4 wskazówki dotyczące wdrażania holistycznego podejścia do zarządzania ryzykiem cybernetycznym
Piotr R
7 sierpnia 2024
Oceny cyberbezpieczeństwa są integralną częścią strategii bezpieczeństwa każdej organizacji, zapewniając cenne informacje na temat gotowości cybernetycznej. Tradycyjne środki bezpieczeństwa ofensywnego, takie jak red teaming i testy penetracyjne dają zespołom ds. bezpieczeństwa rzeczywisty wgląd w to, gdzie występują luki i jak zespół ds. bezpieczeństwa może zareagować na atak. Uzbrojone w te krytyczne informacje organizacje mogą wzmocnić swoje obrony w obliczu coraz bardziej wyrafinowanego krajobrazu zagrożeń, zmniejszyć wpływ potencjalnego naruszenia i zapewnić odporność biznesową.
Jednak oceny cyberbezpieczeństwa powinny wykraczać poza tradycyjne techniczne środki ofensywnego bezpieczeństwa. Oczywiście, red teaming i testy penetracyjne są ważne i niezwykle przydatne, ale organizacje muszą uzupełnić te przeglądy technologii, oceniając również ludzkie możliwości i procesy. Skupiając się bardziej na zarządzaniu, ryzyku i zgodności, to bardziej holistyczne podejście do zarządzania ryzykiem cybernetycznym uwzględnia technologię, procesy i ludzi, aby zapewnić dokładniejszą i cenniejszą ocenę prawdziwych możliwości cyberbezpieczeństwa organizacji.
Niedobory strategii zarządzania ryzykiem cybernetycznym opartej wyłącznie na technologii
Ocenianie gotowości do cyberbezpieczeństwa wyłącznie za pomocą technologii przypominałoby mechanika, który na przeglądzie technicznym akceptowałby samochód po sprawdzeniu tylko silnika. Istnieją inne aspekty, które dyktują wydajność i bezpieczeństwo, takie jak stan opon, zawieszenia i zbieżność kół, i one również muszą być regularnie oceniane, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Ignorowanie aspektów ludzkich i procesów skutkuje niekompletną oceną cyberbezpieczeństwa, która może narazić organizację na ryzyko.
Wszyscy wiemy, że ludzie mogą być najsłabszym ogniwem w organizacji. Zagubione laptopy, współdzielone hasła i inne zagrożenia związane z ludźmi muszą być rozpatrywane i planowane. Kiedy mały błąd może prowadzić do dużych konsekwencji, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie organizacja jest zagrożona i jak można złagodzić te zagrożenia. To samo dotyczy procesów. Każdy – od analityka ds. bezpieczeństwa po dyrektora ds. komunikacji – odgrywa rolę w reagowaniu na atak. Pracownicy muszą rozumieć swoje obowiązki, aby wiedzieć, jak działać szybko w danej chwili i ograniczyć szkodliwe skutki. Ocena tych procesów i wykorzystanie informacji do optymalizacji podręczników jest niezwykle ważne, zapewniając kompletny i dokładny plan krok po kroku dotyczący sposobu reagowania na konkretne incydenty. Dokumentowanie tych procesów zapewnia spójną, odpowiednią i szybką reakcję – szczególnie gdy osoby reagujące nie mają rzeczywistego doświadczenia w radzeniu sobie z konkretnym atakiem.
Holistyczne podejście do strategii zarządzania ryzykiem cybernetycznym
Organizacje muszą przyjąć bardziej holistyczne podejście do zarządzania ryzykiem cybernetycznym, wykraczające poza tradycyjne techniczne środki ofensywnego bezpieczeństwa. Wdrożenie bardziej holistycznej strategii oceny cyberbezpieczeństwa, która obejmuje ludzi, procesy i technologię, zapewnia znacznie lepszy wskaźnik gotowości cyberbezpieczeństwa i dokładniej przygotowuje zespół ds. bezpieczeństwa na dzisiejsze coraz bardziej wyrafinowane zagrożenia.
Oto cztery wskazówki, które pomogą Ci wdrożyć kompleksową strategię zarządzania ryzykiem cybernetycznym w Twojej organizacji:
1. Poszukaj niezależnych ocen
Zewnętrzna, bezstronna ocena obecnej holistycznej postawy bezpieczeństwa organizacji zapewnia największą wartość. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa spoza organizacji są w najlepszej pozycji, aby zapewnić niezależną perspektywę, wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę w kilku obszarach. Obejmuje to ekspertów w zakresie zarządzania, zgodności, ryzyka stron trzecich, bezpieczeństwa chmury, sztucznej inteligencji(AI), prywatności danych i innych kluczowych narzędzi sieciowych i biznesowych. Z drugiej strony samooceny częściej skutkują stronniczymi lub niewystarczającymi wynikami.
2. Dostosuj oceny do ram zgodności
Dopasowanie strategii zarządzania ryzykiem cybernetycznym do ustalonych ram zgodności zapewnia sprawdzoną i zaufaną wytyczną zapewniającą gotowość do cyberbezpieczeństwa – nawet jeśli nie jesteś zobowiązany przez prawo do spełniania standardów. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) 27001 i Narodowy Instytut Norm i Technologii (NIST) to dobrze ustalone standardy bezpieczeństwa, które zapewniają, że organizacje stosują solidną postawę w zakresie cyberbezpieczeństwa i mogą raportować zgodność wewnętrznym i zewnętrznym interesariuszom. Dopasowanie ocen cyberbezpieczeństwa do tych ustalonych standardów zapewni, że spełnisz wszelkie audyty, które zostaną Ci przedstawione, jednocześnie tworząc spójne i udokumentowane najlepsze praktyki, których będziesz przestrzegać w przyszłości.
3. Nie rób tego sam
Istnieją pewne główne zalety outsourcingu kluczowych komponentów i ról w ramach strategii zarządzania ryzykiem cybernetycznym. Wirtualny Chief Information Security Officer (vCISO) lub wirtualny Information Security Manager (vISM) może odpowiednio zapewnić strategiczne, jak i taktyczne wsparcie operacyjne dla Twojej organizacji bez konieczności zatrudniania pełnoetatowego stanowiska. vISM może przejąć wiele żmudnych, ręcznych zadań związanych z zarządzaniem ryzykiem cybernetycznym – takich jak ocena ryzyka i przegląd polityki – uwalniając wewnętrzny zespół, aby mógł skupić się na bardziej strategicznych zadaniach. Te role na pół etatu płynnie integrują się z Twoim zespołem, działając jako rozszerzenie w celu zwiększenia wewnętrznych możliwości i zapewniając dostęp do specjalistycznej wiedzy, która normalnie nie byłaby dostępna dla Twojej organizacji.
4. Ciągłe uzupełnianie wewnętrznych zasobów
Ważne jest również, aby nadal podnosić kwalifikacje pracowników za pomocą szkoleń wewnętrznych i profesjonalnych certyfikatów i symulacji. Posiadanie najlepszych narzędzi cyberbezpieczeństwa do dyspozycji nie wystarczy, jeśli zespół nie potrafi skutecznie zoptymalizować ich wykorzystania. Ponadto kluczowe jest promowanie ogólnej świadomości cyberbezpieczeństwa wśród wszystkich pracowników. Upewnij się, że każdy, nie tylko zespół IT, rozumie podstawy cyberhigieny i rolę, jaką odgrywają w ochronie organizacji. Upewnij się, że każdy w Twoim zespole ma możliwość rozwijania swoich umiejętności i budowania kultury ciągłej nauki, dzięki czemu będziesz w stanie sprostać każdemu wyzwaniu w miarę ewolucji krajobrazu bezpieczeństwa.
Znalezienie odpowiedniego partnera do zarządzania ryzykiem cybernetycznym
Organizacje muszą wyjść poza tradycyjne oceny technologiczne, zarządzając ryzykiem cybernetycznym. Wdrożenie holistycznej strategii, która obejmuje ludzi, procesy i technologię, zapewnia dokładną ocenę gotowości organizacji, podczas gdy współpraca z niezależnym oceniającym gwarantuje bezstronne, optymalne wyniki. Uzbrojone w te informacje organizacje mogą lepiej zrozumieć swoją postawę w zakresie cyberbezpieczeństwa, gdzie występują luki i najlepszy sposób na dostosowanie gotowości do standardów. Wymaga to odpowiednich narzędzi, odpowiednich ludzi, odpowiednich procesów i odpowiedniego partnera ds. zarządzania ryzykiem cybernetycznym.
Warto także pamiętać o tym, aby zabezpieczyć swoje urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego. Produkty z linii Bitdefender GravityZone były wielokrotnie nagradzane przez niezależne instytuty badawcze takie, jak AV-Comparatives i AV TEST, dlatego zapewniają najwyższą możliwą skuteczność. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat antywirusów Bitdefender, to sprawdź tę stronę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.