Więzienie dla człowieka, który rozpoczął ataki DDoS przeciwko Skype, Google i Pokemon Go
5 lutego 2018
Brytyjczyk został skazany na dwa lata więzienia po tym, jak przyznał się do serii przestępstw komputerowych, które obejmowały ponad 100 prób włamania się na serwery takich potęg jak Google, Skype i popularna gra Nintendo Pokemon Go. 21-letni Alex Bessell przyznał się do zarzutów przedstawionych wobec jego osoby przez sąd koronny w Birmingham – mężczyzna uzyskał dostęp do komputerów bez zezwolenia, zakłócał ich działanie oraz wykonał i dostarczał złośliwe oprogramowanie. Śledztwo wykazało również, że był on zaangażowany w pranie pieniędzy.
Ataki DDoS z domu
Działając ze swojej sypialni w Toxteth w Liverpoolu, Bessell nie tylko miał pod swoją kontrolą ponad 9000 armię zhakowanych komputerów, których celem był rozproszony atak na sieć komputerową (DDoS), ale prowadził również nielegalny internetowy biznes o nazwie Aiobuy, na którym zarobił ponad 700 000 USD, sprzedając złośliwy kod hakerom.
Firma Aiobuy oferowała na sprzedaż 9 077 produktów, w tym trojany zdalnego dostępu, kryptografy (przeznaczone do ukrywania złośliwego oprogramowania przed oprogramowaniem antywirusowym), kody do zainfekowanej sieci komputerów zwanych botnet i inne złośliwe narzędzia. Organy ścigania odkryły, że na stronie dokonano ponad 35 000 transakcji, a witryna zanotowała już ponad milion odwiedzin.
Zastępca komendanta, Mark Bird z Regionalnej Jednostki ds. Cyberprzestępczości West Midlands, czyli oddziału badającego sprawę, przyznał, że schwytanie Bessella to bardzo ważny moment dotyczący bezpieczeństwa w sieci.
„Szczyt bezczelności i okrucieństwa. Stworzyć złośliwe oprogramowanie, które dodatkowo będzie sprzedawane. Niestety rosnąca liczba tego typu wirusów oraz słabe działania prewencyjne użytkowników Internetu tylko zachęcają hakerów do tworzenia takich biznesów jak ten Alexa Basell’a. Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że trzeba używać oprogramowania antywirusowego, aby bezpiecznie przeglądać sieć.” – informuje Mariusz Politowicz certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Biznes Bassell’a
„To jedno z najważniejszych śledztw dotyczących cyberprzestępczości, jakie widzieliśmy: oferował usługę online każdemu, kto chce przeprowadzić atak internetowy.”
Oznaczało to, że każda osoba, która żywiła jakiś uraz do konkretnej osoby lub firmy i chciała przeprowadzić cyberatak, a nie miała pojęcia jak to zrobić, musiała po prostu wybrać stosowne oprogramowanie, uiścić opłatę, a Bessell zajmował się atakiem.
Kiedy policja dokonała nalotu na dom Bessella, odkryła na komputerach trojany bankowe, mające na celu kradzież danych logowania. Ponadto 750 skradzionych nazw użytkowników i haseł zostało odzyskanych z dysków twardych komputerów. Bessell, który przyznał, że był zaangażowany w cyberprzestępczość od 14 roku życia, został uznany przez prokuratorów za winnego m.in. nielegalnego przetworzenia ponad 3 milionów dolarów za pośrednictwem serwisu PayPal. Do końca 2017 roku, oskarżony posiadał legalną pracę jako kierowca dla firmy dostarczającej jedzenie na wynos – Deliveroo.
Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.
Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.