Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Amerykańskie pogotowie ratunkowe ujawnia groźny cyberatak

Piotr R

10 maja 2024

Firma DocGo z siedzibą w Nowym Jorku, zajmująca się pilną opieką mobilną i prowadzi pogotowie ratunkowe, niedawno padła ofiarą cyberataku, który umożliwił podmiotom zagrażającym dostęp do danych osobowych nieujawnionej liczby pacjentów.

Lekarz

DocGo to firma z branży opieki zdrowotnej, która świadczy mobilne usługi zdrowotne, usługi pogotowia ratunkowego i zdalny monitoring na terenie Wielkiej Brytanii i trzydziestu stanów USA.

Cyberatak na pogotowie

Zgodnie z formularzem 8-K złożonym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd podmiot świadczący opiekę zdrowotną stwierdził, że incydent miał wpływ na „ograniczoną liczbę dokumentacji medycznej” prowadzonej przez jego amerykańskie systemy transportu ambulansowego.

Firma podkreśliła, że choć dochodzenie jest w toku, opanowała incydent i nie znalazła „żadnych dowodów na ciągłą nieautoryzowaną aktywność w jej systemach”.

„Niezwłocznie po wykryciu nieautoryzowanej aktywności firma podjęła kroki w celu powstrzymania incydentu i zareagowania na niego, w tym wszczęła dochodzenie z pomocą wiodących zewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa i powiadomiła odpowiednie organy ścigania” – wyjaśnił DocGo.

Do tej pory żadna grupa hakerska nie wzięła jeszcze odpowiedzialności za atak, a firma kontaktuje się z osobami, do których uzyskano dostęp do chronionych informacji zdrowotnych.

Jak uchronić się przed następstwami wycieków danych?

Placówki medyczne są coraz częstszymi celami wyrafinowanych cyberataków. Dlatego niezależnie od tego, czy dowiedziałeś się o tym, że Twoje dane wyciekły, czy nie, to warto, abyś wdrożył poniższe zalecenia od zespołu Bitdefender:

 • Ściśle monitoruj konta internetowe pod kątem nieuczciwych działań.
 • Sprawdzaj całą niechcianą korespondencję otrzymaną e-mailem, telefonem lub SMS-em.
 • Zgłoś podejrzaną aktywność dowolnemu usługodawcy.
 • Skorzystaj z usługi ochrony tożsamości cyfrowej, aby monitorować wycieki danych w ciemnej sieci.

Dodatkowo możesz użyć Bitdefender Scamio, poręcznego narzędzia do wykrywania oszustw, aby bezpłatnie bronić się przed wszelkimi oszustwami potencjalnie wykorzystującymi ujawnione informacje. Możesz wysyłać do Scamio łącza, wiadomości tekstowe w języku angielskim lub zrzuty ekranu, które pomogą Ci wykryć potencjalne oszustwa i próby oszustwa, na które możesz natknąć się w Internecie lub na które możesz być celem.

Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego antywirusa, który uchroni Cię przed następstwami phishingu i złośliwym oprogramowaniem. Bitdefender Total Security został wyposażony w skuteczny silnik antywirusowy oraz wiele dodatkowych modułów, które zapewnią Ci bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej wyrafinowanych cyberataków.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy