Zmiany w IT – czy prostota idzie w parze z bezpieczeństwem?

Z najnowszych badań wynika, że szybkie tempo zmian powoduje coraz większe problemy z zarządzaniem w działach IT.

Dziewięciu na dziesięciu dyrektorów IT (93% ankietowanych) uważa, że IT jest o wiele bardziej złożone niż parę lat temu. Nowe badania pokazują, że cloud computing (66%), przestarzałe technologie (51%) i licencje oprogramowania (51%) to największe z komplikacji w działach IT wielu organizacji.

71% ankietowanych twierdzi, że trudno jest wybrać odpowiednią technologię, a 61% stwierdziło, że proces wyboru odpowiedniego rozwiązania dla ich biznesu jest bardzo skomplikowany.

Badania pokazują, że duży procent działów IT staje przed wyborem: najnowocześniejsza technologia, czy może sprawdzone dotychczasowe rozwiązanie. Nowoczesna technologia to uproszczenie w zarządzaniu, zwiększenie wydajności pracy całego systemu, tanie wdrożenie i nowe funkcje do wykorzystania w biznesie. Do przejścia na te rozwiązania jednak demotywują nie kwestie finansowe, a w największym stopniu problemy z zachowaniem szczelności całego systemu oraz nowy sposób utrzymania, różniący się od tradycyjnych rozwiązań.

Przedsiębiorcy zainteresowani są przyśpieszeniem procesów biznesowych i poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby zachować wszystkie zalety nowoczesnej technologii oraz pełnej ochrony danych i procesów wykonywanych w firmie.

80% dyrektorów przyznało, że przy wdrożeniu nowych systemów brakowało im umiejętności, które pozwoliłyby na płynne wdrożenie i zarządzanie. Wynika to przede wszystkim z tempa zmian, jakie zachodzą w dziedzinie informatyki.

Komentując wyniki badań Phil White, dyrektor IT w firmie świadczącej usługi profesjonalne Rhead Group, powiedział: „Prostota jest trudna do zachowania przy zachowaniu złożoności operacyjnej i programowej, ale może być ona osiągnięta przy udziale doświadczonych pracowników oraz współpracy z firmami świadczącymi usługi upraszczające niektóre procesy. (…) Wykorzystując ekspertów wdrożenie nowych technologii jest o wiele prostsze.”.

Nawet zwiększony początkowy koszt wdrożenia dodatkowych rozwiązań zabezpieczających cały system bez obciążenia, czy przeniesienie części serwerów do chmury może zwrócić się z nawiązką poprzez uproszczenie całego systemu, lub przeniesienie uwagi IT na inne zadania.

Badanie zostało przeprowadzone na 200 brytyjskich dyrektorach działów IT z dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 pracowników.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments