Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogMedia Społecznościowe

Uważaj na fałszywe e-maile z LinkedIn, które proszą o Twoje CV!

Kuba / is8.pl

9 maja 2017

Nowa fala ataków hakerskich na osoby poszukujące pracy.

Logo Linkedin na tle napisu SCAM

Użytkownicy LinkedIn są ostrzegani i proszeni o zachowanie czujności po wzroście liczby zgłoszeń o atakach przeprowadzanych za pośrednictwem poczty elektronicznej, które miały skłonić osoby poszukujące pracy do dzielenia się swoimi osobistymi danymi.

Oszuści spamowali wiadomościami e-mail, pozorując komunikacje z LinkedIn. Twierdzili, że firma „pilnie poszukuje” pracowników spełniających kwalifikacje w „Twoim regionie”.

Przykład fałszywego e-maila z Linkedin

Odbiorcy tego fałszywego komunikatu zauważali wiele sygnałów ostrzegawczych, gdy tylko otworzyli wiadomość w swojej skrzynce odbiorczej. Zawsze istnieje możliwość, że ktoś chętny do znalezienia nowego zatrudnienia może w pośpiechu nie zauważyć, że wiadomości:

 • Nie pochodzą z prawdziwego adresu LinkedIn.
 • Nie segregują adresatów według nazwy – nie opisują regionu, w którym pracodawca rekrutuje i nie określają które kwalifikacje uważają za dopasowane do potencjalnych kryteriów pracodawcy.
 • Są napisane łamanym językiem angielskim!

HelpNetSecurity opisuje – jeśli ktoś byłby nieostrożny i kliknął w link zawarty w wiadomości – zostanie przeniesiony na witrynę osób trzecich, na której wyświetla się prośba o przesłanie swojego CV. Oszuści zbierający informacje zacierają ręce.

Zastanówmy się tylko nad niektórymi osobistymi informacjami, które zawieramy w CV. Zanim zdamy sobie z tego sprawę, oszust może już mieć w posiadaniu Twoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, adresy e-mail firmowe i prywatne, służbowe i domowe numery telefonów, a także wszelkie inne informacje osobiste, które mogą zostać niecnie wykorzystane.

Takie naruszenie danych może prowadzić do zwiększania się liczby docelowych ataków spamowych lub oszustw telefonicznych. Może to stanowić krok w kierunku bardziej szkodliwego problemu dla poczty elektronicznej (często zwanego „oszustwem CEO”), co w niektórych przypadkach skutkowało utratą dziesiątek milionów dolarów przez firmy.

Wszystkie informacje, które przestępcy zdobędą online – o Tobie i Twoim stanowisku w firmie, mogą zainicjować początek szeroko zakrojonej akcji, Otwarta furtka do ataku, który może doprowadzić do poważnego naruszenia danych lub znacznej straty finansowej.

Krótko mówiąc, nieostrożność w posługiwaniu się Twoimi informacjami osobistymi – takimi jak np. CV – może nie tylko zagrozić Twojej karierze, ale również stanowić zagrożenie dla firmy, w której pracujesz.

I na pewno nie będzie to później dobrze wyglądać w twoim CV…

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Źródło: https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/beware-bogus-emails-from-linkedin-asking-for-your-cv-17906.html


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy