Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Zapłać 100 dolarów, a unikniesz ataku

Marcin Jabłonka

31 sierpnia 2020

Laboratorium Bitdefendera wykryło kuriozalną akcję spamową, w której autorzy e-maila straszą potencjalne ofiary przeprowadzeniem groźnego ataku DDoS.

Wiele incydentów związanych z wymuszeniami przedstawia bardzo podobne techniki zastraszania, mające na celu oszukanie odbiorców i wydobycie od nich zazwyczaj niewielkiej sumy pieniędzy. Czasami jednak napastnicy wykazują się wyjątkową nieudolnością, która przejawia się nie tylko błędami ortograficznymi czy gramatycznymi, ale także niekonsekwencją w działaniu. W ostatnim czasie dużą aktywnością wykazuje się oszust, podszywający się pod grupę przestępczą DD4BC. W listach wysyłanych do adresatów straszy ich atakiem Neteller DDoS.

„Twoje witryny są atakowane, chyba że zapłacisz 0,01 Bitcoina. (Wartość przybliżona 100 USD) ”, – czytamy w e-mailu.

Oszust twierdzi, że atak się już rozpoczął i nie ma sensu próbować go zatrzymać. W dalszej części listu grozi odbiorcy, że ma tylko 43 godziny na zdobycie 0,01 Bitcoina i jest to okazja, bowiem kwota wzrośnie, jeśli żądanie zostanie zignorowane.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Należy mieć na uwadze, że złagodzenie naszego ataku nie będzie łatwe, ponieważ dysponujemy mocą UDP  400-500 Gb / s.  Ale nie irytuj się, w tej chwili przeprowadzamy mały atak demonstracyjny. Nie martw się, jego koniec nastąpi za godzinę. Chodzi tylko o to, aby udowodnić, że jesteśmy poważni. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie nie masz obecnie 0,01 BTC, więc dajemy Ci 43 godziny na jego zdobycie i dokonanie wpłaty. Obecna cena 0.01 BTC to TYLKO 100 USD. To okazja, jak na razie jesteśmy tani. Ale jeśli nas zignorujesz, cena wzrośnie.

Co ciekawe, w przypadku jakichkolwiek pytań odbiorcy mogą przesyłać zapytania pocztą elektroniczną. Oszust wysyła też krótkie przypomnienie o terminie oraz o tym, że płatność wzrośnie.

„To płatność jednorazowa. Zapłać, a już nigdy więcej od nas nie usłyszysz! Robimy złe rzeczy, ale dotrzymujemy słowa. Dziękujemy. Dajemy Ci czas na opłacenie 1 transakcji ” – informuje blagier w e-mailu.

Chociaż tego typu próby wymuszenia wywołują uśmiech na wielu twarzach, przynoszą oszustom spore zyski. Oczywiście najlepszą metodą, tak jak w przypadku każdej niechcianej korespondencji, jest jej usunięcie. Natomiast, jeśli ktoś zdecyduje się zagłębić w lekturę listu, warto zwrócić uwagę na błędy ortograficzne, ponieważ najczęściej są one jedną z pierwszych oznak oszustwa. Nigdy nie należy też odpowiadać na takie wiadomości, a tym bardziej płacić oszustom. Wniesienie opłaty nie gwarantuje tego, że napastnicy zaprzestaną szantażu. Przed usunięciem e-maila można zgłosić incydent lokalnym władzom i dostawcy usług.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy