Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Rosja: żądanie dostępu do zdjęć i rozmów w serwisie Tinder

Maciej Markowski

27 czerwca 2019

Rosyjski wywiad chce przyjrzeć się bliżej naszym zdjęciom i rozmowom w serwisie Tinder. Jak podaje BBC, po tym jak Tinder i 175 innych firm zgodziło się przestrzegać rosyjskiego ustawodawstwa, w myśl którego firmy mają przechowywać dane na rosyjskich serwerach przez okres sześciu miesięcy, rosyjski rząd chce, aby Tinder ujawnił informacje, które gromadzi od swoich użytkowników na terenie kraju.

Mimo iż Tinder wyraził zgodę na przestrzeganie nowych przepisów obowiązujących w Rosji, firma jednoznacznie podkreśla: „zgoda ta w żaden sposób nie prowadzi do udostępniania jakichkolwiek danych osobowych lub danych użytkowników rosyjskim organom regulacyjnym, a my nie przekazaliśmy rządowi żadnych takich danych”.

Omawiane żądanie stanowi jeden z elementów rosyjskiej strategii zaostrzania kontroli, która obejmuje znacznie więcej drakońskich przepisów — w tym takie, które przewidują karę grzywny za obrażanie władz w Internecie. Firmy, które odmówią podporządkowania się naciskom rządu, będą albo karane grzywną, albo blokowane na terenie kraju. Jak podaje Foreign Policy, na Twittera nałożono np. karę w wysokości 46 dolarów za nieujawnianie władzom rosyjskim miejsca przechowywania danych rosyjskich użytkowników. W 2016 r. Rosja zablokowała również portal LinkedIn za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących  przechowywania danych. Jak wynika z informacji podanych przez serwis Tech Radar, Roskomnadzor, rosyjska Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowego Przekazu, planuje także zablokować dziewięciu dostawców usług VPN, jeśli ci odmówią podporządkowania się rosyjskiemu ustawodawstwu. Jak podaje rosyjski portal informacyjny, instytucja ta kładzie duży nacisk na szkolenie rosyjskich dziennikarzy w celu zapewnienia, aby ich artykuły były zgodne z rosyjskim ustawodawstwem dotyczącym treści na temat władz, narkotyków i samobójstw. W odpowiedzi na oskarżenie o stosowanie cenzury Rosja deklaruje, że stosowane przez nią środki prawne mają w rzeczywistości na celu utrudnienie potencjalnych ataków.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy