Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

W USA zaczyna przybywać kart z chipem i pinem podobnie, jak wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa płatności.

Kuba / is8.pl

9 lutego 2016

W USA dobiegł końca pierwszy sezon z nowymi kartami, które posiadają PIN oraz technologię Chip. Wkrótce powinny powstać pierwsze podsumowania wpływu nowych rozwiązań na bezpieczeństwo płatności kartą kredytową.

Nowa technologia znana również, jako EMV (Europay, MasterCard, Visa), określa standardy bezpieczeństwa kart płatniczych i bankomatów. Karty wyposażone w tę technologię posiadają wbudowany chip, który szyfruje dane konta oraz dane identyfikujące użytkownika. Przez jakiś czas nie była rozwijana i była przeznaczona do wzmocnienia bezpieczeństwa transakcji kartą kredytową, przez co utrudnia atakującemu dostęp do rachunku.

CryptoCard_two_factor

W 2012 roku MasterCard i Visa uzgodniły, że od 1 października 2015 roku, każdy sprzedawca w USA będzie musiał wyposażyć się w nowe terminale kart, które obsługują chipy oraz piny, podobnie jak te, które już od jakiegoś czasu działają za granicą. Wdrożenie tej technologii miało zastąpić system pasków magnetycznych, który był przestarzały, a jego początki sięgały lat 70 XX wieku.

Podobnie jak w wielu innych rozwiązaniach bezpieczeństwa, przyjęcie nowej technologii budzi pytania o wygodę użytkownika. Amerykański związek handlowców National Retail Federation, w listopadzie 2015 oświadczył, że „Płatność nową kartą zajmuje kilka sekund dłużej, gdyż przetwarzanie danych kart EMV jest bardziej skomplikowane niż tradycyjnych kart. To dlatego, że banki amerykańskie korzystają z kart z systemem „Chip i podpis” (potwierdzenie płatności podpisem), który nie jest dopasowany do stosowanych w innych częściach świata kart chip i PINu.”.

W innych krajach wpisanie PINu uruchamia przetwarzanie transakcji, która musi zostać zrealizowana. W wypadku starego systemu klient nie musi uruchamiać przetwarzania transakcji, tylko akceptować ją podpisem.

Przeprowadzone wcześniej badania Experian i Instytutu Ponemon stwierdzają, że ponad połowa menedżerów w sektorze płatności uważa, że użycie Chip i PINu zmniejsza ryzyko włamania. Około 64% uważa, że jest to tylko większym wyzwaniem w ochronie kart płatniczych i innych informacji osobistych.

Niestety nadal można spodziewać się ataków. Jednym z powodów może być niepełne wdrożenie najnowszej technologii przez sprzedawców, które nadal mogą zostać podatne na ataki złośliwego oprogramowania. Prawie 86% małych przedsiębiorstw (w USA) jeszcze nie zainwestowała w sprzęt obsługujące karty z chipem potwierdzanych PINem, mimo iż został wyznaczony ostateczny termin.

Należy jednak pamiętać, że nowoczesna technologia nie zwalnia nas ze świadomego dysponowania naszą kartą. Przede wszystkim musimy pamiętać o kilku zasadach, by w razie wypadku nie zostać bez karty i pieniędzy.

 • Jeśli karta została skradziona bezzwłocznie zgłoś to do banku oraz na policję.
 • Sprawdzaj rachunki. W dzisiejszych czasach płatności kartą to codzienność, dlatego warto śledzić swoje konto, by wyeliminować kradzież danych poświadczających karty.
 • Jeśli korzystasz z płatności kartą online, aktywuj usługę ochrony tożsamości w celu monitorowania wrażliwych danych – takich jak karty kredytowe, debetowe, numery kont bankowych, prawo jazdy, paszport, dowód osobisty, numery ubezpieczenia, numery telefonów, e-maile, adresy pocztowe i inne. Bitdefender dla użytkowników indywidualnych (Antivirus Plus, Internet Security, Total Security) oferuje moduł ochrony tożsamości.
 • Jeśli płacisz kartą w sklepie, na stacji benzynowej czy restauracji unikaj sytuacji, w którym tracisz swoją kartę z oczu – sklonowanie karty nie jest tak długie i skomplikowane jak się wydaje.
 • Wprowadź limity wypłat z bankomatu, płatności zbliżeniowej, przelewów. Pozwoli Ci to kontrolować przepływ gotówki, ale także zabezpieczy Cię w razie skradzenia lub zgubienia karty.

Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy