Rodzinna prywatność naruszona przez włamania do systemu monitoringu dziecka.
13 października 2016
Rodzinna prywatność naruszona przez włamania do systemu monitoringu dziecka.
FBI przeprowadza dochodzenie w sprawie, gdzie po raz kolejny urządzenie z grupy “IoT” (“Internet Przedmiotów”) zaczęło “działać na własną rękę” po tym jak rodzina z Austin w stanie Texas zadzwoniła na policję w sprawie włamania do elektronicznej niani Wi-Fi. Choć rodzice zastosowali się do ogólnych wskazówek, by zapewnić bezpieczną aktywność on-line i zmienili fabryczne hasło to i tak hakerowi udało się wniknąć do systemu urządzenia.
Z początku kamera, do której dostęp był jedynie za pośrednictwem telefonu mrugała, co oznaczało, że ktoś się później zalogował. Jednakże niedługo potem elektroniczna niania – kamera zaczęła się kręcić, raz w prawo, raz w lewo co tylko potwierdziło to, że ktoś obserwował dziecko. Rodzice natychmiast odłączyli urządzenie od Internetu i zadzwonili na policję, która zwróciła się do FBI aby zająć się tą sprawą.
To nie pierwszy taki przypadek wtargnięcia w czyjąś prywatność poprzez włamanie do elektronicznej niani lub rutera. Hakerzy z łatwością wykorzystują takie urządzenia, ponieważ są wypuszczane na rynek z fabrycznym hasłem, które to z kolei jest zmieniane przez niewielu użytkowników i którzy też nie mają aktywowanego szyfrowania.
Z oczywistych względów pedofile i przestępcy seksualni są najważniejszym zmartwieniem, ponieważ: “mogą zostawić czynny mikrofon, a Ty nigdy nie będziesz mieć o tym pojęcia”. Wyjaśnia ekspert ds. kryminalistyki Mike Adams, “tacy ludzie mogą robić zdjęcia, wysyłać je i czerpać z tego korzyści finansowe”. Niektóre elektroniczne nianie mają niewystarczającą ochronę, wg Kids Saver Network są to modele: iBaby M6, iBaby M3S, Philips In.Sight B120/37 All Models, Summer Baby Zoom Wifi Monitor and Internet Viewing System, Lens Peak-A-View, Gynoii, TrendNet Wifi Baby Cam TV-IP743SIC. Do ich słabości zaliczają się jeszcze: przecieki informacji (leaks), omijanie uwierzytelniania i eskalacja problemów z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach tzw. backdoor.
Aby uniknąć takich wypadków użytkownicy powinni unikać słabych albo domyślnych haseł i wybrać te złożone, zawierające symbole, numery, duże i małe litery. Generalny problem z IoT (Internet Przedmiotów) jest taki, że jest on podatny na cyber włamania. Stąd też najrozsądniejszym posunięciem jest chronić całą swoją sieć, włączając w to połączenia Wi-Fi i ruter.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Bitdefender jako źródła.