Rodzinny wellness w świecie cyfrowym. 5 praktycznych porad i wskazówek
18 października 2018
Ninę Hersher poznałam w czasie, gdy właśnie próbowałam opracować dla moich dzieci zasady korzystania ze sprzętu cyfrowego. Nina jest właścicielką firmy Nourishing Habits oraz współzałożycielką Digital Wellness Warriors. Pierwsze, co od niej usłyszałam, to: „W naszym domu mamy «strefy bez telefonu» i regularnie rozmawiamy na tematy związane z technologią i bezpieczeństwem cybernetycznym”.
Chcąc jednak wprowadzić w końcu cyfrowe wellness i w naszej rodzinie, potrzebowałam bardziej praktycznej wiedzy. Poprosiłam więc Ninę o konkretne uwagi i wskazówki. Oto kilka z jej zaleceń:
- Wyznacz w swoim domu strefy bez telefonu
Pierwszym krokiem jest stworzenie środowiska, które zapewni rodzinie sukces. W domu powinny być miejsca, gdzie nie korzysta się z telefonów. Wykluczenie rozmów telefonicznych w sypialni, przy obiadowym stole czy podczas zabawy na podwórku (jeżeli do zabawy dzieciom potrzebny jest pomiar czasu, daj im kuchenny minutnik) na pewno przyniesie korzyści. Pomoże dzieciakom odczuwać przyjemność z jedzenia, cieszyć się samodzielną zabawą na dworze i w spokoju czytać książki przed zaśnięciem. Takie zdrowe zasady należy wprowadzać we wczesnym dzieciństwie – trudno będzie przekonać nastolatka, że nie powinien zabierać tabletu do sypialni, jeżeli nie przyzwyczaił się do tego już jako pierwszoklasista.
- Zaplanuj czas przeznaczony wyłącznie dla rodziny
Przede wszystkim wypełniaj dobrze swoje rodzicielskie powinności. Wykazuj zainteresowanie sprawami dziecka i bądź dlań wzorem do naśladowania. Zachowaj uwagę. Gdy dzieciaki są zrelaksowane i dobrze się razem czujecie, łatwiej będzie Ci się zorientować w ich radościach i troskach. Zorganizuj dzieciakom czas bez Internetu tak, by dobrze się bawiły. Wtedy będą z niecierpliwością czekały na następne wydarzenia. Aby zaangażować dzieci w życie rodzinne, planuj razem z nimi wspólnie spędzany czas. Aktualizuj okresowo (najlepiej co 2 miesiące) listę planowanych aktywności rodzinnych – wraz z rozwojem dzieci, w rodzinie zmieniają się również preferencje. Bądź kreatywny, nie ograniczaj swoich pomysłów tylko do przestrzeni domowej. Wyjdź na łono natury, wejdź w lokalną społeczność.
- Ograniczaj czas spędzany przed ekranem
Dzieciaki nie będą wiedziały tego, czego im nie powiesz. Zdrowe zasady korzystania z technologii powinny być dla nich całkowicie jasne.
Dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny spędzać przed komputerem więcej niż jedną godzinę dziennie, i czas ten powinien być wykorzystany do kształcenia umiejętności posługiwania się urządzeniem. Począwszy od 6-tego roku życia czas można wydłużyć do dwóch godzin dziennie. Jednak wprowadzając takie ograniczenia, należy zachować zdrowy rozsądek. Bądźmy elastyczni, jeśli dziecko jest chore, musi pozostawać w łóżku lub umówiło się z przyjacielem na wspólną zabawę przed komputerem.
- Niech dzieci decydują same, jak wykorzystają przyznany im limit czasu
Należy im pozwolić samodzielnie wybrać rodzaj aktywności: telewizja, tablet, gry video, surfowanie w Internecie (odwiedzane strony powinny być wstępnie zaakceptowane przez rodziców) itd. Pozwoli to rozwijać u dziecka zdolności introspekcji oraz ustalania priorytetów. Przyczyni się również do rozwoju jego osobowości autonomicznej (poczucie własnej wartości, łatwość ekspresji).
- Bądź konsekwentny w egzekwowaniu i przestrzeganiu ustalonych zasad
Jesteś autorytetem w egzekwowaniu ustaleń, ale musisz liczyć się z pozostałymi członkami rodziny. Spisz zasady i umieść je w jakimś widocznym miejscu w domu. W zasadach tych uwzględnij także sprawy porządkowe. Wykorzystaj tutaj stacje dokujące z ładowarkami. Konieczność dokowania urządzeń, po ich użyciu, wprowadzi ład i porządek. Dzieci będą wiedziały, gdzie muszą odkładać nieużywany sprzęt, urządzenia będą zawsze naładowane, a pod koniec dnia łatwo będzie sprawdzić, czy czegoś nie brakuje. Przy egzekwowaniu ograniczeń należy korzystać z wbudowanych w urządzenia timerów. Dzieciom łatwiej będzie zaakceptować sygnał o końcu zabawy, jeżeli da go ulubiony sprzęt, a ty nie będziesz musiał zabierać im urządzenia i pilnować, by zostały wyłączone.
„Ważne jest, by zasady dbania o jakość życia w cyfrowym świecie były jasne i czytelne dla dziecka oraz by dziecko samo je zaakceptowało. Powinny być znane wszystkim członkom rodziny, jednak to rodzice muszą być pierwszymi, którzy się im podporządkują”- komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.