50% zagrożeń malware na Mac OS to Adware

Naukowcy Bitdefender twierdzą, że połowa użytkowników systemu Mac OS narzeka, że reklamy i niechciane aplikacje (PUA) zakłócają przeglądanie stron www i zmniejszają bezpieczeństwo w sieci.

Źródło: Forum firmy Apple

Analizując wszystkie zagrożenia malware, które działały na komputerach z systemami OS X w pierwszej połowie tego roku, Bitdefender wykrył adware w prawie połowie wszystkich zagrożeń w USA (46%) i Niemczech (45%). W Australii, agresywne reklamy i PUA stanowią 27% ogółu zagrożeń, które obejmują także niektóre trojany i robaki.

Adware możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwszy, ten „lepszy”, czyli po prostu, oprogramowanie, które można wykorzystywać za darmo, ale wyświetla reklamy (np. Gadu-Gadu) lub drugi, znacznie gorszy, program, który nie tylko złośliwie wyświetla reklamy, ale jest połączony z modułami szpiegującymi, które przekazują autorowi wiele informacji o użytkowniku.

Dlaczego adware może być niebezpieczne?

Adware, wyświetla reklamy, gdy użytkownicy surfują po internecie lub jest dodawane i instalowane z pobranym z internetu oprogramowaniem freeware (licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe korzystanie z programu). Wyniki wyszukiwania są zatruwane niechcianymi reklamami pop-up, po tym jak Adware prześledzi zachowania użytkowników i sprawdzi, co przeglądają i wyszukują. Może także przekierować użytkowników na strony, którymi nie są naprawdę zainteresowani. Tak naprawdę jego celem jest zdobycie pieniędzy z każdym kliknięciem. Ale Adware może być bardzo inwazyjne, przeglądać zasoby komputera i narażać ich na takie niebezpieczeństwa, jak keyloggery, lub techniki ataku man-in-the-middle, które polegają na podsłuchu i modyfikacji ruchu sieciowego, bez wiedzy użytkownika (np. przy wykonywaniu przelewów).

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security 2020 zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Jak kontrolować wyskakujące reklamy?

Część reklam stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub wydajności, więc stają się utrapieniem dla użytkownika. Oto pięć kluczowych wskazówek, które pozwolą zabezpieczyć komputer przed Adware:

  • Uważnie wybieraj programy, jakie chcesz pobrać na swój komputer. Upewnij się, czy na pewno potrzebujesz tego programu przed jego pobraniem, ponieważ niektóre z programów mogą zawierać moduły szpiegujące oraz inne niechciane programy.
  • Czytaj umowy licencyjne. Powinny się w nich znaleźć informacje o wszystkich gromadzonych danych, ich przechowywaniu i udostępnianiu osobom trzecim.
  • Uważaj na oszustwa antyspyware. Niektóre narzędzia udają, że pomogą Ci pozbyć się wszystkich niechcianych aplikacji, ale w rzeczywistości same oszukują i przechwytują dane.
  • Nie klikaj reklam. Użyj blokerów reklam, aby uniknąć wyświetlania szkodliwych, lub po prostu irytujących reklam.
  • Na bieżąco aktualizuj system Mac OS i iOS, niektóre aktualizacje oprogramowania obejmują udoskonalenia, które pomagają kontrolować wyskakujące okienka.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments