Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AppleBlog

50% zagrożeń malware na Mac OS to Adware

Kuba / is8.pl

14 października 2015

Malware na Mac - komputer z Mac OS

Analizując wszystkie zagrożenia malware, które działały na komputerach z systemami OS X w pierwszej połowie tego roku, Bitdefender wykrył adware w prawie połowie wszystkich zagrożeń w USA (46%) i Niemczech (45%). W Australii, agresywne reklamy i PUA stanowią 27% ogółu zagrożeń, które obejmują także niektóre trojany i robaki.

Adware możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwszy, ten „lepszy”, czyli po prostu, oprogramowanie, które można wykorzystywać za darmo, ale wyświetla reklamy (np. Gadu-Gadu) lub drugi, znacznie gorszy, program, który nie tylko złośliwie wyświetla reklamy, ale jest połączony z modułami szpiegującymi, które przekazują autorowi wiele informacji o użytkowniku.

Malware na Mac – Dlaczego adware może być niebezpieczne?

Adware, wyświetla reklamy, gdy użytkownicy surfują po internecie lub jest dodawane i instalowane z pobranym z internetu oprogramowaniem freeware (licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe korzystanie z programu). Wyniki wyszukiwania są zatruwane niechcianymi reklamami pop-up, po tym jak Adware prześledzi zachowania użytkowników i sprawdzi, co przeglądają i wyszukują. Może także przekierować użytkowników na strony, którymi nie są naprawdę zainteresowani. Tak naprawdę jego celem jest zdobycie pieniędzy z każdym kliknięciem. Ale Adware może być bardzo inwazyjne, przeglądać zasoby komputera i narażać ich na takie niebezpieczeństwa, jak keyloggery, lub techniki ataku man-in-the-middle, które polegają na podsłuchu i modyfikacji ruchu sieciowego, bez wiedzy użytkownika (np. przy wykonywaniu przelewów).

Malware na Mac – Jak kontrolować wyskakujące reklamy?

Część reklam stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub wydajności, więc stają się utrapieniem dla użytkownika. Oto pięć kluczowych wskazówek, które pozwolą zabezpieczyć komputer przed Adware:

 • Uważnie wybieraj programy, jakie chcesz pobrać na swój komputer. Upewnij się, czy na pewno potrzebujesz tego programu przed jego pobraniem, ponieważ niektóre z programów mogą zawierać moduły szpiegujące oraz inne niechciane programy.
 • Czytaj umowy licencyjne. Powinny się w nich znaleźć informacje o wszystkich gromadzonych danych, ich przechowywaniu i udostępnianiu osobom trzecim.
 • Uważaj na oszustwa antyspyware. Niektóre narzędzia udają, że pomogą Ci pozbyć się wszystkich niechcianych aplikacji, ale w rzeczywistości same oszukują i przechwytują dane.
 • Nie klikaj reklam. Użyj blokerów reklam, aby uniknąć wyświetlania szkodliwych, lub po prostu irytujących reklam.
 • Na bieżąco aktualizuj system Mac OS i iOS, niektóre aktualizacje oprogramowania obejmują udoskonalenia, które pomagają kontrolować wyskakujące okienka.

BITDEFENDER NA MAC OS – ZABEZPIECZ SWÓJ KOMPUTER

OFERTA SPRAWDZONYCH ANTYWIRUSÓW OD BITDEFENDER


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy