Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPoradniki

8 wskazówek: Jak pozostać bezpiecznym podczas przeglądania sieci?

Kuba / is8.pl

19 czerwca 2017

Internet rozrasta się coraz bardziej, a wraz z nim rośnie liczba hakerów, jak pozostać bezpiecznym?

Chociaż sieci przełączane pakietowo były wykorzystywane już od około 1960 roku, to dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych internet był udostępniany publicznie do celów biznesowych. Internet rozrósł się od 0.5 miliona użytkowników poczty elektronicznej (w 1990 r.) do systemu łączącego sieci na całym świecie. Obecnie jest on wykorzystywany do badań, handlu, płatności, transmisji filmów, czy muzyki i praktycznie wszystkiego, co można sobie wymyśleć.

Internet jest światowym źródłem informacji i komunikacji. Jednak jego rozrost doprowadził do powstania ogromnej sieci hakerów, wytworzył Dark Web i doprowadził do licznych cyberataków na siebie, rządy, przedsiębiorstwa oraz na prywatnych konsumentów.

Coraz więcej zagrożeń w cyfrowym świecie

Cyber Bezpieczeństwo stało się tak ważne, że nawet rządy państw we współpracy z organami ścigania szukają coraz lepszych sposobów na łapanie cyberprzestępców.

W 2016 roku 15,4 miliona użytkowników z USA padło ofiarą kradzieży danych, co stanowiło 16 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Dlatego też co roku, w czerwcu, naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem czują się w obowiązku przypomnieć konsumentom o tym, czego należy przestrzegać będąc online, dzięki czemu można uniknąć wielu niebezpieczeństw. Ponieważ czerwiec to miesiąc bezpieczeństwa internetowego, warto przypomnieć sobie o tym, że działania online mają konsekwencje.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Jak pozostać bezpiecznym podczas przeglądania sieci?

Zastanówmy się nad bezpieczeństwem i przejrzyjmy wspólnie kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć przykrych konsekwencji w sieci:

 1. Unikaj słabych haseł za wszelką cenę. Upewnij się, że są silne i złożone, zawierają zarówno duże, jak i małe litery, cyfry i znaki interpunkcyjne. Zachowaj unikalne hasło dla każdego konta i nigdy nie używaj tego samego hasła dla wielu kont.
 2. Przeglądarki internetowe stanowią doskonałe źródło oszustw, spyware i prób wyłudzania informacji, ale są także pomocnym narzędziem dla reklamodawców śledzących Twoją działalność. Upewnij się, że są one aktualizowane i używasz ich najnowszej wersji. Nigdy nie klikaj podejrzanych wyskakujących okienek i sprawdź, czy wszystkie dostępne strony są https, co oznacza, że są zabezpieczone szyfrowaniem SSL / TLS.
 3. Zakupy internetowe? Uważaj na duplikaty witryn sieci Web, ponieważ hakerzy mogą próbować ataków typu „man-in-the-middle” w celu przechwycenia komunikacji i kradzieży danych finansowych. Kradzież kart kredytowych i nadużycia finansowe są coraz częstsze, więc warto pamiętać o bezpieczeństwie przy dokonywaniu płatności online. Po raz kolejny upewnij się, że płatność jest realizowana przez zaszyfrowaną witrynę https.
 4. E-maile. Uważnie przeglądaj jakiekolwiek e-maile, linki i załączniki wysyłane z nieznanych źródeł lub w imieniu banku, uniwersytetu lub jakiegoś nigeryjskiego księcia w trudnej sytuacji. Nie klikaj żadnych linków, nie pobieraj załączników, ani nie przekazuj osobistych informacji, ponieważ mogą one być później wykorzystywane do oszustw online.
 5. Nieustannie podkreślamy znaczenie bieżących aktualizacji wszystkich programów, systemu operacyjnego, aplikacji, dodatków i przeglądarek internetowych. Jeśli nie będziesz aktualizował na bieżąco, będziesz podatny na ataki.
 6. Za każdym razem, gdy chcesz pobrać aplikację na swój komputer lub urządzenie przenośne, sprawdź czy masz do czynienia z oficjalnym dystrybutorem, bo inaczej możesz skończyć ze złośliwym oprogramowaniem na swoim urządzeniu.
 7. Pamiętaj, że Twoje zachowanie w internecie nie może zostać usunięte, więc powinno zależeć Ci na ochronie cyfrowego śladu i byciu uważnym względem przeglądanej zawartości. To ważne, aby rozwinąć naturalne instynkty, by móc zwalczać oszustów i zachowywać swoje dane bezpieczne i prywatne.
 8. Jak bardzo zależy Ci na byciu online? W niektórych krajach usługi bezprzewodowe są dostępne w kawiarniach, restauracjach, klubach i portach lotniczych, a czasami można nawet znaleźć bezpłatny dostęp do internetu na ulicy. To, że jest on bezpłatny, nie oznacza, że warto z niego korzystać bez zastanowienia. Hakerzy tylko czekają na przechwycenie haseł, osobistych informacji lub danych karty kredytowej.

Czy już wiesz jak pozostać bezpiecznym w sieci? Pamiętaj, aby zawsze z uwagą poruszać się po internecie. Każdy nieprzemyślany ruch może prowadzić do poważnego zagrożenia Twoich danych i urządzeń. Zapamiętaj powyższe porady i stosuj się do nich każdego dnia. Aby móc korzystać z Internetu bez obaw, zastanów się nad zaopatrzeniem w skuteczny program antywirusowy, który nie będzie wpływał ujemnie na codziennie użytkowanie urządzenia.

Bądź bezpieczny, bo na to zasługujesz.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Źródło: https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/how-to-keep-your-data-safe-while-surfing-the-web-18225.html


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy