Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlogCiekawostki

Sandbox (piaskownica) – sposób na bezpieczne uruchamianie programów

Marcin Jabłonka

7 sierpnia 2020

Sandbox piaskownica - bezpieczne oprogramowanie

Co to jest i jak działa oprogramowanie typu sandbox?

Piaskownicę, czyli tzw. sandbox tworzą specjalnie przydzielone, wirtualne obszary robocze pamięci operacyjnej i masowej systemu komputerowego. Mają one ograniczone uprawnienia w zakresie dostępu do internetu, sieci lokalnej, zadań systemowych czy różnych urządzeń peryferyjnych. Proces uruchomienia aplikacji w tym modelu nazywamy wirtualizacją. Warto wspomnieć, że ta technologia umożliwia również korzystanie z kilku wirtualnych systemów, korzystając z jednego komputera (np. wielu dystrybucji Linuxa oraz Windows jednocześnie).

Bezpieczne środowisko testowe pozwala na uruchamianie wszelkiego rodzaju nieznanych aplikacji, podejrzanych plików wykonywalnych czy dokumentów pochodzących z niezaufanych źródeł. Wykorzystywane przez nie zasoby są odseparowane od pozostałych elementów funkcjonalnych systemu, a zatem nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania komputera oraz bezpieczeństwa danych przechowywanych na dysku twardym. Maszyny wirtualne pozwalają m.in. na sprawdzenie, czy otrzymany załącznik nie jest wirusem lub oprogramowaniem malware.

Otwarcie sandboxa można porównać do uruchomienia nowej instancji wykorzystywanego przez nas systemu operacyjnego, którego jądro jest izolowane od rzeczywistego hosta przez odpowiednie rozwiązania technologiczne. Najczęściej wykorzystuje się również mechanizmy dynamicznej alokacji zasobów. Polegają one na przydzielaniu odpowiedniej ilości pamięci RAM, miejsca na dysku twardym czy czasu procesora zgodnie z aktualnymi potrzebami. Często mamy też możliwość ograniczenia maksymalnej ilości wykorzystywanej mocy.

Profesjonalne piaskownice są dedykowane nie tylko do wykorzystania przez pracowników działów IT, lecz również szeregowych pracowników biurowych oraz użytkowników domowych. W dynamicznie rozwijającym się internecie stanowią skuteczną ochronę przeciwko niepożądanym plikom przenoszącym wirusy. Ich bezpieczne uruchomienie pozwala ocenić czy dokument lub program jest szkodliwy bez narażania się na ryzyko utraty danych, czy przejęcia naszego komputera przez wyspecjalizowanych w cyfrowych kradzieżach hakerów.

Zalety i zastosowania oprogramowania sandbox – piaskownica

Nowoczesne oprogramowanie typu sandbox-piaskownica to narzędzie, którego wykorzystanie niesie za sobą wiele zalet. Jakie są korzyści z jego stosowania w domu lub firmie?

  • Możliwość uruchamiania nieznanych plików bez ryzyka uszkodzenia systemu.
  • Ochrona komputera przed złośliwym kodem napisanym przez hakerów, który może zostać odpalony w trakcie startu programu.
  • Pełna izolacja procesów, dzięki mechanizmom wirtualizacji.
  • Oddzielenie fizycznych zasobów systemowych od dynamicznie przydzielanych maszynie wirtualnej.

Dzięki zastosowaniu sandboxa nawet nietechniczne osoby (np. księgowe czy sekretarki) mogą zweryfikować czy otrzymany przez nie załącznik e-mailowy jest bezpieczny.

Korzystanie z oprogramowania do wirtualizacji pozwala na bezpieczne pobieranie plików bez ryzyka infekcji komputera, co ma szczególne znaczenie w rozległej i rozbudowanej infrastrukturze sieciowej dużych firm i korporacji. W rozproszonym środowisku nie ma skutecznej metody na wyedukowanie każdego pracownika w zakresie bezpieczeństwa IT. Z tego względu istotne jest wdrażanie narzędzi pomocniczych, wśród których bardzo dobrym rozwiązaniem jest właśnie piaskownica.

Coraz częściej sandbox stanowi integralny element systemu operacyjnego albo oprogramowania antywirusowego. Nowoczesne pakiety bezpieczeństwa pozwalają zatem na uruchamianie programów i dokumentów w pełni odizolowanym środowisku wirtualnym. Warto pamiętać, że pojedyncze komputery pracownicze lub domowe są zazwyczaj najłatwiejszym celem ataków dla cyberprzestępców. Z tego powodu stosowanie dodatkowych rozwiązań ochronnych jest nader pożądane.

Zastosowanie wirtualnej piaskownicy pozwala na ograniczenie ryzyka strat finansowych wynikających z przejęcia części lub całości infrastruktury przez przestępców grasujących w internecie. Jest to szczególnie ważne również punktu widzenia obowiązującego rozporządzenia RODO, gdyż obecnie większość danych osobowych klientów oraz kontrahentów przechowywana jest na serwerach i pojedynczych stacjach roboczych. To właśnie komputery pracowników stanowią najczęstsze źródło tzw. wycieku informacji poufnych.

Zapewnij bezpieczeństwo IT swojej firmie, dzięki sandbox

Wykorzystanie sandboksa pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych firm i jednoosobowych działalności, które nie dysponują wystarczającym budżetem na ten cel. Jednocześnie piaskownica stanowi skuteczne narzędzi wspomagające dział informatyczny w przypadku dużych korporacji. Jeżeli więc szukasz sposób na zapewnienie bezpieczeństwa IT swojemu przedsiębiorstwu, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się technologią sandbox!


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy