Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpediaBezpieczeństwo w InternecieBlog

Backdoor – co to za wirus i jak go usunąć?

Kuba / is8.pl

22 czerwca 2017

Tak zwane tylne wyjścia to częste zjawisko spotykane nie tylko w budynkach, lecz także w programach, z których korzystamy na co dzień. Powody zamieszczania takich wyjść awaryjnych mogą być różne, jednak bardzo często są dla nas potencjalnym niebezpieczeństwem. Dlatego w tym artykule przedstawimy zagrożenia, jakie niesie za sobą backdoor virus oraz w jaki sposób możemy się przed nimi uchronić.

Backdoor wirus – co to jest?

Backdoor to luka, wyjście awaryjne, które zostało zaimplikowane w oprogramowaniu po to, by operator lub cyberprzestępca mógł ominąć jego mechanizmy uwierzytelniania. Tylne wejścia często są pozostałościami po procesie testowania aplikacji. Podczas przeprowadzania testów osoby za to odpowiedzialne muszą sprawdzić szereg funkcji danego oprogramowania, dlatego dla oszczędzenia czasu korzystają z luk w zabezpieczeniach. Niestety po przeprowadzeniu testów zdarza się, że programiści zapominają usunąć tylne wejście lub robią to nieumiejętnie, czyli w sposób umożliwiający cyberprzestępcom jego wykorzystanie. Wirus backdoor, to złośliwe oprogramowanie stworzone w tym celu.

Backdoor wirus jest bardzo niebezpieczny dla użytkowników aplikacji, ponieważ za ich pomocą cyberprzestępcy mogą w bardzo prosty sposób włamać się do urządzenia swojej ofiary i wykraść jej wszystkie cenne dane.

Historia wirusów backdoor

Historia wirusów typu backdoor sięga początków wykorzystywania luk w oprogramowaniu przez cyberprzestępców i obecnie jest to jedno z największych zagrożeń, z którym możemy się zetknąć w sieci.

Do najbardziej znanych odmian tego złośliwego oprogramowania z pewnością należy Stuxnet, czyli wirus odpowiadający za bardzo głośny atak na irańskie elektrownie atomowe, który miał za zadanie niszczenie wirówek do wzbogacania uranu. Innym przykładem jest Flame, czyli szpiegowskie oprogramowanie, które miało na celu nagrywanie rozmów prominentów z krajów arabskich. Wirusy typu backdoor są często stworzone pod konkretny cel lub organizację o znaczeniu strategicznym dla państwa. Skutki takich ataków z reguły generują gigantyczne koszty dla całego społeczeństwa.

Jak działa backdoor wirus?

W jaki sposób może przebiegać proces infekcji wirusem typu backdoor? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ hakerzy mogą wykorzystywać do tego celu wiele różnych technik, np. wiązania portów lub podejścia typu connect-back. Jednak praktycznie zawsze takie infekcje są wynikiem słabych haseł, luk w systemie lub słabej zapory firewall. Po zainfekowaniu urządzenia przez oprogramowanie, pobrane np. w wyniku kampanii phishingowej, wirus backdoor sonduje nasze urządzenie i szuka luki w jakiejś aplikacji, dzięki której będzie mógł przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem.

Jeśli wirusowi typu backdoor uda się zainfekować nasze urządzenie, to jego operator będzie mógł korzystać z naszego urządzenia w różnych celach, np. do przeprowadzania:

  • ataków DDoS
  • ataków phishingowych
  • akcji szpiegowskich
  • procesów crypto-jacking, które polegają na kopaniu kryptowalut bez wiedzy właściciela urządzenia.

Dlaczego backdoor wirusy są tak niebezpieczne?

Wirusy backdoor stanowią bardzo duże zagrożenie dla prywatności użytkowników, ponieważ za ich pomocą cyberprzestępcy mogą wykraść cenne dane, które umożliwią im szantażowanie ofiar. Oprócz tego mogą także wykorzystywać przejęte komputery do przeprowadzania kolejnych ataków.

Warto zwrócić uwagę, że ataki z wykorzystaniem „tylnych drzwi” są wyjątkowo niebezpieczne dla instytucji państwowych i korporacji, ponieważ gromadzą one dane osobowe wielu użytkowników sieci, kontrahentów, petentów i klientów. Takie cyfrowe dobra są doskonałym celem dla hakerów z uwagi na wysokość potencjalnego okupu. Niestety taki udany atak wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami dla ofiary, ponieważ nie tylko musi się liczyć z utratą zaufania wśród klientów i kontrahentów, lecz także może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej za nieodpowiednie zabezpieczenie swoich zasobów.

Metody ochrony przed backdoor wirusami

Skoro wiemy już, jak działają wirusy typu backdoor i do czego mogą wykorzystać je hakerzy, teraz skupmy się na tym, w jaki sposób się przed nimi uchronić.

Najważniejszym elementem skutecznej ochrony jest regularne aktualizowanie naszego systemu i wszystkich aplikacji, z których korzystamy. Jeśli będziemy o tym pamiętać, nie damy czasu hakerom na wykorzystanie odkrytych luk w danej wersji aplikacji. Gdy stworzą już odpowiednie złośliwe oprogramowanie, zwyczajnie okaże się ono przestarzałe i zupełnie niegroźne dla naszego urządzenia.

Kolejnym istotnym elementem obrony przed backdoor wirus jest używanie skutecznych systemów antywirusowych i zabezpieczeń firewall. Bitdefender Total Security to pakiet, który zawiera skuteczny silnik antywirusowy, moduł antyphishingowy, antymalware, antyransomware, zaporę firewall i wiele innych narzędzi, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo w sieci.

Warto także pamiętać o regularnym tworzeniu kopii zapasowych danych. Dzięki temu nawet jeśli nasze urządzenie zostanie zainfekowane, to będziemy mogli przywrócić je do stanu sprzed ataku i odzyskać nasze dane.

Backdoor wirus – kluczowe wnioski

Niebezpieczeństwa wynikające z wykorzystywania „tylnych drzwi” powinny skłaniać nas do nieustannego dbania o ten wektor potencjalnego ataku. Dlatego zawsze warto korzystać z odpowiedniego systemu antywirusowego i firewalla, pamiętać o regularnych aktualizacjach i przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa pracujący w firmach powinni także zadbać o odpowiednią edukację w zakresie niebezpieczeństw w sieci wszystkich pracowników w firmie, ponieważ to właśnie człowiek jest najsłabszym ogniwem każdej infrastruktury sieciowej.

Materiał został zmodyfikowany 14.07.2023

 


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy