Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

22 marca 2023

Luka dnia zerowego w oprogramowaniu bankomatów General Bytes Bitcoin pozwoliła hakerom ukraść aktywa o wartości około 1,6 miliona dolarów. Zgodnie z informacją opublikowaną przez poszkodowaną firmę cyberprzestępcy podczas włamania wykorzystali exploit w głównym interfejsie usługi terminali, aby zdalnie przesłać złośliwą aplikację Java.

Złote monety z symbolami kryptowalut

Chociaż firma nie podała dokładnej liczby aktywów kryptograficznych skradzionych przez cyberprzestępców, narzędzia do analizy łańcucha ujawniają, że zaginęło 56 283 BTC, 21 823 ETH i 1 219 183 LTC o łącznej wartości ponad 1,6 miliona dolarów.

Hakerzy ukradli 1,6 miliona dolarów – jak doszło do ataku?

Zgodnie z raportem zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa firmy General Bytes hakerzy „przeskanowali przestrzeń adresową IP w chmurze Digital Ocean i zidentyfikowali działające usługi CAS w portach 7741, w tym usługę General Bytes Cloud i innych operatorów bankomatów GB obsługujących swoje serwery w Digital Ocean”.

Dzięki temu exploitowi cyberprzestępcy otrzymali między innymi pełny dostęp do bazy danych poszkodowanej firmy oraz możliwości:

• Odczytywania i odszyfrowywania gorących portfeli oraz wymiany kluczy API.

• Wyłączania uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA).

• Uzyskania poświadczenia użytkownika (nazwy użytkownika i jego hasła).

• Przelewania środków z gorących portfeli użytkowników.

• Dostępu do dzienników zdarzeń terminala.

• Dostępu do starych dzienników zawierających skanowanie prywatnych kluczy użytkowników.

„Wykorzystując tę lukę w zabezpieczeniach, hakerzy przesłali własną złośliwą aplikację bezpośrednio na serwer używany przez interfejs administratora” – mówi pracownik General Bytes Bitcoin. – „Serwer aplikacji został domyślnie skonfigurowany do uruchamiania aplikacji w swoim folderze wdrażania”.

Kroki, które podjęła firma General Bytes Bitcoin

Chociaż firma twierdzi, że od 2021 roku przeprowadziła kilka audytów bezpieczeństwa, luka w zabezpieczeniach umknęła zespołowi zajmującemu się kryminalistyką cyfrową.

Ponadto raport sporządzony po ataku zawiera szczegółowe informacje, które pomogą operatorom ustalić, czy ich serwer został naruszony, a także szereg zaleceń dotyczących środków zaradczych. General Bytes wzywa wszystkich swoich operatorów do tego, aby:

• Zmienili wszystkie hasła swoich użytkowników.

• Unieważnili stare klucze API i wygenerowali nowe.

• Traktowali hasła CAS (krypto-bankomat) wszystkich użytkowników tak, jakby zostały naruszone.

• Korzystali z zapór ogniowych i sieci VPN, aby chronić CAS i terminale.

„Exploity typu Zero Day są często wykorzystywane przez cyberprzestępców. Hakerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bardzo trudno podczas testów znaleźć wszystkie luki i większość nowych aplikacji zawiera wiele błędów, które mogą pozwolić na skuteczne włamanie do infrastruktury sieciowej danej firmy. Zasadniczo w momencie oddania aplikacji do użytku publicznego rozpoczyna się wyścig między hakerami i specjalistami do spraw cyberbezpieczeństwa o to, kto pierwszy znajdzie exploity” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/cybercriminals-stole-over-1-6-million-in-crypto-assets-from-general-bytes-bitcoin-atms/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy