50% zagrożeń malware na Mac OS to Adware

Naukowcy Bitdefender twierdzą, że połowa użytkowników systemu Mac OS narzeka, że reklamy i niechciane aplikacje (PUA) zakłócają przeglądanie stron www i zmniejszają bezpieczeństwo w sieci.

Malware na Mac - komputer z Mac OS

Analizując wszystkie zagrożenia malware, które działały na komputerach z systemami OS X w pierwszej połowie tego roku, Bitdefender wykrył adware w prawie połowie wszystkich zagrożeń w USA (46%) i Niemczech (45%). W Australii, agresywne reklamy i PUA stanowią 27% ogółu zagrożeń, które obejmują także niektóre trojany i robaki.

Adware możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwszy, ten „lepszy”, czyli po prostu, oprogramowanie, które można wykorzystywać za darmo, ale wyświetla reklamy (np. Gadu-Gadu) lub drugi, znacznie gorszy, program, który nie tylko złośliwie wyświetla reklamy, ale jest połączony z modułami szpiegującymi, które przekazują autorowi wiele informacji o użytkowniku.

Malware na Mac – Dlaczego adware może być niebezpieczne?

Adware, wyświetla reklamy, gdy użytkownicy surfują po internecie lub jest dodawane i instalowane z pobranym z internetu oprogramowaniem freeware (licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe korzystanie z programu). Wyniki wyszukiwania są zatruwane niechcianymi reklamami pop-up, po tym jak Adware prześledzi zachowania użytkowników i sprawdzi, co przeglądają i wyszukują. Może także przekierować użytkowników na strony, którymi nie są naprawdę zainteresowani. Tak naprawdę jego celem jest zdobycie pieniędzy z każdym kliknięciem. Ale Adware może być bardzo inwazyjne, przeglądać zasoby komputera i narażać ich na takie niebezpieczeństwa, jak keyloggery, lub techniki ataku man-in-the-middle, które polegają na podsłuchu i modyfikacji ruchu sieciowego, bez wiedzy użytkownika (np. przy wykonywaniu przelewów).

Malware na Mac – Jak kontrolować wyskakujące reklamy?

Część reklam stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub wydajności, więc stają się utrapieniem dla użytkownika. Oto pięć kluczowych wskazówek, które pozwolą zabezpieczyć komputer przed Adware:

  • Uważnie wybieraj programy, jakie chcesz pobrać na swój komputer. Upewnij się, czy na pewno potrzebujesz tego programu przed jego pobraniem, ponieważ niektóre z programów mogą zawierać moduły szpiegujące oraz inne niechciane programy.
  • Czytaj umowy licencyjne. Powinny się w nich znaleźć informacje o wszystkich gromadzonych danych, ich przechowywaniu i udostępnianiu osobom trzecim.
  • Uważaj na oszustwa antyspyware. Niektóre narzędzia udają, że pomogą Ci pozbyć się wszystkich niechcianych aplikacji, ale w rzeczywistości same oszukują i przechwytują dane.
  • Nie klikaj reklam. Użyj blokerów reklam, aby uniknąć wyświetlania szkodliwych, lub po prostu irytujących reklam.
  • Na bieżąco aktualizuj system Mac OS i iOS, niektóre aktualizacje oprogramowania obejmują udoskonalenia, które pomagają kontrolować wyskakujące okienka.

BITDEFENDER NA MAC OS – ZABEZPIECZ SWÓJ KOMPUTER

OFERTA SPRAWDZONYCH ANTYWIRUSÓW OD BITDEFENDER

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments