Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieWirusy

Spyware – co to jest i jak sprawnie go usunąć?

Marcin Jabłonka

3 stycznia 2020

Spyware. Brzmi tajemniczo, prawda? Czy to nowy gadżet XXI wieku? A może nowy model iPhone’a? Nazwa statku kosmicznego? Spyware – co to?

Często spotykamy się z wyrazami, które zupełnie nic nam nie mówią. W końcu, nie każdy z nas, musi na bieżąco śledzić nowinki techniczne. Nie każdy z nas, musi fascynować się oprogramowaniem i znać zaawansowane metody funkcjonowania globalnej sieci internetowej. Jednak, większość z nas, codziennie z tej sieci korzysta. Jeśli i Ty, często surfujesz po internecie lub w ten sposób kontaktujesz się ze znajomymi, koniecznie musisz wiedzieć, co to jest spyware. Jak się przed nim chronić, zapobiegać i jaki wybrać program do usuwania spyware.

Co to jest spyware?

Najprościej mówiąc, spyware to jeden z wirusów komputerowych, a dokładniej, złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które atakuje komputer lub inne urządzenie mobilne, przenika przez zabezpieczenia i infekuje system. Oprogramowania szpiegujące instalują się zazwyczaj bez naszej zgody i wiedzy, a następnie, działają cichutko w tle i zbierają cenne informacje na nasz temat. Monitorują nasze kroki, kradną poufne dane osobowe lub hasła dostępu, w efekcie czego, mogą wywołać nam poważne szkody.

Jak programy szpiegujące dostają się do komputera?

Oprogramowania spyware są sprytne i nieustannie ewoluują! Zazwyczaj wkradają się do komputera bez naszej wiedzy, ale mogą pojawiać się nawet, podczas instalacji niektórych programów, które sami świadomie instalujemy! Pozornie, zgodnie z prawem! Wystarczy, że pochopnie wyrazimy zgodę, bez dokładnego zapoznania się z regulaminem czy instrukcją! Jakie są najczęstsze sposoby, wykorzystywane przez spyware?

 • Luki w systemach zabezpieczeń – Nie powinniśmy klikać w nieznane, wzbudzające podejrzenia łącza i załączniki w wiadomościach e-mail. Mogą uruchamiać one załącznik wykonywalny lub łącza pobierające i uruchamiające program. Czasem, wystarczy też samo wyświetlenie złośliwej strony, banera reklamowego lub kliknięcie w fałszywe okno wyskakujące, aby pobrać niepożądany plik. Użytkownik może nawet niczego nie zauważyć, gdyż takie wirusy nie muszą wyświetlać żadnych ostrzeżeń! Nawet wymiana plików, np. muzycznych, z przyjaciółmi może okazać się niebezpieczna!
 • Marketing wprowadzający w błąd – A dlaczego by nie prezentować programów szpiegujących jako przydatnych narzędzi do pobrania? Może aplikacja do czyszczenia dysku twardego? Aplikacja do szybkiego pobierania plików? Takie fałszywe i z pozoru przydatne narzędzia, też mogą zainfekować komputer lub smartfon! Co gorsza! Nawet po odinstalowaniu, spyware pozostanie i będzie działać nadal!

Jak działa oprogramowanie szpiegujące?

Spyware ukrywa się w urządzeniu i monitoruje aktywność użytkownika. Niektóre z programów mogą monitorować nasze zwyczaje przeglądania informacji w sieci oraz to, jakie strony przeglądamy najczęściej i o jakiej porze dnia lub nocy. To przekłada się najczęściej, na większą ilość skierowanych do nas reklam, większą ilość spamu i wykorzystuje się je, w celach marketingowych.

Inne programy, mogą kraść nasze hasła dostępu, loginy, dane uwierzytelniające z przeglądarek internetowych, dane bankowe, dane osobowe oraz różne inne hasła krytyczne. Zebrane dane, mogą być przechowywane w wybranym przez atakującego, miejscu na naszym komputerze lub mogą zostać wysłane na zdalne serwery.

Tego typu oprogramowania szpiegujące mogą być rozpowszechniane, a następnie, same mogą rozpowszechniać inne wirusy. To, często łączy się z jeszcze większą ilością pasożytów, które będą się mnożyć. Mogą one przekierować nas na złośliwe strony, zmieniać ustawienia przeglądarki, zmniejszać ochronę komputera, a nawet łączyć z innymi, wybranymi komputerami, dając hakerom dostęp do zawartości naszego urządzenia bez naszej wiedzy.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Jak usunąć spyware?

Spyware co to jest, już wiemy – to złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które może wyrządzić nam wiele szkód i wykraść nasze dane. Skupmy się więc na najważniejszej kwestii – Jak usunąć oprogramowanie szpiegujące?

Spyware to tak cwane twory, że nawet jeśli usuniemy je ręcznie lub za pomocą zwykłego antywirusa, one i tak, nic sobie z tego nie zrobią i będą pracować dalej! Dlatego, aby się ich pozbyć, należy skorzystać ze sprawdzonych programów do usuwania oprogramowania szpiegującego.

Tego typu programy antywirusowe, korzystają z regularnie aktualizowanej bazy sygnatur, dzięki czemu, wykrycie i wyeliminowanie większości zagrożeń, nie sprawią im najmniejszego problemu! Program Bitdefender, który zwycięża niemal wszystkie rankingi programów antywirusowych, nie tylko usuwa, ale też skutecznie chroni przed Spyware! Według testów, rozpoznaje on i blokuje, blisko 100% złośliwych tworów, nawet tak świeżych, że nie posiadają jeszcze swoich sygnatur w bazie!

Jeśli na szali, leży bezpieczeństwo Twoich wrażliwych danych osobowych i haseł dostępu do aplikacji bankowych, warto zaufać najbardziej zaawansowanym programom, które podczas tworzenia rankingów, sprawdzają najlepsi specjaliści. Masz zbyt wiele do stracenia, żeby wybierać w ciemno.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy