Uwaga na oszustów podszywających się pod Bitdefender
Arkadiusz K
21 sierpnia 2023
Wzrost popularności oprogramowania antywirusowego Bitdefender przyczynił się również do wzrostu oszustw polegających na podszyciu się pod naszą markę. W tym artykule opiszemy jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom podszywającym się pod nasze wsparcie.
Pop-upy
Przeglądasz spokojnie sieć i nagle wyświetla Ci się baner informujący o tym, że urządzenie jest zainfekowane wysoce niebezpiecznym złośliwym oprogramowaniem i musisz natychmiast zadzwonić na podany niżej numer.
Połączenia telefoniczne
Ktoś nagle do Ciebie dzwoni lub nagrywa się na pocztę głosową podszywając się pod zespół wsparcia technicznego i mówiąc, że wykrył „wirusy” na Twoim urządzeniu. Zapytany odpowie, że pracuje dla Bitdefender.
Fałszywe strony wsparcia
Szukając strony wsparcia, możesz natrafić na podrobioną stronę z wielkim banerem wyświetlającym numer telefonu. Osoba odbierają telefon prawie natychmiast będzie próbowała doprowadzić do zdalnego połączenia z Twoim urządzeniem.
Jak oszuści naciągają Cię na naprawę nieistniejących problemów.
Jeżeli spróbujesz opuścić stronę lub zakończyć rozmowę, oszuści będą próbowali Cię przekonać, że popełniasz wielki błąd, który może Cię kosztować nawet trwałe uszkodzenie urządzenia i koniecznie musisz pozwolić „technikowi” na dokończenie pracy.
Najczęściej spróbują Ci pokazać funkcje systemu Windows takie jak Dziennik Zdarzeń lub Wiersz Polecenia z którymi osoba nietechniczna może być niezaznajomiona.
Pokażą Ci oni błędy, które tak naprawdę są nieszkodliwe i nie wskazują na infekcję lub uszkodzenie systemu.
Następnie zaoferują Ci rozwiązanie: instalację oprogramowania, które „naprawi wszystkie Twoje problemy”, a które tak naprawdę służy do przejęcia zdalnej kontroli nad Twoim urządzeniem.
Na którymś etapie zdalnej sesji oszust poprosi Cię o uiszczenie wysokiej opłaty (1000 – 2000 zł) za naprawę komputera. Najgorsi z oszustów mogą Ci nawet zainstalować złośliwe oprogramowanie, które wykradnie Twoje dane logowania do poczty, bankowości elektronicznej i wielu innych portali. Niektórzy z nich mogą Ci nawet zablokować komputer i żądać okupu za odblokowanie.
Jak się chronić?
Nie daj się oszustom, rozłącz się lub zamknij przeglądarkę.
Miej na uwadze następujące rzeczy:
Przedstawiciel Bitdefendera nigdy nie zadzwoni do Ciebie by Ci powiedzieć, że Twoje urządzenie jest zainfekowane.
Jeżeli wyświetli Ci się fałszywa wiadomość o infekcji, wiedz, że prawdziwe wirusy nigdy nie poproszą Cię o zadzwonienie pod konkretny numer telefonu.
Zwracaj uwagę na błędy gramatyczne, ortograficzne, składniowe i brak polskich znaków w komunikatach. Oszuści często (nie zawsze!) nie znają dobrze języka polskiego i nie potrafią prawidłowo skonstruować zdania w naszym języku.
Jeżeli odbyłeś rozmowę telefoniczną z osobą, która podawała się za przedstawiciela Bitdefendera lub otrzymałeś wiadomość od takiej osoby i masz podejrzenia, że mogłeś/aś rozmawiać z oszustem, skontaktuj się z nami pod adresem pomoc@bitdefender.pl i opisz nam zaistniała sytuację. Przekaż również kopię wiadomości, która wzbudziła Twoje podejrzenia.
Jeżeli uważasz, że podałeś dane konta lub karty oszustowi bądź też przelałeś mu jakieś środki, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, aby zablokować swoje konta, karty i spróbować wycofać płatność.
Starszy serwisant, zajmuję się obsługą zgłoszeń serwisowych klientów indywidualnych i biznesowych. Zajmuję się również tłumaczeniami związanymi z interfejsem programu Bitdefender. Po godzinach pasjonat sprzętu komputerowego i nowinek ze świata technologii.