Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Dlaczego wciąż musimy się zabezpieczać w sieci? Realistyczne podejście

Arkadiusz K

17 maja 2024

Dlaczego wciąż musimy się zabezpieczać w sieci? Realistyczne podejście

 

 

Za każdym razem, gdy przyjrzysz się branży cybersecurity możesz zauważyć, że dostępnych jest coraz więcej produktów i usług mających zadbać o Twoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Technologia stała się prostsza w obsłudze oraz w niektórych aspektach niewidoczna, ale nie oznacza to, że z natury jest bezpieczna. Im bardziej zaawansowana staje się technologia tym pojawia się więcej problemów związanych z bezpieczeństwem – każdy o szeroko zakrojonych konsekwencjach. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego polegamy na zabezpieczeniach oferowanych przez branżę cybersecurity.

 

Czy jasna strona mocy wygrywa bitwę?

 

Utrzymanie bezpieczeństwa systemu można porównać bardziej do maratonu niż do sprintu. Jest to proces polegający na ciągłym badaniu, planowaniu, wykonywaniu i rozwoju produktów pokrywających zarówno powszechnie znane problemy jak i nowe krytyczne wyzwania. Pozytywnym wynikiem w branży cybersecurity jest, gdy nie dzieje się nic złego, dlatego też czasami trudno jest zaobserwować ogromny postęp poczyniony w ostatnich latach.

 

 

Prawda jest jednak taka, że w mamy mnóstwo powodów do świętowania:

 • Coraz więcej ludzi jest zainteresowanych tym tematem
 • Obecnie w branży pracuje więcej specjalistów niż kiedykolwiek wcześniej
 • Produkty i usługi stały się niezwykle proste w obsłudze
 • Mamy coraz większą różnorodność w zakresie oferowanych funkcjonalności
 • Mamy coraz więcej darmowych materiałów edukacyjnych
 • Wzrost inwestycji w rozwój technologii oraz współprac jest większy niż wcześniej
 • Operacje mające na celu likwidację działalności cyberprzestępczej stają się coraz bardziej efektywne.

 

Ważnym jest, aby mieć świadomość tych pozytywnych osiągnięć w dziedzinach cybersecurity i prywatności w sieci. Są one dowodem, że Twój osobisty wysiłek wkładany w dokształcanie się, inwestycję w odpowiednie narzędzia oraz działania specjalistów są tego warte.

 

Bezpieczeństwo w sieci można porównać do trwającej potyczki. Musisz trzymać się wypracowanych przez lata dobrych nawyków takich jak: korzystanie z silnych i unikatowych haseł, niewypełnianie podejrzanych formularzy, nieodpowiadanie nigeryjskiej arystokracji oraz dbanie o to, aby Twój produkt antywirusowy był zawsze aktywny i aktualny. Odrobina samokontroli, edukacji i inwestycji w technologię pozwoli Ci skutecznie walczyć z ciemną stroną mocy.


Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

 

Jak raz na zawsze rozwiązać problem cyberprzestępczości?

 

Nielegalne działania w sieci nie istnieją osobno od reszty świata, są jego rozszerzeniem. Właśnie dlatego nie ma żadnego definitywnego rozwiązania tego problemu.

 

Przestępstwa niezależnie od tego czy dzieją się w cyfrowym czy prawdziwym świecie są z nami od zarania dziejów. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać technologię, aby przenieść swoje działania z prawdziwego świata do Internetu. Właśnie dlatego ochrona sieci jest ciągłą potyczką. Jest to proceder na skalę światową, ponieważ przestępcy mogą atakować ofiary na drugim końcu świata, gdzie normalnie nie mieliby takich możliwości. Jako firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem naszą misją jest zapobieganie i utrudnianie cyberprzestępcom wynajdowanie i wykorzystywanie potencjalnych ofiar. Staramy się wysłać jasną wiadomość, że nawet wirtualne przestępstwa mają prawdziwe konsekwencje. Gdy uda nam się ustalić profil cyberprzestępcy zaczynamy współpracę z organami ściągania by postawić go przed sądem.

Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

 

Nie umniejsza to jednak postępowi jaki poczyniły organizacje, instytucje i społeczności zajmujące się bezpieczeństwem. Każdego dnia oddane społeczności blokują miliardy ręcznych i zautomatyzowanych ataków. To co przebiją się do informacji publicznej, to tylko czubek góry lodowej – ataki, które z jakiegoś powodu się przedarły. Jest to malutki wycinek z tego co naprawdę dzieje się za kulisami.

 

Jak Internauci mogą poruszać się w tak skomplikowanym środowisku?

 

Jednym ze sposobów na uproszczenie zabezpieczeń jest dostarczenie wszystkich warstw ochrony w postaci jednego, prostego w obsłudze rozwiązania. Pakiety wszystko w jednym takie jak Bitdefender Ultimate Security działają optymalnie na autopilocie i nie wymagają dodatkowej konfiguracji.

 

Jeżeli zaopatrzysz się w kompletny pakiet zabezpieczeń od godnego zaufania dostawcy, który obejmuje wszystkie warstwy Twojego cyfrowego życia – tak jak robi to Bitdefender – możesz działać!

Obecnie pokrywamy wszystkie aspekty aktywności w sieci, nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Jeżeli masz produkt, który obejmuje te wszystkie aspekty i korzystasz z niego, to jest to Twoja „licencja na korzystanie z Internetu”.


Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

 

W ostatnich czasach pozytywny wpływ demokratyzacji cyberzabezpieczeń stał się bardziej oczywisty dzięki znacznemu przejściu na pracę zdalną. Wielu z tych, którzy musieli pracować z domu lub spędzać więcej czasu w sieci nie było na to gotowych lub nie miało wystarczająco wiedzy, a to spowodowało, że nagle byli narażeni na zagrożenia, na które nie byli gotowi. 

 

Jak dużo zabezpieczeń to wystarczająco?

 

Nie ma złotego środka na wszystkie problemy związane z ochroną w sieci, ale jest bardzo dużo rozwiązań na których można polegać. Jak więcej wygląda odpowiedni balans? Jak zachować ostrożność i jednocześnie nie popaść w paranoję? Zapytaliśmy naszych ekspertów od cyberbezpieczeństwa, aby podzielili się z nami informacji co ich zdaniem oznacza za mało lub za dużo i co powinien zawierać system, który pozwoli Ci zachować balans.

 

Jak wygląda za mało zabezpieczeń

 

Zbytnia pewność siebie może przysporzyć nam wielu problemów w każdej dziedzinie naszego życia, nie tylko w Internecie. Jest to wyjątkowo prawdziwe, gdy mamy do czynienia z cyberzagrożeniami i oszustwami. Wykorzystują one taktyki mające na celu nas zmanipulować lub zwyczajnie działają w tle bez naszego udziału.

 

Surfowanie po sieci bez jakiegokolwiek oprogramowania zabezpieczającego, to zdecydowanie za mało ochrony. Wiele osób wierzy, że jeżeli stosują się dobrych praktyk i nie klikają w dziwne linki, to są bezpieczni, zwłaszcza jeżeli korzystają z Maca lub Linuxa. Przykro mi to mówić, ale linki, które uważają za bezpieczne mogą w mgnieniu oka stać się groźne. Każda strona może jednego dnia być bezpieczna a drugiego serwować złośliwe oprogramowanie. Dlatego właśnie potrzebujesz narzędzi, które będą sprawdzały za Ciebie stronę zanim na nią wejdziesz. Gdy następnego dnia będziesz próbował ją odwiedzić, a Twój program antywirusowy powie Ci „Ej, kolego! Tu już nie jest bezpiecznie” będziesz mógł poczekać, aż rozwiążą sytuację. Poleganie tylko na swojej wiedzy, niezależnie od tego jakim ekspertem jesteś, to za mało. Potrzebujesz zautomatyzowanych narzędzi.


Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

 

Jak wygląda za dużo zabezpieczeń

 

Dbanie o to, że nie ujawniasz o sobie zbyt dużo informacji jest dobrym znakiem. Dzięki temu zapobiegasz zagrożeniom spowodowanym cyfrowym śladem. Nie możesz jednak panicznie bać się korzystania z technologii i jej dobrodziejstw.

 

Przesadą jest, gdy zabraniasz dziecku korzystać z komputera, bo boisz się, że go zainfekuje. Przesadą jest też, gdy boisz się kupić inteligentnego odkurzacza, który mógłby Ci ułatwić życie, gdy nie kupisz sobie smart TV lub gdy całkowicie zaprzestaniesz korzystania z technologii ze strachu, że zostaniesz zhakowany – to już zdecydowanie jest przesada.

Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

 

Jak wyglądają odpowiednie zabezpieczenia 

 

Posłuchaj rad specjalistów i upewnij się, posiadasz te fundamentalne produktu mające na celu zabezpieczyć Twoje urządzenia i prywatność. Ochronią Cię one podczas przeglądania sieci i są dostępne w pojedynczym pakiecie, który możesz skonfigurować i zapomnieć.

 

Zdecydowanie potrzebujesz Menedżera Haseł. Ponowne wykorzystywanie haseł jest głównym powodem ponad 35% włamań. Właśnie dlatego potrzebujesz menedżera haseł, aby generować silne i różnorodne hasła dla każdego z Twoich kont. Silnik antywirusowy monitorujący wszystkie pliki na Twoim komputerze także jest niezbędny, ponieważ ransomware jest jedną z głównych przyczyn wszechobecnych problemów. Filtrowanie sieci również jest niezbędne. Są to niezbędne komponenty pakietu klasy Internet Security do którego możesz dodać Ochronę Tożsamości Cyfrowej, VPN lub inne usługi.


Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

 

Gratulacje! Zostałeś cyber-realistą

 

Wartym uznania są działania na rzecz ochrony własnego śladu cyfrowego i wszystkiego z nim związanego.

 

Edukacja jest kolejnym kluczowym elementem w walce z cyberprzestępczością, ponieważ musisz mieć świadomość zagrożeń, których próbujesz uniknąć. Właśnie to próbujemy osiągnąć w naszych staraniach by uczynić pakiety cyberzabezpieczeń jak najbardziej dostępnymi. Jest to ważna misja, której celem jest pomoc ludziom nieobeznanym w świecie technologii nauczyć się jak mogą się chronić przed czyhającymi na nich niebezpieczeństwami. Tacy ludzie czasami rozpoczynają tego typu rozmowy przy obiedzie co powoduje, że nawet dzieci lub starsze osoby zaczynają się interesować tematem. Pomaga nam w to szerzeniu wiadomości i pomaganiu ludziom zrozumieć jak istotne jest zachowanie bezpieczeństwa w sieci.


Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

 

Dziękujemy za cały Twój wkład – poprzez wiedzę, działania i zaangażowanie kształtujesz bezpieczniejszy Internet! Dziękujemy, że jesteś!

 

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/why-is-internet-security-necessary/


Autor


Arkadiusz K

Starszy serwisant, zajmuję się obsługą zgłoszeń serwisowych klientów indywidualnych i biznesowych. Zajmuję się również tłumaczeniami związanymi z interfejsem programu Bitdefender. Po godzinach pasjonat sprzętu komputerowego i nowinek ze świata technologii.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy