obsługujące komputer może wykryć wszelkie treści, które naruszają jakiekolwiek prawa lub zasady – wynika z raportu. Na przykład robienie zdjęć w urządzeniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa lub przechowywanie wysoce sklasyfikowanych danych na smartfonie opłacanym przez firmę, spowoduje powiadomienie IT.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Uwierzytelnienie użytkownika

Dzięki SplashData stworzono listę 100 najgorszych haseł. Powstała ona tylko dzięki 5 milionom ujawnionych danych uwierzytelniających.

Uwierzytelnianie oparte na haśle stało się zbyt skomplikowane i mniej skuteczne w dzisiejszych czasach, co skutkuje słabymi zabezpieczeniami, niską wygodą użytkowania i wysokim kosztem posiadania. Technologia bezpieczeństwa w połączeniu z uczeniem maszynowym, biometrią i zachowaniem użytkowników może faktycznie poprawić użyteczność i możliwości samoobsługi. – mówi Mariusz Osiński – inżynier techniczny z firmy Bitdefender.  

Gartner nie tylko prognozuje założenia – australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp małego ubrania, które wykorzystuje Twój chód jako token uwierzytelniający. Podobny sposób działania będą miały smartfony, które nauczą się zachowań użytkownika, takich jak wzorce podczas chodzenia, przesuwania, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień.

Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się znaleźć w urządzeniach przenośnych, wyprodukowanych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, zrozumienie w języku naturalnym, analizę dźwięku i wiele innych.

Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy