Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlog

Wycieki DNS

Damian S

2 kwietnia 2023

Biała kamera

W dzisiejszym cyfrowym klimacie używanie oprogramowania antywirusowego, ochrona prywatności i trzymanie działań online z dala od wścibskich oczu ma kluczowe znaczenie. Postęp technologiczny umożliwił gromadzenie i sprzedaż danych, takich jak historia przeglądania, e-maile, wiadomości i korzystanie z aplikacji bez wiedzy i zgody użytkownika.

Chociaż rozwiązania antywirusowe wyposażone w sieć VPN mogą wydawać się niezawodnym sposobem zapobiegania wydostawaniu się krytycznych danych z twojego połączenia, czasami nawet wyciekają dane. Na przykład wycieki DNS mogą zagrozić Twojej prywatności, narażając żądania DNS na niechciane strony. Najgorsza część? Użytkownicy rzadko są świadomi tego rodzaju wycieku.

Co to jest DNS?

DNS, skrót od Domain Name System. Jego znaczenie wynika z możliwości mapowania czytelnych dla człowieka nazw domen (np.example.com) na adresy IP, umożliwiając użytkownikom dostęp do treści online bez zapamiętywania adresów IP.

Niestety, błędna konfiguracja może prowadzić do wycieków, sprawiając, że żądania DNS będą widoczne dla hakerów, a nawet własnego dostawcy usług internetowych, dlatego bardzo ważnym jest, aby wyposażyć się w dobre rozwiazanie antywirusowe wyposażone w dobrą sieć VPN.

Czym jest wyciek DNS?

Oprogramowania antywirusowe wyposażone w sieć VPN mogą chronić Twoje połączenie przed naruszeniami prywatności, przekierowując ruch przez prywatny tunel i szyfrując go. Godna zaufania sieć VPN powinna obejmować cały ruch, w tym żądania DNS.

Wyciek DNS ma miejsce zawsze, gdy Twoje żądania DNS są wysyłane do serwerów DNS Twojego dostawcy usług internetowych, pomimo korzystania z antywirusa z VPN. Takie sytuacje mogą szybko sprawić, że sieci VPN staną się zbędne, ujawniając prywatne informacje dostawcy usług internetowych.

Dlaczego wyciek DNS jest niebezpieczny?

Wycieki DNS spowodowane wadliwym oprogramowaniem antywirusowym z siecią VPN są szczególnie niebezpieczne, ponieważ umożliwiają stronom trzecim dostęp do poufnych informacji, których zwykle nie mogą zobaczyć bez zgody. Może to obejmować Twój adres IP, lokalizację fizyczną, aktywność przeglądania i wyszukiwania w Internecie.

W tym scenariuszu Twój dostawca usług internetowych lub ktoś w tej samej sieci Wi-Fi może przeanalizować ujawnione żądania DNS, aby dowiedzieć się, jakie strony internetowe odwiedziłeś lub usługi online, z którymi się łączyłeś.

Chociaż głównym problemem jest to, że mogą narazić Twoją aktywność online na niechciane strony, wycieki DNS mogą być również wykorzystywane w bardziej destrukcyjny sposób. Na przykład cyberprzestępcy mogą wykorzystać wiedzę o tym, które dokładnie witryny odwiedzasz, do opracowywania skomplikowanych kampanii phishingowych lub ataków typu man-in-the-middle (MITM). Dlatego również warto wyposażyć się w rozwiązanie antywirusowe posiadające Anti-phishing.

Jak sprawdzić zabezpieczenia?

Na szczęście, jeśli obawiasz się, że z Twojej sieci VPN dostarczanej przez antywirus mogą wyciekać dane, kilka narzędzi online, takich jak BrowserLeaks, może wykryć te niedociągnięcia.

Aby sprawdzić, czy nie ma wycieków, uruchamiasz swoje oprogramowanie antywirusowe z VPN, łączysz się z serwerem, odwiedzasz stronę internetową i przeprowadzasz test adresu IP. W oknie testowym znajdziesz przycisk „Uruchom test szczelności DNS”; kliknij i poczekaj na wyniki.

Wyniki serwera DNS nie powinny ujawniać żadnych informacji o Twojej prawdziwej tożsamości. Jeśli tak, może to być silny wskaźnik, że może być konieczne znalezienie godnego zaufania dostawcy usług antywirusowych z VPN.

Dowiedz się – Jakie są róznice między optymalizatorem ruchu aplikacji VPN a dzielonym tunelowaniem

Pamiętaj, że nawet dedykowane usługi wykrywania nieszczelności nie są niezawodne. Czasami test może generować wyniki fałszywie dodatnie. Aby upewnić się, że Twój antywirus z VPN nie powoduje wycieku żądań DNS, wyczyść pliki cookie i pamięć podręczną przeglądarki, a następnie ponownie uruchom test. Lub użyj innego wykrywacza nieszczelności i porównaj wyniki.

Unikaj korzystania z antywirusa z VPN, który powoduje wyciek DNS

Chociaż może to nie wydawać się wielką sprawą, nawet niewielkie wycieki danych mogą ujawnić Twoją prawdziwą tożsamość niepożądanym stronom. Wybór dostawcy usług antywirusowych, na którym możesz polegać, takiego jak Bitdefender VPN, zapewni bezpieczeństwo Twoim danym, anonimowość cyfrowej tożsamości i prywatność Twojej aktywności online.


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy