ABC bezpieczeństwa

ABC bezpieczeństwa

ABC Cyberbezpieczeństwa: F jak fałszywe strony i linki

Czasami podczas otwierania strony internetowej pojawia nam się ostrzeżenie: „odwiedzenie tej witryny może spowodować uszkodzenie komputera”. Najczęściej komunikat ten bagatelizujemy i cieszymy się, że mimo wszystko strona się wyświetliła. BŁĄD! Komunikat ten bowiem oznacza,  że dana witryna została sfałszowana lub kontrolę nad nią przejęli hakerzy i zawiera szkodliwe dla naszego systemu elementy.

Czytaj więcej »
ABC bezpieczeństwa

ABC Cyberbezpieczeństwa: H jak hasła

Mogłoby się wydawać, że kradzieże w Internecie najczęściej opierają się na łamaniu haseł przez hakerów. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że zazwyczaj są one na tyle proste, że wcale nie trzeba ich łamać, to jeszcze cyberprzestępcy znaleźli sposób, aby skłonić użytkownika, żeby podał hasło sam. Tak po prostu!

Czytaj więcej »
ABC bezpieczeństwa

Ransomware

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które ogranicza dostęp do plików, a następnie żąda okupu w celu odblokowania dostępu do nich.

Czytaj więcej »
ABC bezpieczeństwa

Trojan

Powiedzmy, że znałeś Jane kilka lat temu. Jeśli właśnie otrzymałeś od niej wiadomość e-mail bez kontaktu przez lata, uważaj ją za podejrzaną i zdecydowanie nie otwieraj załącznika. Jane może być hakerem, który tylko czeka na włamanie się do twojego systemu za pośrednictwem trojana.

Czytaj więcej »