Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Anonimowość w Internecie – jak ją zyskać i jak nie stracić

Julia N

24 maja 2023

Jedną z wielu niezliczonych zalet Internetu jest możliwość bycia zupełnie anonimowym. Skryci za nic nie mówiącym nickiem, awatarem ściągniętym z przypadkowej strony, automatycznie ustawioną nazwą w rodzaju „user132” lub jednorazowym podpisem oddającym nasz nastrój po przeczytaniu np. wpisu na jakimś blogu – najczęściej czujemy się zupełnie bezpieczni, „niewidzialni”, nie do zidentyfikowania. Czy jednak na pewno tak jest?

komputer z białym pustym ekranem

Zagrożenia związane z naruszeniem anonimowości w sieci

Istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z naruszeniem lub utratą anonimowości w Internecie. W zależności od skali i rodzaju ujawnionych informacji zagraża nam nadużycie danych osobowych, hejt, stalking, rabunek środków finansowych, a nawet kradzież tożsamości!

Załóżmy, że jesteśmy członkami forum zrzeszającego chorujących na wstydliwą chorobę lub dotyczącego innych spraw, które człowiek zazwyczaj pragnie ukryć przed swoim otoczeniem. Pewnego dnia otrzymujemy od nieznanego nadawcy wiadomość, z której dowiadujemy się, że zostaliśmy zidentyfikowani – że ktoś w jakiś sposób dowiedział się, jak się nazywamy, gdzie pracujemy itp. Nieznajomy żąda pieniędzy w zamian za nieujawnienie wstydliwych lub kompromitujących faktów o nas… To tylko jedna z wielu sytuacji, które mogą się zdarzyć przez naszą nierozwagę lub brak odpowiednich zabezpieczeń działań w sieci.

Jak zyskać anonimowość w Internecie?

Jak zatem uzyskać anonimowość w Internecie i tym samym uchronić się przed cyberzagrożeniami wymienionymi wyżej (i wieloma innymi)? Przede wszystkim należy zaopatrzyć posiadane urządzenie w nowoczesny program antywirusowy wyposażony w moduł antyphishingowy i rozszerzenie do przeglądarki przeciwdziałające śledzeniu aktywności w sieci, np. rozwiązanie antywirusowe Bitdefender z rozszerzeniem Anti-Tracker.

Ponadto warto skorzystać z następujących rad.

Używanie sieci VPN

VPN to rodzaj szyfrowanego tunelu, który pozwala m.in. na ukrycie adresu IP naszego urządzenia oraz jego aktualnej lokalizacji, co może nas ustrzec przed niekontrolowanym wyciekiem danych. Najlepiej wybrać produkt renomowanego dostawcy, np. Bitdefender Premium VPN.

Wstrzemięźliwość w podawaniu danych

Unikajmy udostępniania swoich danych osobowych w Internecie, takich jak pełne imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy dane finansowe. Wypełniając kwestionariusze i formularze, wpisujmy tylko te informacje, które są bezwzględnie wymagane.

Zachowanie czujności w mediach społecznościowych

Zwracajmy uwagę na treści udostępniane na platformach mediów społecznościowych. Warto także skontrolować ustawienia prywatności, ograniczyć widoczność naszych postów itp.

Stosowanie silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego

Korzystajmy z mocnych i unikalnych haseł (zbudowanych z co najmniej dwunastu znaków, w tym małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych), a gdy to możliwe – także z logowania dwuetapowego. Zwiększy to znacznie bezpieczeństwo naszych kont i utrudni nieautoryzowany dostęp.

Przeglądanie w trybie prywatnym (incognito)

Wiele przeglądarek internetowych oferuje tryb incognito lub prywatny zapobiegający przechowywaniu historii przeglądania, plików cookie i danych lokalnych. Korzystając z tego trybu, możemy zminimalizować ślady, które zostawiamy podczas surfowania po Internecie.

Używanie dodatków blokujących śledzenie

Zainstalowane w przeglądarce internetowej specjalne dodatki, np. AdBlock lub Privacy Badger, zablokują śledzenie naszej aktywności w sieci, usuną reklamy, chroniąc tym samym naszą prywatność online.

Korzystanie z prywatnych wyszukiwarek internetowych

Warto rozważyć rezygnację z popularnych wyszukiwarek, które gromadzą dane użytkowników, na rzecz ich prywatnych odpowiedników, takich jak DuckDuckGo, które nie śledzą aktywności online i nie przechowują danych.

Pobieranie dostępnych aktualizacji

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego (również w smartfonach i tabletach), antywirusa, przeglądarki internetowej i innych programów jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga wzmocnić bezpieczeństwo naszych danych w sieci. Stare wersje oprogramowań mogą zawierać liczne luki – wymarzone miejsca „włamu” dla cyberprzestępców. 

Ostrożność i rozwaga

Zanim klikniemy w zachęcający link (np. w wiadomości e-mail), zastanówmy się, czy na pewno mamy zaufanie do serwisu lub osoby, która podsunęła nam dane treści lub miejsca w sieci. Brak roztropności może sprawić, że staniemy się ofiarami phishingu.

Chociaż zapewnienie sobie stuprocentowej anonimowości w Internecie może być nieco trudne, warto podjąć powyższe kroki, aby znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy