Uczenie maszynowe napędza Bitdefender. Wzrasta liczba patentów.
29 grudnia 2016
Florin Talpes, Założyciel i dyrektor generalny Bitdefendera mówi: “W dzisiejszych czasach jeśli będziesz stać w miejscu to nie będziesz w stanie utrzymać przewagi na rynku, lub tam gdzie się aktualnie znajdujesz”. Dodaje jeszcze, że ”musisz być niespokojny, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Moment w którym zaczynasz poszukiwać rozwiązań, zaczynasz pogłębiać i odświeżać te rozwiązania, to właśnie ten moment kiedy rodzi się innowacyjność”.
Bitdefender inwestuje 1/4 swojego budżetu R&D w rozwój przełomowych pomysłów. Sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie się stały się głównymi czynnikami stymulującymi innowacje, powiększyły liczbę patentów. Z łącznie 72 patentów, Bitdefender wydał 42 na podstawowe technologie w samych ostatnich trzech latach. Ponadto, kolejne 35 jest obecnie złożone do rozpatrzenia. Z prawie 10 procent patentów Bitdefendera odnoszących się do algorytmów uczenia maszynowego w celu wykrywania złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń internetowych, zaawansowane uczenie i techniki wykrywania bazujące na anomaliach odgrywają istotną rolę w proaktywnym zwalczaniu nowych i nieznanych zagrożeń. Wspomniany wyżej dyrektor generalny Bitdefendera w następujący sposób patrzy na kwestię innowacyjności: “Można mówić o dwóch typach innowacyjności – nadrabianie zaległości, gdzie trzeba być na bieżąco z aktualnymi trendami na rynku, oraz innowacyjności w znaczeniu pionierstwa, co wymaga większego ryzyka. Bitdefender z powodzeniem stosuje się do tego drugiego”. Taka filozofia wręcz napędza Bitdefendera i powoduje przyspieszenie w zgłoszeniach patentowych.
Bitdefender posiada patenty we wszystkich głównych obszarach zainteresowania: maszynowe uczenie się, antyspam/antyphishing/ochrona przed oszustwami, antymalware, wirtualizacja, funkcjonalność-BOX oraz między innymi, design sprzętu. Zespół inżynierów i badaczy zatrudnionych w Bitdefender przekroczył liczbę 600. W firmie Bitdefender pracują oni nad algorytmami uczenia maszynowego od 2009 roku, które stale są rozwijane i szkolone w celu identyfikacji nowych i nieznanych zagrożeń. Sztuczna inteligencja oraz maszynowe uczenie są niezbędne do zwalczania krajobrazu zagrożeń, który jest większy i bardziej wyrafinowany niż kiedykolwiek wcześniej. W odróżnieniu od innych producentów, Bitdefender posiada lata doświadczenia w doskonaleniu tych technologii, a wyniki jasno pokazują lepsze współczynniki wykrywalności z mniejszą liczbą fałszywych alarmów. Algorytmy maszynowego uczenia się znacznie skróciły czas wykrywania dla współczesnych zagrożeń, ponieważ mogą analizować duże ilości danych o wiele szybciej niż jednostka ludzka. Jeśli je odpowiednio wytrenować aby dokładnie rozpoznawały różnego rodzaju złośliwe oprogramowania, algorytmy maszynowego uczenia się mogą osiągnąć wysoki współczynnik wykrywania, nawet wobec nowych nieznanych próbek.
Scalanie ludzkiej pomysłowości z szybką i bezlitosną analizą danych przez maszynowe uczenie się znacząco przyspiesza reakcje wobec najnowszych próbek złośliwego oprogramowania, oferując nawet ochronę przed wcześniej nieznanymi próbkami – ataki APT, ataki zero-day, ransomware. Aczkolwiek nie jest zawsze tak, że jeden pojedynczy algorytm wykonuje całą pracę związaną z wykryciem zagrożenia. Dla przykładu, wykrycie ransomware, wymaga kilku algorytmów, każdy z nich specjalizuje się w wykrywaniu szczególnych rodzin z indywidualnymi zachowaniami. To znacznie zwiększa szansę wykrycia podobnie zachowujących się próbek złośliwego oprogramowania przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby fałszywych alarmów.
Wiele z poniższych patentów kryje w sobie tajemnice odnośnie najnowszej innowacji, która wyszła spod ręki Bitdefendera – chodzi o Bitdefender BOX przełomowe rozwiązanie, które chroni wszystkie podłączone urządzenia użytkownika, HVI (Hypervision Introspection), rewolucyjną strukturę w celu zabezpieczenia środowisk wirtualnych przed zaawansowanymi cyberatakami. Bitdefender rozpoczął integrowanie systemu maszynowego uczenia się w swój system wykrywania siedem lat temu. Ostatnie patenty pomogły osiągnąć najwyższy poziom wykrywalności dla złośliwych programów, które niedawno wypuszczono “na wolność”. “Kultura innowacyjności w firmie Bitdefender rozpoczęła się w 2002 roku nagrodą IST, uważaną za Nobla Informatyki dla MIDAS (Malware Intrusion Detection Advanced System), przełomowej technologii, która została uznana za rewolucyjną w branży zabezpieczeń. Od tamtej pory patenty, innowacje stanowią strategiczną inicjatywę, która jest fundamentalna dla naszego dalszego rozwoju” – skomentował Florin Taples.
Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.
Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.