Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Zhakowane konto na Facebooku

Redaktor

11 października 2021

Zhakowane konto na Facebook’u to ostatnio codzienność. Najnowsze badania donoszą, że współczesny człowiek prawie 6 godzin dziennie spędza na śledzeniu portali społecznościowych. Podczas takiej aktywności na facebooku, instagramie czy twitterze jesteśmy coraz bardziej wyluzowani a przez to nieostrożni. Interesujemy się życiem naszych znajomych, śledzimy losy vip”ów sprawdzamy ilość lajków pod opublikowanymi przez nas postami. Często drżymy z obawy, by czasami nagle nie spadła ich ilość. Bardzo źle znosimy brak akceptacji tego, co robimy. Podczas serfowania po internecie tracimy kompletnie czujność. Nawet do głowy nam nie przyjdzie, że w każdej chwili nasze konto społecznościowe może zostać zhakowane. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że aplikacje, które są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników smartfonów czy komputerów, są jednocześnie pod lupą przestępców internetowych. Gromadzą dane, będące niezłym źrodłem dochodowym. A im mniej czujny użytkownik, tym większe pole do popisu dla hakerów. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 70% ankietowanych użytkowników portali społecznościowych uważa, że hakerzy nie są w stanie im zagrozić. Ok. 20% ankieterów przyznaje się do tego, że na portalach społecznościowych udostępniają znajomym informacje, którymi w realnym życiu nigdy by nie ujawnili.

Włamanie i przejęcie konta na Facebook”u – najczęstsze przyczyny.

Niemal w każdej wolnej chwili sprawdzamy, co nowego pojawia się w internecie. Z naszymi znajomymi utworzyliśmy wirtualną sieć, która jest idealną pajęczyną dla żerujących hakerów. Narażamy się na kradzież naszych danych w każdym możliwym miejscu – szczególnie jeśli łączymy się z najbliższą siecią wi- fi. Niekoniecznie musi być ona bezpieczna.

Większość ankieterów twierdzi, że zabezpiecza swoje dane hasłem, ale prawie nikt nie zastanawia się nad jego jakością. W obawie, że zapomnimy swojego hasła, zabezpieczamy je pytaniami pomocniczymi. Są one jednak zbiorem bardzo ważnych informacji o nas. Z reguły są to imiona naszych rodziców czy dziadków, daty naszych urodzin czy informacje o posiadanym samochodzie. Pamiętajmy, że najlepszym hasłem jest takie, które z niczym się nie kojarzy. Najtrudniejsze do zhakowania to takie, które jest kombinacją cyfr, znaków specjalnych, małych i wielkich liter.

Jeśli już utworzymy hasło, które wydaje się trudne do przejęcia, to nie zabezpieczajmy nim wszystkiego. Powinniśmy mieć kilka – inne do portali społecznościowych a inne do kont bankowych czy internetowej poczty.

Dbajmy o bezpieczeństwo haseł

Prawie nikt nie ma nawyku tworzenia kilku kont internetowych. Większość z nas posiada jedno i udostępnia je wszędzie, gdzie jest to niezbędne. Podajemy je naszym znajomym, jest naszym kontem mailowym do kontaktów służbowych, przy jego pomocy logujemy się do portali społecznościowych. Najgorsze jest to, że przy jego pomocy logujemy się do wszystkich odwiedzanych przez nas sklepów online. A przecież wystarczy utworzyć kilka, aby skutecznie zabezpieczyć dostęp hakerom do naszych danych.

Wyróbmy sobie nawyk dzielenia się z innymi informacjami o próbie wyłudzenia danych. Jeżeli dotrze do nas taka informacja, to nie bagatelizujmy jej. Warto wtedy zmienić nasze hasło do logowania się a społeczność Facebooka poinformować o takiej próbie przestępców internetowych. Im więcej osób dowie się o takiej próbie, tym szybciej przestępcy zrezygnują z próby włamania no konto Facebooka’a.

Zhakowane konto na Facebook’u – co się z nim dzieje?

Nie wolno bagatelizować żadnych sygnałów, które choć trochę nas niepokoją. Jeśli zauważymy, że nasz portal działa inaczej nić dotychczas, to możemy podejrzewać, że dochodzi do próby włamania się na nasze konto Facebook’a. Z reguły dzieje się tak, gdy:

 • Podczas korzystania z Facebook’a zaczynamy być nękani zalewaną nas lawiną reklam.

 • Na portalu pojawiają się osoby, co do których jesteśmy pewni, ze nie należą do grona naszych znajomych.

 • Dostajemy od znajomych sygnały o publikowaniu przez nas dziwnych treści, choć jesteśmy pewni, że sami ich nie umieszczaliśmy.

 • Dostrzegamy na portalu fikcyjne konto, które nie należy do nas a zawiera nasze zdjęcie i dane.

 • Co jakiś czas dostajemy informację o konieczności zmiany haseł do konta. Pamiętajmy, że to my decydujemy o tym, kiedy chcemy je zmienić.

 • Podejmujemy kilka prób zalogowania się do naszego konta na Facebook’u – niestety bezskutecznie.

Co można zrobić, kiedy ktoś przejął nasze konto na Facebook’u?

Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem przed ewentualnym zhakowaniem jest zachowanie czujności i stosowanie się do wyżej wymienionych zasad. Skutecznym jest również zainstalowanie odpowiedniej ochrony antywirusowej, która zablokuje niepowołanym osobom dostęp do naszych haseł. Jeśli jednak do tej pory wykazaliśmy się ignorancją i nie byliśmy ostrożni, to możemy wykonać kilka kroków. Pozwolą one na zatrzymanie procesu przejęcia naszego konta.

Zalogujmy się i sprawdźmy dane naszego konta. Jeśli zauważymy, że nasz konto powiązane jest z innym adresem mailowym i numerem telefonu, które podawaliśmy podczas rejestracji, natychmiast je zmieńmy. Nieznany nam numer telefonu i adres mailowy powiązany z naszym kontem niebawem może posłużyć hakerowi do włamania się na nasz profil na Facebook’u. Hasło należy zmienić na takie, które do tej pory nigdzie nie było przez nas używane. Najlepiej, żebyśmy włączyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Usuńmy natychmiast aplikacje, których długo nie używaliśmy. Na pewno nie są od dłuższego czasu aktualizowane i nie wiadomo, czy nie zostały zainfekowane przez oprogramowanie szpiegujące.Wiele aplikacji, których używamy za pośrednictwem Facebook’a zawiera dużo danych, które są cenne dla hakerów.

Sprawdzajmy regularnie nasze konto na Facebook’u i szukajmy zaleceń dotyczących kont w poszczególnych serwisach.

Jak powiadomić Facebook’a o włamaniu na konto i jak je odzyskać?

Próbę odzyskania naszego konta na Facebooku powinniśmy zacząć od zmiany hasła i adresu mailowego. Jeśli próba logowania powiedzie się, to mamy na to dużą szansę.

Jeśli hakerzy zdążyli już przechwycić nasze hasło, to możemy spróbować je zmienić uruchamiając opcję: nie pamiętam hasła. Wtedy na nasz adres mailowy otrzymamy link do zmiany dotychczasowego, przechwyconego przez cyberprzestępców.

Trudniej jest, kiedy złodzieje internetowi przejęli nasze konto mailowe. Wówczas Facebook nie będzie mógł nam przywrócić do niego dostępu, ponieważ nie będzie miał możliwości zweryfikowania, czy konto, które podajemy, faktycznie należy do nas. W takiej sytuacji możemy spróbować uzyskać do niego dostęp przy użyciu innego konta mailowego- nie gwarantuje to jednak sukcesu.

Ostatnim i jak dotąd najskuteczniejszym sposobem jest bezpośredni kontakt z Facebook’iem. Portal poprosi nas o przesłanie skanu naszego dowodu osobistego, aby zweryfikować naszą tożsamość. Brak zgody z naszej strony zamknie nam drogę do odzyskania naszego konta.

Jaki antywirus do ochrony naszych danych?

Najlepiej sięgnąć po taki, który zdobywa najwyższe noty podczas testowania przez największe laboratoria. Warto wtedy sprawdzić jego parametry skuteczności, szybkości i potencjalnego wpływu na zużycie baterii. Nie warto instalować taki, który można kupić okazyjnie. Może się zdarzyć, że zamiast chronić, zacznie atakować system naszego urządzenia. Jeśli często śledzimy wpisy na portalach społecznościowych, to proponujemy zainstalować takie, które będą miały rozbudowaną ochronę internetu i urządzeń mobilnych. Warto zakupić pakiet, który będzie miała licencję na kilka stanowisk. Możemy wtedy chronić urządzenia nasze i naszych domowników. Zwróćmy uwagę na to, czy dany antywirus jest dedykowany systemowi operacyjnemu, jaki jest zainstalowany na naszym urządzeniu. I tutaj polecamy kilka produktów:

Bitdefender Internet Security 2021

Bardzo dobre zabezpiecza wszystkie produkty, które posiadają system Windows.

Chroni przed wszystkimi zagrożeniami online.

Posiada ochronę kamery internetowej – funkcja bardzo przydatna podczas korzystania z komunikatorów.

Zawiera całkiem pokaźny pakiet VPN, który zapewnia pełną anonimowość.

Bitdefender Mobile Security for Android 2021

Produkt jest dedykowany urządzeniom mobilnym z systemem Android.

Zapewnia pełną ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Umożliwia zdalne zlokalizowanie, wyczyszczenie lub zablokowanie smartfona lub tabletu.

Pomaga w ochronie twoich prywatnych kont.

Dostarcza użytkownikowi 200 MB pakietu WPN do ochrony prywatności.

Bitdefender Mobile Security for iOS 2021

Niezawodny antywirus do ochrony iphona.

Zapewnia bezpieczne korzystanie z sieci www.

Skutecznie blokuje wirusy i inne zagrożenia z sieci.

Pozwala na bezstresową aktywność na portalach społecznościowych.

Posiada wsparcie dla kompatybilnego z iphonem iPada.

Podsumowanie:

Bardzo mało użytkowników, którzy posiadają aktywne konto na jednym z portali społecznościowych, jakim jest Facebook, nie nie stosuje zabezpieczeń do swojego konta. Logujemy się za pomocą prostego hasła – często każemy zapamiętać do niego dostęp. Wprowadzamy maila, którym zabezpieczamy inne portale, udostępniamy bank informacji o nas i naszej rodzinie. A wystarczyłoby zastosować kilka zasad, o których wspomnieliśmy wcześniej, aby cieszyć się z korzystania z portalu społecznościowego, jakim jest Facebook – bez obawy o to, że ktoś przejmie nasze konto. Nie wymaga to dużego zachodu ani nakładów finansowych z naszej strony. Wystarczy poczytać tylko trochę opinii na temat programów antywirusowych, zapoznać się z najnowszymi trendami, które traktują o cyberbezpieczeństwie. Pamiętajmy, że inwestowanie w bezpieczeństwo zawsze się opłaci. Wykupując licencję, wykonamy jeden krok i zapewnimy sobie bezpieczeństwo na cały rok.

 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy