Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Złodzieje samochodowi wykorzystują technologię Bluetooth do celowania w samochody zawierające gadżety technologiczne

Jakub T.

27 listopada 2019

Przez długi czas był uważany za jeden z miejskich mitów branży bezpieczeństwa, ale teraz organy ścigania potwierdziły, że badają, czy złodzieje identyfikują, które samochody mogą być wyposażone w gadżety high-tech za pomocą skanerów Bluetooth.

Lily Hay Newman, pisarka z Wired, donosi,  że specjalista ds. zapobiegania przestępczości w Departamencie Policji w San Jose potwierdził, że złodzieje używają aplikacji skanujących, aby atakować pojazdy zawierające laptopy, smartfony i tablety emitujące sygnały Bluetooth.

Policja nie zidentyfikowała dokładnych aplikacji używanych przez przestępców, ale zgodnie z raportem są one proste w użyciu i zawierają więcej szczegółów niż, powiedzmy, systemy operacyjne Android lub iOS podają podczas próby sparowania urządzenia przez Bluetooth: „Nie tylko wypisują wszystko, co znajdą, ale podają szczegóły, takie jak rodzaj odbieranego urządzenia, czy to urządzenie jest obecnie sparowane z innym przez Bluetooth i jak blisko wymienionych urządzeń jest w odległości kilku metrów. Aplikacje są często sprzedawane jako narzędzia do wyszukiwania zagubionych urządzeń, takie jak skanowanie zgubionego FitBit w domu teściów. Ale są bardzo proste w użyciu do dowolnego celu – i wyświetlają o wiele więcej wyników niż sam telefon, gdy szukasz czegoś do sparowania w ustawieniach Bluetooth.”

Merritt Baer, główny architekt ds. Bezpieczeństwa w Amazon Web Services, zwróciła uwagę publiczności na kwestię wykorzystania technologii Bluetooth przez przestępców w październiku, kiedy opisała, w jaki sposób jej kolegom skradziono laptopy po włamaniu do samochodu w centrum Mountain Widok.

„Zastanawialiśmy się, skąd wiedzieli, że włamali się do hatchbacka, gdy nie jest on przezroczysty. Włączają skanery Bluetooth i podążają za sygnałem nawigacyjnym, aby znaleźć elektronikę ”- napisała na Twitterze.

Oczywiście nie można potwierdzić, że ta metoda zastosowana przez złodzieja, nie daje szans na schwytania go lub znalezienie jakichkolwiek obciążających dowodów. Możliwe, że kierowca, który właśnie zaparkował samochód, może być obserwowany przez złodzieja, który widzi, jak ukrywają swoje urządzenie w określonym miejscu.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Ale  raport Wired mówi, że ostatnio wzrosła liczba kradzieży laptopów i smartfonów z samochodów w rejonie zatoki San Francisco, co spowodowało, że wielu podejrzewa, że przestępcy otrzymują pomoc technologiczną, aby zminimalizować czas potrzebny na znalezienie samochodu, do którego warto włamać się, a tym samym zmniejszyć ryzyko wykrycia.

James Madelin, konsultant ds. Marketingu i sprzedaży z Genewy, podzielił się własnym doświadczeniem w odpowiedzi na opowieść Merritt Baer.

Madelin napisał na Twitterze  , że był zaskoczony, odkąd jego samochód rozbił się kilka miesięcy temu, a złodziej najwyraźniej zdał sobie sprawę, że iPad  jest ukryty pod siedzeniem samochodu bo nic więcej nie zostało skradzione.

W idealnym świecie nikt z nas nie zostawiłby w naszych samochodach urządzenia komputerowego, takiego jak laptop czy smartfon – ale nie żyjemy w idealnym świecie. Czasami po prostu nie jest praktyczne noszenie laptopa ze sobą przez cały dzień, więc możemy ukryć go w schowku, w bagażniku lub pod kocem lub fotelikiem samochodowym.

Jeśli to właśnie zrobisz, sugeruję również, aby upewnić się, że urządzenie ma wyłączoną technologię Bluetooth lub – co jeszcze lepsze – jest całkowicie wyłączone. W zależności od konfiguracji urządzenia, po prostu zamknięcie pokrywy i ufanie laptopowi w milczeniu w „trybie uśpienia” może nie wystarczyć.

Jeśli uważasz, że Bluetooth nie informuje osób znajdujących się w pobliżu
o obecności laptopa lub smartfona, to tak jakbyś po prostu ogłosił złodziejowi, że cenny gadżet jest pod ręką i może go ukraść.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy